Sinemacılar Neden Gezi'de?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sinemacılar Neden Gezi'de?

Gezi Parkı'nda bir araya gelen sinema ve tiyatro sanatçıları, basın açıklaması yaparak günlerdir neden Taksim Meydanı'nda toplandıklarını açıkladı.

Sanatçılar adına açıklamayı Halit Ergenç, Ozan Güven, Ülkü Duru, Onur Saylak, Tuba Büyüküstün, Dolunay Soysert, Can Bonomo, Rıza Kocaoğlu, Özgür Çevik ve İştar Gökseven yaptı.

Açıklama şöyle: Neden Gezi'deyiz?

"Bu ülkenin vatandaşları olarak, günlerdir niye Taksim Meydanı'nda toplandığımızı anlayamamış gözüken yetkililere daha açık ve net bir şekilde niçin burada olduğumuzu ve isteklerimizi açıklamak için buradayız.

1. Her türlü şiddetin bir an önce durması, herkesin birbirini anlamaya çalışması ve bugünden sonra barışçıl bir ortam için ne yapabileceğini düşünüp gerekli adımları bir an önce atmasını istediğimiz için buradayız.

2. Taksim'de kalmış olan son yeşil alanın içine, yıllarca önce yıkılmış Topçu Kışlası'nı yeniden inşa etmek istediğiniz için buradayız.

3. 31 Mayıs Cuma günü Gezi Parkı'nı korumak için barışçıl bir şekilde biraraya gelmiş kalabalığa, aniden ve hiçbir uyarı yapılmadan orantısız bir biçimde müdahale edildiğini ve sonraki günlerde bu müdahalelerin ülke çapında artarak devam ettirildiğini gördüğümüz için buradayız.

4. Son zamanlarda her türlü barışçıl, toplumsal protestoya biber gazı ile müdahale etmenin alışkanlık haline dönüştüğünü gördüğümüz için buradayız.

5. Başta kültür ve sanat alanında olmak üzere hayatın her alanında jet hızıyla başlattığınız projelerin yeterince tartışılmasına izin vermediğiniz, bu projelerle hayatı doğrudan etkilenecek insanları dinlemek ve onlarla müzakere etmek yerine kararlarınızı dikte etmeyi seçtiğiniz için buradayız.

6. Gezi Parkı direnişine katılan insanlara 'vatandaş' sıfatını uygun görmek yerine 'çapulcu' ifadesini yakıştırdığınız ve bunda ısrar ettiğiniz için buradayız.

7. Toplum ahlakını korumak adı altında özellikle televizyon üzerinde uyguladığınız sansür ve baskıya 'dur' demek için buradayız.

8. Kendi gözümüzle gördüğümüz olayları gazetelerde ve televizyonlarda göremediğimiz için buradayız.

9. Bizi sürekli azarladığınız için buradayız.

10. Demokrasiyi çoğunluğun keyfi yönetimi sandığınız için buradayız.

11. Size oy vermiş olsak da olmasak da aykırı seslerin hep var olduğunu ve var olacağını göstermek için buradayız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıGezi ParkıRıza KocaoğluSinemaTiyatroTuba Büyüküstün
Görüş Bildir