Sağlık Bakanlığı'ndan Asbest Alarmı!

 > -

Sağlık Bakanlığı'ndan Asbest Alarmı!

Sağlık Bakanlığı'ndan Asbest Alarmı!

Sağlık Bakanlığı 2010 yılında kullanımı yasaklanan "asbest" maddesinin akciğer kanserine yol açtığının belirlenmesi üzerine harekete geçti.

Asbest konusunda uzman olan 24 üniversiteden 39 öğretim üyesi, 4 yabancı danışman ile çalışma grubu oluşturan Bakanlık, Türkiye genelinde 30 il ve 473 köyde bu maddenin kullanıldığını tespit etti. 8 aylık çalışma sonucunda, "Asbest Kontrolü Eylem Planı" hazırlandı.

Planda 1 milyon kişinin madde ile temasta olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Bakanlık, TÜBİTAK ile birlikte çalışarak eylem planını hayata geçirecek. İlk aşamada alınan toprak örnekleri bu kurum tarafından incelenecek.

90 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK

Projede toplam asbest teması olduğu ön değerlendirmeye alınan 473 köyde yaşayan yaklaşık ve asbest teması olduğu kabul edilen 90 bin kişiye ulaşılacak. Şehirde yaşayanlar için bu sayı proje süresinde belli olacak.

İlk aşamada tespit edilen asbest temas alanlarının nasıl rehabilite edileceği uzmanlarca ayrıntılı olarak belirlenecek. Evlere sıva, badana, çatı yenilemesi yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir