Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Af Örgütü'nden Rihanna ve Shakira'ya Mektup

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Rihanna Ve Shakira Azerbaycan'da Sahne Almadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeli"

"Rihanna Ve Shakira Azerbaycan'da Sahne Almadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeli"

"Rihanna ve Shakira Azerbaycan’da sahne almadan önce bir kez daha düşünmeli"

Uluslararası Af Örgütü ve Demokrasi İçin Söyle oluşumu, bu ay sonunda gerçekleşmesi beklenen konserleri öncesinde, dünyaca ünlü şarkıcılar Rihanna ve Shakira’ya mektup göndererek, ülkede gerçekleşen insan hakları ihlallerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini dile getirdi.

İki şarkıcı FİFA U-17 Kadınlar Dünya Kupası 2012 sırasında Bakü’de sahne alacak.

Ortaklaşa yazılan mektupta iki kuruluş şu anda Azerbaycan’daki insan hakları ve ifade özgürlüğünün durumuna dikkat çekti.

Mektup ayrıca Rihanna ve Shakira’yı 2005’te öldürülen gazeteci Elmar Huseynov’un çözümlenmemiş cinayeti ile gazetecilerin, blog yazarlarının, siyasi aktivistlerin üst üste tutuklanıp kovuşturmaya tabii tutulması konusunda da bilgilendirdi.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen ve Demokrasi İçin Söyle Koordinatörü Rasul Jafaro tarafından imzalanan mektup, Bakü’nün merkezinde gerçekleşen hükümet karşıtı gösterilerin yasaklanmasına dikkat çekti: “Her iki sanatçı da Eurovision şarkı yarışması sonrasında ülkedeki durumdan haberdar olmalıdır. Buna uydurma holiganlık suçlamaları üzerinden foto muhabiri Mehman Huseynov’a karşı açılan uydurma ceza davası da dahil.”

Huseynov 2012 Eurovision şarkı yarışması öncesinde düzenlenen insan hakları kampanyalarında aktif rol oynamıştı. Eğer suçlu bulunursa Mehman beş yıl hapis cezası alacak.

Ayrı bir davada, Mart 2012’de gençler tarafından düzenlenen barışçıl gösteride tutuklanan bir şarkıcı süregelen tacizler yüzünden ülkeden ayrılmak zorunda kaldı.

Mektubun sonunda şu cümleler yer aldı: “Uluslararası Af Örgütü, Azerbaycan hükümetinin tüm sanatçı, gazeteci, aktivist ve bireylerin kendilerini özgürce, korku ya da misilleme olmaksızın ifade edebilmesini sağlamalı. Bu konudaki fikirlerimizi paylaşmanız umuduyla.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanEurovisionRihannakadınlar
Görüş Bildir