New York Filarmoni İstanbul'a Geliyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

New York Filarmoni İstanbul'a Geliyor

New York Filarmoni İstanbul'a Geliyor

Eczacıbaşı Topluluğu ve İKSV’nin kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, vefatının 20. yılında New York Filarmoni Orkestrası’nın iki konseriyle anılacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda 3 ve 4 Mayıs’ta gerçekleştirilecek “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Anma Konserleri”nde dünyanın en eski ve en önemli orkestralarından biri olarak anılan New York Filarmoni Orkestrası, şef Alan Gilbert yönetiminde iki gece üst üste İstanbul’da olacak.

İKSV tarafından 3 Mayıs Cuma ve 4 Mayıs Cumartesi tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserlerin solistleri, günümüz klasik müziğinin starlarından Amerikalıkemancı Joshua Bell ve Polonya asıllı Amerikalı tanınmış piyanist Emanuel Ax olacak.

İlk konserde Avrupa prömiyeri

New York Filarmoni Orkestrası’nın 3 Mayıs Cuma akşamı saat 20.30’da Haliç Kongre Merkezi’nde vereceği ilk konserde, orkestranın Christopher Rouse’a sipariş ettiği ve dünya prömiyerini Nisan ayı ortasında yapacağı “Prospero’s Rooms” (Prospero'nun Odaları) isimli yeni senfonisinin Avrupa prömiyeri gerçekleştirilecek. Alan Gilbert yönetimindeki orkestra daha sonra Leonard Bernstein’ın solo keman, yaylılar, arp ve perküsyon için yazdığı “Serenat” isimli eserinde Joshua Bell’e eşlik edecek. New York Filarmoni, programı Piyotr Çaykovski’nin 6 numaralı Senfoni'si ile tamamlayacak.

4 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20.30’da, yine Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek ikinci konser, Wolfgang Amadeus Mozart’ın 36 numaralı Do Majör Senfoni'si ile başlayacak. Mozart’ın 25 numaralı Do Majör Piyano Konçerto’sunda piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek orkestra, programı, orkestrasyonunu Maurice Ravel’in yaptığı Modest Mussorgsky’nin “Bir Sergiden Tablolar” isimli eseriyle tamamlayacak.

Dünyanın en köklü orkestralarından biri

Kurulduğu 1842 yılından bu yana, 63 ülkede, 430 şehirde verdiği konserlerle dünya çapında bir üne sahip olan New York Filarmoni Orkestrası, bugüne kadar Antonín Dvořák, Gustav Mahler, Otto Klemperer, Richard Strauss, Wilhelm Furtwängler, Arturo Toscanini, Igor Stravinsky ve Aaron Copland gibi müzisyenler tarafından yönetildi. Orkestranın Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta ve Leonard Bernstein'in de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü müzik direktörleri arasına katılan son isim Alan Gilbert oldu. Şeflik kariyerine 1995 yılında Cleveland Orkestrası’nın yardımcı şefi olarak başlayan Gilbert, sonraki dönemde Stockholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Santa Fe Operası’nın müzik direktörlüğünü üstlendi. Gilbert, 2009 – 2010 sezonundan itibaren, konuk şef olarak birçok kez yönettiği New York Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğüne getirildi.

Mütevazi bir "süper star"

New York Filarmoni Orkestrası’nın 3 Mayıs akşamı eşlik edeceği, dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Joshua Bell tutkulu yorumları, sahne karizması ve çokyönlülüğü ile "klasik müziğin süper starı" olarak anılıyor. Aralarında Grammy, Echo Klassik, Gramophone ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödülün sahibi Bell, son olarak Batı Yakası Hikâyesi Suiti'nin ilk kaydı ve Bernstein'in Serenat'ını da içeren albümü ile Grammy'ye aday gösterildi. Bell, 2007 yılında Washington Post köşe yazarı Gene Weingarten'ın fikriyle gerçekleştirdiği, metroda sokak müzisyeni olarak çalma deneyiyle de gündem olmuş, sokak müzisyenliği kariyerinde yaklaşık 33 dolar kazanmıştı.

Büyük şeflerin gözdesi

4 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek konserin solisti Emanuel Ax, New York Filarmoni orkestrası tarihinde Yerleşik Sanatçı unvanına layık görülen dördüncü isim. Alan Gilbert’ın "dünyanın en önemli piyanistlerinden biri" olarak andığı Emanuel Ax, Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni, Londra Filarmoni, Los Angeles Filarmoni ve San Francisco Senfoni gibi dünyanın tüm önde gelen orkestralarıyla düzenli konserler veriyor. Grammy ödüllü Emanuel Ax’ın birlikte çaldığı şefler arasında ise Simon Rattle, Mariss Jansons, John Eliot Gardiner, Vladimir Jurowski, Bernard Haitink ve Colin Davis gibi isimler bulunuyor.

3 Mayıs Cuma ve 4 Mayıs Cumartesi akşamları Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası konserlerinin biletleri 16 Şubat Cumartesi günü, Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00), www.biletix.com web sitesi ve İKSV Gişesi'nden (10.00-18.00 saatleri arasında, Pazar hariç her gün - 17 Şubat Pazar günü gişe açık olacaktır) satın alınabilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİstanbulKonserStar tvgündemmüzikweb
Görüş Bildir