Fransız Akdeniz Roman Ödülü Nedim Gürsel'in

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Nedim Gürsel'e Fransadan Ödül

Nedim Gürsel'e Fransadan Ödül

Fransa Akdeniz Roman Ödülü bu yıl, Paris’te yaşayan Türkiyeli yazar Nedim Gürsel’e verildi.

Ünlü “Closerie des Lilas” lokantasında toplanan seçici kurul, Fransızcaya L’Ange rouge adıyla çevrilen ve Fransa’da büyük ilgi gören Şeytan, Melek ve Komünist’i yazarın en yetkin romanı olarak değerlendirdi ve yazarın eserini orijinal bir üslupla siyasi iceriği ustaca harmanladığını belirtti. Otuz yıldan beri verilen Akdeniz Roman Ödülü’nü daha önce Umberto Eco, Amos Oz, Juan Goytisolo, Ismail Kadare ve Türkiye’den Orhan Pamuk, Yaşar Kemal gibi yazarlar da almıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Fransız Akdeniz Roman Ödülü Nedim Gürsel'in

Paris'te yaşayan yazar Nedim Gürsel, “Şeytan, Melek ve Komünist" adlı romanının Fransızca çevirisiyle Fransız Akdeniz Roman Ödülü’ne layık görüldü.

Ödül, 14 Haziran’da Paris’te düzenlenecek törenle yazara verilecek. Daha önce ödül alanlar arasında İtalya’dan Umberto Eco, Türkiye’den Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal gibi isimler de bulunuyor.

Gürsel’in, orijinal üslubu siyasi içerikle birleştirmesinden dolayı ödüle layık görüldüğü bildirildi.

Yazarın, Nazım Hikmet ‘in hayatını merkeze aldığı romanı geçen yıl Seuil Yayınevi tarafından ”L’ange Rouge” adıyla Fransızcaya çevrilmişti. Jean Descat’ın Fransızcaya kazandırdığı roman, yolları Berlin’de kesişen, yirminci yüzyılın büyük yıkımlarını yaşamış üç kişiyi anlatıyor. Siyaset ve şiddeti sorgulayan romanın, bilinmeyen yönleriyle Nazım Hikmet’in hayat hikâyesi ve yirminci yüzyıl tarihiyle bir hesaplaşma olarak da okunabileceği belirtiliyor.

Nedim Gürsel kimdir?

İlk yazısı 1966 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayımlanan Nedim Gürsel, çok sayıda edebiyat dergisinde, öykülerinin yanı sıra çağdaş düşün ve edebiyat akımları üzerine kaleme aldığı yazılarıyla tanınıyor. Gürsel’in öykü, roman ve incelemeleri, başta Fransızca olmak üzere on iki dile çevrildi. Yapıtları, Boğaziçi, Sorbonne ve Nanterre üniversitelerinde yapılmış çok sayıda doktora tezine konu oldu.

edebiyathaber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaİtalyaYaşar Kemal
Görüş Bildir