Mutsuz Öğrencileri İçin Psikolojik Danışma Birimi Kurdu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mutsuz Öğrencileri İçin Psikolojik Danışma Birimi Kurdu

Mutsuz Öğrencileri İçin Psikolojik Danışma Birimi Kurdu

Şişli’de yeni kurulan meslek yüksekokulu ilk yılında mutsuz öğrencileri için Psikolojik Danışma Birimi kurdu. Eğitimini mimar ve restorasyon bölümünde sürdürünlerle de yıl boyunca Şişli sokaklarını yenileyecek.

Şişli Vakfı desteği ile kurulan Şişli Meslek Yüksekokulu bu yıl ilk kez kapılarını açtı. 730 kişilik kontenjanına 4 günlük ek yerleştirme süresince toplam 515 başvuru aldı. Eğitim yılına başlamadan öğretim elemanlarına diksiyon, stres ve öfke yönetimi, iletişim gibi alanlarda eğitimlerin verildiği okulda, tek bir mutsuz gencin kalmaması için de Psikolojik Danışma Birimi kuruldu. Ayrıca yıl boyunca engellilere uzaktan eğitim verilirken, mimar ve restorasyon bölümündeki öğrencilerle de Şişli sokakları yenilenecek.

4 aylık bir okul için memnun edici bir doluluk oranına sahip olduklarını belirten Şişli Meslek Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Aynur Aydın, “5 bin metrekare kapalı alana sahip okulumuzda moda tasarımı, bankacılık ve sigortacılık, yerel yönetimler, sağlık kurumları işletmeciliği, büro yönetimi ve yönetici asistanlığı, mimari restorasyon, çocuk gelişimi, turizm ve otel işletmeciliği olmak üzere 9 programımız var. Alanında uzman, genç ve dinamik 31 öğretim elemanlarına sahibiz. İnternet ve kütüphane alt yapımız sağlam. Bütün bölümlerimiz ile ilgili süreli yayınlara abone olduk. Hocalarımızın talep ettiği her kitabı aldık. İçeriği geliştirmeye devam edeceğiz. Öğretim elemanları da öğrencilerimiz de açık erişimli olan sistemimize kodları ile girip bilgi yüklemesi yapabilecek, makale indirebilecek” dedi. Aydın, anlaşmalı kurumlarla öğrencilere staj ve iş imkanı sunduklarını da belirtti.

Mutsuz öğrencilere çözüm var

Akademik başarı kadar duygusal durumun da önemli olduğunu söyleyen Aynur Aydın, şöyle konuştu: “Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın problemlerini çözebilmeleri, gerçekçi kararlar alabilmeleri, kapasitelerini geliştirebilmeleri için Psikolojik Danışma Birimi kurduk. İki psikoloğumuz olacak. Yüzü asık, üzgünlerin sorunlarını araştırıp çözümleri için çalışacaklar.”

Talep eden tüm öğrencilere burs verdiklerini söyleyen okul müdürü, “YÖK’e sunduğumuz yüzde 10’luk burslu oranını çoktan aştık. Yüzde 100 burslularımızın yanı sıra yüzde 80-90’a kadar destek alanlar da var” diye konuştu.

En fazla talep çocuk gelişimine

Mimar ve restorasyon bölümü öğrencileri ise Şişli sokaklarındaki tabelaları yıl içinde yenileyecek. 5.000’e yakın bina da ders kapsamında restore edilecek. Teorikle pratiği birleştirdiklerini anlatan Aydın şöyle devam etti: “Yüzde 92’lik doluluk oranı ile en fazla Çocuk Gelişimi Bölümü’ne talep oldu. İkinci öğretimde ise bu oran yüzde 82. Mimari Restorasyon Programı’nda da yüzde 85’i bulduk. Yaşlı Bakım Bölümü’nün doluluk oranı yüzde 40’larda kaldı. Medya, gastonomi, havacılık, yer hizmetleri gibi birçok bölüm daha açmayı düşünüyoruz. Klasik bölümlerin dışına çıkacağız.”

Yüksekokul bünyesinde Sürekli Eğitim Merkezi de kurularak liderlik, aşçık gibi birçok alanda seminerler verilecek.

Öğretim elemanlarına da eğitim

Yurtlarda yer bulamayan çocukları kiraladıkları evlere yerleştirdiklerini belirten Aynur Aydın, “Engelliler için uzaktan eğitim veri tabanı oluşturduk. Onlara online eğitimler vereceğiz. İş sahibi olmalarına yardımcı olacağız. İlk etapta 100 kişi alacağız. 3 aylık eğitim sonunda onları evlerinden çıkartıp işe yerleştireceğiz” dedi. Aydın, şunları ekledi: “Çalışanlarımıza diksiyon, stres ve öfke yönetimi, iletişim gibi alanlarda eğitimler verdik. 8 grup halinde 2 haftalık bir çalışma uyguladık. Derslere de sektörde, konusunda uzman isimleri davet edeceğiz. Deneyimlerini paylaşmalarını isteyeceğiz. Örneğin Yerel Yönetimler Programına Mustafa Sarıgül de katılacak.”

Öte yandan Şişli Üniversitesi’nin kurulması için de çalışmalara başlandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aydın
Görüş Bildir