Mısır'ın İlk Seçilmiş Cumhurbaşkanı: Mursi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Mısır'da Parlamento Feshedildi

Mısır'da Parlamento Feshedildi

AA - Mısır'da Anayasa Mahkemesi, 166 bağımsız milletvekilinin vekilliklerini düşürdü. Anayasa Mahkemesi Sözcüsü ''bu karar tüm parlamentonun feshi anlamına gelir'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Parlamento Seçimi Geçersiz

Mısır'da Parlamento Seçimi Geçersiz

Mısır'da Anayasa Mahkemesi, parlamento seçimini geçersiz ilan etti.

Anayasa Mahkemesi Ahmed Şefik'in adaylığına yapılan itirazı reddetti. Ahmet Şefik adaylığına devam edilebilecek.

Anayasa Mahkemesi, Parlamento üyelerinin üçte birinin seçimini geçersiz ilan etti.

Devlet televizyonu, Anayasa Mahkemesinin, parlamento seçimini geçersiz ilan ettiğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır Anayasa Mahkemesi: Seçimleriniz seçim değil

Mısır Anayasa Mahkemesi: Seçimleriniz seçim değil

Anayasa Mahkemesi, Müslüman Kardeşler’in güçlü çıktığı genel seçimlerin anayasal olmadığına hükmedip, parlamentonun feshedilmesi gerektiği yönünde karar aldı.

Arap Baharı’nın sembol ülkesi Mısır’da Tahrir Devrimi kuşa döndü. Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz aylarda birkaç turda yapılan genel seçimlerin anayasal olmadığına karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nin kararı, “Millet Meclisi artık yok” cümlesiyle duyuruldu. Yargı bununla da yetinmedi. Yarın ve öbür gün yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin karar da alan mahkeme, Hüsnü Mübarek döneminin son başbakanı Ahmet Şefik’in cumhurbaşkanlığına adaylığını koymasını engelleyen yasal düzenlemeyi de iptal etti, böylece Ahmet Şefik’in adaylığının önündeki engel ortadan kalktı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahir Sami Yusuf, aldıkları kararın, tüm parlamentonun yeniden oluşturulmasını sağlayacak yeni seçimlerin yapılması gerektiği anlamına geldiğini vurguladı. Seçimlerde Müslüman Kardeşler, parlamentoda çoğunluğu ele geçirmişti.

Tel örgüleri hemen çektiler

Haberin Tamamı İçin:

Mısır Halkı Tekrar Sandık Başında

Mısır Halkı Tekrar Sandık Başında

Mısır'da Mübarek rejiminin ardından yapılan ilk şeffaf ve demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy verme işlemi başladı.

Kayıtlı 50 milyon seçmenin bulduğu ülkede, cumhurbaşkanlığı seçimin ilk turundan birinci çıkan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi ile ilk turda ikinci olan eski rejimin son Başbakanı Ahmet Şefik, cumhurbaşkanlığı için yarışıyor.
Başkent Kahire'de sabahın erken saatlerinden itibaren oy verme noktalarının önünde uzun seçmen kuyrukları oluştu.
Mısırlı seçmenler, bugün ve yarın 08.00-19.00 saatleri arasında ülke genelinde kurulan 10 binden fazla oy verme noktasında oylarını kullanabilecekler.
Mısır'da seçimler dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alınırken, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili ilk resmi sonuçların gelecek hafta açıklanabileceği belirtildi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da gerilim seçim gününde had safhada

Mısır'da gerilim seçim gününde had safhada

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Zafer Müslüman Kardeşler'in

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Zafer Mursi'nin

Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammet Mursi oldu. Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıkların yüzde 97'sinin açılmasının ardından Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) cumhurbaşkanı adayı Muhammet Mursi basın açıklamasında zaferini ilan etti.

Kahire'de düzenlenen basın toplantısında Mısır halkına teşekkür konuşması yapan Mursi ''Bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah'a hamd olsun'' dedi.

Mısır halkına ''Kardeşlerim'' diye seslenen Mursi, ''Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır'ı inşa edeceğiz'' diye konuştu.

Mısır devrimi sürecinde hayatını kaybeden ve yaralanan Mısırlıların yakınlarına seslenen Mursi, ''Şehitlerin ve yaralıların haklarını, hukuksal yollarla alacağız. Şehitlerin anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarını selamlıyorum'' dedi.

Mursi, konuşmasında şehitlerden söz ettiği sırada sözleri sloganlarla kesildi. Muhammed Mursi'nin, resmi sonuçların açıklanmasını beklemeden yaptığı zafer konuşmasında sesinin titrediği ve heyecanlı olduğu gözlendi.

Son olarak Mısır'daki farklı etnik gruplara seslenen Mursi, aynı ülkenin çocuklarının bir birinden farkı olmadığını ifade ederek, birlik mesajı verdi.

Mursi, düzenlediği basın toplantısında da Mısır halkına birlik mesajı vererek,''İntikam ve hesaplaşma gayemiz yok. Biz aynı vatanın evlatlarıyız. Bana oy veren ve vermeyen tüm Mısırlılara teşekkür ediyorum. Tüm Mısırlıların hizmetçisi olacağım'' diye konuştu.

AA Kahire Bölge Müdürlüğü'ne ulaşan en son verilere göre tasnifi tamamlanan 22 milyon 459 geçerli oyun yüzde 52.3'ünü (11 milyon 751 oy) alan HAP adayı Muhammed Mursi seçimin galibi oldu. Rakibi Ahmed Şefik ise oyların yüzde 47.6'sını (10 milyon 707 oy) alarak seçimi kaybetti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mısıroyun
Görüş Bildir