Miro Sergisi Sahte mi?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Miro Sergisinde Sahte Eser Şüphesi

Miro Sergisinde Sahte Eser Şüphesi

20 Kasım tarihinde İstanbul’da sergilenmeye başlayan İspanyol ressam Juan Miro’nun sergisinde eserlerin sahte olduğu şüphesi doğdu. İspanya’da ressamı koruyan organizasyon olan Juan Miro Fundacio, sergiyi düzenleyen Mimar Sinan Üniversitesi rektörü Yalçın Karayağız adına bir mektup yazarak “Lütfen o sergiyi hemen durdurun” ricasında bulundu. Ancak sergi kapanmadı. Mektupta imzası olan Rosa Maria Melet Türkiye’ye geliyor. Biletix 19 Ocak için serginin biletlerini satmayı sürdürüyor.

Mektupta “Eserlerde sahte imzanın varlığını fark ettik. Serginin biran önce kapatılmasını talep eden bir mesaj almış olmalısınız. Umarım doğru kararı verip sergiyi kapatırsınız” denildi. Sergi kapanmadığı için mektupta imzası bulunan direktör Rosa Maria Melet Türkiye’ye geliyor. Melet adına WSJ Türkiye’ye açıklama yapan Juan Miro Fundacio’nın İspanya’daki Basın ofisi temsilcisi “Melet önümüzdeki günlerde gelip eserleri bizzat kontrol edecek” dedi.

Aysegul Guven | Wall Street Journal Türkiye

Haberin Tamamı İçin:

Joan Miro Sergisi Kapatıldı

İspanyol ressam Miro sergisi, Miro Vakfı'nda gelen sahte şüphesi uyarısı üzerine kapatıldı.

Miro Vakfı’yla ARETE Sanat Galerisi arasında anlaşmazlık giderilinceye kadar Joan Miro Sergisi 20 Aralık 2013 itibariyle kapandı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

20 Kasım 2013 tarihinde Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’de düzenlediğimiz Joan Miro Sergisi dolayısıyla 18 Aralık 2013 tarihinde İspanya’da bulunan Miro Vakfı’ndan tarafımıza bir elektronik posta gelmiştir. Bu elektronik postada sergideki bazı eserlerin orijinalliğine ilişkin tartışma bulunmaktadır.

Koleksiyonun sahibi ARETE Sanat Galerisi eserlerin orijinal olduğunu belgeleriyle belirtip taahhüt etmesine rağmen Miro Vakfı’yla ARETE Sanat Galerisi arasındaki bu anlaşmazlık giderilinceye kadar Joan Miro Sergisi’ni 20 Aralık 2013 itibariyle kapatma kararı almış bulunmaktayız.

Kamuoyuna duyururuz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İspanyaİstanbul
Görüş Bildir