KTÜ'den Uçan Tren Projesi

 > -

Ktü'nün Uçan Tren Projesinin Test Videosu

Ktü'nün Uçan Tren Projesinin Test Videosu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü tarafından geliştirilen proje ile trenin havada kalması sağlanıyor.

KTÜ Fizik Bölümü Süperiletkenlik Araştırma Grubu tarafından 4 yıldır üzerinde çalışılan ve sonuç veren proje TÜBİTAK'a sunuldu. TÜBİTAK tarafından kabul edilen ve saatte 586 kilometre hıza ulaşması planlanan projede, rayların üstüne konulan cisim süper iletkenler sayesinde yerden 2 cm yukarıda duruyor.

Proje ile ilgili bilgiler veren KTÜ Fen Fakültesi Fizik Bölüm Başkanı Proje Dr. Prof. Ekrem Yavuz, 25 yıldır bu alanda çalıştıklarını söyledi. Yavuz, 1986 yılında Nobel ödülü alan buluş ile yapılan yüksek sıcaklık iletkenliğinin buluşuyla bu alana girdikleri belirterek, " Bu iletkenler sıvı azot alanında süper iletkenlik gösterdiği için rahatlıkla gelişmekte olan ülkelerin bu alanda çalışma fırsatı doğdu. Bizim buradaki en önemli şeyimiz bunu Türkiye'ye tanıttık. Gençleri, yeni araştırmacıları bu alana yönelttik. Bu yönden büyük katkımızın olduğunu düşünüyorum " dedi.

İşte uçan trenin test aşamasındaki o görüntüleri

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Nobel
Görüş Bildir