Kck'da Tahliye

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kck'de Tahliye

Kck'de Tahliye

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, çoğu avukat 50 sanıklı 2. KCK davasında avukat Davut Uzunköprü’nün tahliyesine karar verdi.

Cumhuriyet

İstanbul Haber Servisi- Mahkeme, Uzunköprü’ye her ayın ilk çarşamba günü en yakın polis merkezinde imza verme şeklinde adli kontrol uygulanmasını kararlaştırdı. Mahkeme 27 sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Dava 28 Mart 2013 tarihine ertelendi. Mahkeme avukatların “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak uçundan hükümlü Abdullah Öcalan’ın tanık olarak dinlenilmesi” taleplerinin sanık savunmaları ve delilerin tespitinden sonra değerlendirilmesine hükmetti. Mahkeme, avukatların Öcalan ile görüşme kayıtlarının duruşmada dinletilmesi talebini reddetti. Mahkeme Öcalan’ın eski avukatlarından KCK soruşturmaları sırasında gözaltına alınıp serbest bırakılan İrfan Dündar’ın olay ile ilgili bilgisi olduğu gerekçesiyle tanık olarak duruşmaya çağrılmasını kararlaştırdı. İrfan Dündar, Ergenekon davasında da tanık olarak dinlenilmişti.

Duruşmadaki diğer gelişmeler

İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Özkan Yücel, aynı zamanda meslektaşı olan müvekkilerinin 408 günden bu yana tutuklu bulunduğunu ifade etti. Nazım Hikmet’in “Bugün Pazar/Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar” dizelerini okuyan Avukat Yücel “Hala bir umut taşıyorum. Belki sesim vicdanlarınızı yakalamıştır. Müvekkilerimi cezaevinden yeniden savunma sandalyesindeki görevlerine göndereceğinizi umut ediyorum” diye konuştu. Başkan Mehmet Ekinci ise “Teşekkürler, gayet güzel savunmaydı” dedi.

Başkan Mehmet Ekinci’nin duruşmanın saat 17.00’de bitirileceği bu nedenle konuşma sürelerini bu göre ayarlamalarını istemeleri üzerine avukatlar taleplerini ve beyanlarını 5 dakikalık süreye sığdırabilmek için hızlı bir tempoda konuştular.

Yarışma programı

Avukat İnan Poyraz, “Demokrasi olduğu söylenen bir ülkede tutuklu avukatların avukatları olarak bize tanınan süre 5 dakika. Kendimi bir yarışma programında hissetiyorum” şeklinde sitemde bulundu. Tutuklu sanık, gazeteci Cengiz Kapmaz’ın avukatı Ayşe Acinikli, “Müvekkilim haber alma hakkı için özveriyle çalıştığı için, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla görüştüğü için tutuklandı” diyerek tahliye talebinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanErgenekonİstanbulİzmirPolisolaytahliye
Görüş Bildir