Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kalbi Durduktan Sonra Hayata Dönenler Bütün Bunları Nasıl Biliyor?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kalbi Durduktan Sonra Hayata Dönenler Bütün Bunları Nasıl Biliyor?

"Ben ölüme yaklaşmış insanları değil, tıbbi olarak ölmüş insanları araştırıyorum." diyor Dr. Sam Parnia. Geçtiğimiz günlerde ünlü bilim dergisi New Scientist'ın ve Amerika'nın ulusal radyosu NPR'ın sorularını cevaplayan Dr. Parnia, Stony Brook Tıp Fakültesi'nde "resüsitasyon" yani hayata döndürme araştırmaları yapan tanınmış bir yoğun bakım doktoru.

2008 yılından bu yana Avrupa, Kanada ve Amerika'daki önemli tıp merkezlerinin katıldığı büyük bir projeyi yöneten Dr Parnia, çok sayıda bilim insanından oluşan ekibiyle birlikte hayata döndürülen insanların anlattıklarını ve beynin şuurla ilişkisini araştırıyor. Kalbi durmuş, beyin fonksiyonları olmayan bir insan, modern tıbbi yöntemlerin kullanılmasıyla saatler sonra bile tekrar hayata dönebiliyor.

Genel anlamda anlatılanların çok huzurlu hissetme, çok parlak bir ışığın görülmesi, çok sıcak ve sevgi dolu, çok şefkatli olarak tanımlanan birinin kendilerine eşlik etmesi olduğunu söylüyor Parnia. Birçoğunun çocukluktan itibaren geçirdikleri hayatın kritiğinden söz ettiklerini belirtiyor; kalbini kırdıkları insanların neler hissettiğini hissettiklerinden bahsediyor. "Bu yüzden çoğu, döndüğünde hayatını bambaşka bir şekilde geçirmeye azimli oluyor." diyor.

"Şunu akıldan çıkarmamak lazım; ölmüş insanların beyinleri, o sırada CPR (kalp akciğer canlandırması) uygulanıyor olsa bile, tamamen fonksiyonsuz. Bu yüzden tam koma halindeler." diyen Parnia, anlatılanların ölmekte olan bir beynin ürünleri olarak açıklanılmaya çalışılmasına karşı çıkıyor. Bu teoriyi destekleyen bilimsel deliller olmadığını belirtiyor.

OLAĞAN DIŞI TECRÜBELER

2001 yılında, kalp doktoru Pim Van Lommel ve meslektaşlarının, önde gelen tıp dergilerinden The Lancet’te yayımlanan araştırması bilim dünyasında yankılanmıştı. Hollanda'daki on hastanede, hayata dönmüş 344 kişiyi dinleyen araştırmacılar, 62’sinin vücuttan çıkma, ölmüş yakınlarını görme, tünelde ilerleme gibi olağan dışı tecrübeleri olduğunu belirlemişti. (Amerika'nın Virjinya Üniversitesi'nden Prof. Bruce Greyson'un, aynı tip araştırması da benzer sonuçlara ulaştı.)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimVan
Görüş Bildir