Kabineye Giren Dört Bakanın Özgeçmişleri ve Yeni Bakanlar Kurulu Listesi

 > -

İşte Kabinedeki Değişikliler

İşte Kabinedeki Değişikliler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Zirve sonrası kabinedeki değiyik hakkında açıklama yapıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, haftalık olağan görüşme için Çankaya Köşkü’ne çıktı. Görüşme, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in katılımıyla bir süre üçlü görüşmeye dönüştü.

Org. Özel'in ayrılmasının ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın görüşmesi 18.40'a kadar devam etti.

Bu sırada Başbakanlık kaynakları, Köşk’ün kapısında bekleyen gazetecilere, “Görüşme sonrası köşkün önünde yazılı açıklama yapılacak” bilgisini verdi. Bu bilgi, “Kabine değişikliği açıklanacak” yorumlarına neden oldu. Ancak açıklamanın, üçlü zirveye ilişkin olabileceği de belirtiliyor.

Selçuk Şenyüz zirveyi takip ediyor...

  • Kabinede beklenen değişikklikler yaşandı:

  • İçişleri Bakanı Muammer Güler

  • Kültür Bakanlığına Ömer Çelik

  • Milli Eğitim Bakanlığı'na Prof. Dr. Nabi Avcı

  • Sağlık bakanlığı'na Mehmet Müezzinoğlu

Buna göre, yeni Bakanlar Kurulu, şöyle şekillendi:

Başbakan: Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Yardımcısı: Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı: Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı: Beşir Atalay

Başbakan Yardımcısı: Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı: Sadullah Ergin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Sahin

Avrupa Birliği Bakanı: Egemen Bağış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Nihat Ergün

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk Çelik

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Erdoğan Bayraktar

Dışişleri Bakanı: Ahmet Davutoğlu

Ekonomi Bakanı: Zafer Çağlayan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız

Gençlik ve Spor Bakanı: Suat Kılıç

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Mehdi Eker

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Hayati Yazıcı

İçişleri Bakanı: Muammer Güler

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz

Haberin Tamamı İçin:

Kabine Değişikliği Ne Anlama Geliyor

SİYASET kulislerinde bir süredir beklenen kabine revizyonu yapıldı.

4 bakanla sınırlı tutulan değişiklik, Çankaya Köşkü’nde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in üçlü zirvesinin hemen ardından açıklandı.

Yazılı açıklama ile duyurulan değişiklikle İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yerine TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Muammer Güler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yerine Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Mili Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yerine de TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı getirildi.

Şahin’in görevden alınıp, seçim bölgesi Mardin olan vali kökenli Güler’in getirilmesi kulislerde, Erdoğan’ın açılım sürecine ilişkin bölgeye mesaj verdiği yorumlarına yol açtı. Şahin’in özellikle BDP’lileri hedef alan sert çıkışları bölgede tepkilere neden olmuştu. Kabinenin yeni üyelerinden Çelik, Avcı ve Müezzinoğlu’nun da Erdoğan’ın uzun süredir yakın çevresinde yer alan isimler olması dikkat çekti.

İÇ KABİNE HÜKÜMETTE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beklenen kabine revizyonunu 4 kişiyle sınırlı tuttu. Başbakan'ın hükümete aldığı yeni isimlerden özellikle ikisi dikkat çekici;

Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilen Nabi Avcı ve Kültür Bakanlığı'na getirilen Ömer Çelik, Başbakan Erdoğan'ın "iç kabinesindeki" isimler.

Ömer Çelik, üç dönemdir milletvekili olmakla birlikte, kısa bir süre hariç, sürekli Başbakan'ın en yakın danışmanları arasında yer aldı.

Erdoğan'ın "Nabi Hoca" diye hitap ettiği Nabi Avcı ise, Erdoğan'ın ilk iki döneminde Başbakanlık Başdanışmanı olarak, tüm yurtdışı gezilerine katıldı.

Nabi Avcı bu dönem milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanı oldu. Özellikle 4+4+4 TBMM'de komisyondan geçerken çıkan tartışmalarla kamuoyu gündemine geldi. Ancak komisyon odasında yaşanan arbedeye rağmen, çok hızlı şekilde 4+4+4 kanun tasarısını komisyondan geçirdi.

Profesör ünvanı sahibi Nabi Avcı, ODTÜ mezunu bir iletişimci. Daha önce köşe yazarlığı ve televizyon programcılığı da yapan Avcı'nın, Bombacı Parmenides ve Enformatik Cehalet gibi kitapları var.

Avcı ayrıca bir mizah yazarı. "Molla Kasım" takma adıyla yazdığı mizah yazılarının bir bölümü, karikatürist Necdet Konak tarafından resimlendirilerek "Evvel zaman içinde" adlı kitapta toplandı.

İLTİCA ETTİĞİ ÜLKEYE BAKAN OLDU

AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'ye 1983 yılında "iltica ettiği" Türkiye'ye, 2013 yılında Sağlık Bakanı oldu.

1955 yılında Gümülcine'de doğan Müezzinoğlu Türkiye'ye ilk kez 1970'de eğitim için geldi. Başbakan Erdoğan'ın İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı olan Müezzinoğlu, 1982 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi ve ardından Yunanistan'a döndü.

Ancak Yunanistan'ın yurtdışında eğitim yaban Batı Trakya Türklerine yönelik baskı politikalarıyla karşılaşınca, 1983 yılında Meriç nehrini geçerek, Türkiye'ye sığındı. İltica başvurusunda bulundu.

Yunan hükümetinin kendisini vatandaşlıktan çıkarması, Türk vatandaşlığı için ise bekleme süresinde olması nedeniyle Müezzinoğlu, 1986 yılına kadar üç yıl "vatansız-Haymatlos" olarak yaşadı. Türk vatandaşlığını 1986 yılında oldu.

Siyasete 1992 yılında RP'de başlayan Müezzinoğlu, daha sonra AK Parti'ye girerek, 2002/2007 arasında İstanbul İl Başkanlığı görevini üstlendi.

VALİ, MÜSTEŞAR, ŞİMDİ DE BAKAN

AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, valilik ve müsteşarlığın ardından, artık İçişleri Bakanı.

Kamuoyunun İstanbul Valisi olarak yakından tanıdığı Muammer Güler, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İçişleri Bakanlığı'nda Personel Genel Müdürlüğü'ne kadar yükselen Güler, Niğde, Kayseri, Gaziantep, Samsun Valiliklerinin ardından 2003 yılında İstanbul Valiliğine atandı.

Haberin Tamamı İçin:

Kabineye Giren Dört Bakanın Özgeçmişleri ve Yeni Bakanlar Kurulu Listesi

Muammer Güler İçişleri Bakanı, Ömer Çelik Kültür ve Turizm Bakanı, Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı, Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanı oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı'na AK Parti Milletvekili Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'na AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Sağlık Bakanlığı'na da AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun getirildiği bildirildi.

Bakanlar İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay, Ömer Dinçer ve Recep Akdağ kabine dışı kaldı.

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu

İçişleri Bakanlığı'na getirilen Muammer Güler, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Mardin'de 21 Mart 1949'da doğan Güler, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.
İlk kamu görevine Balıkesir'de maiyet memuru (kaymakam adayı) olarak başlayan Güler, Denizli'nin Çal İlçesi kaymakam vekilliği, Kırklareli-Pehlivanköy, Erzurum-Horasan kaymakamlığı yaptı.

Güler, 1982 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Personel Genel Müdürüyken 1992'de Niğde Valiliği'ne atanan Güler, sırasıyla Kayseri, Gaziantep, Samsun Valiliği yaptı. 2003'te İstanbul Valiliği'ne atanan Güler, 2010'a kadar bu görevi yürüttü.

Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na Kurucu Müsteşar olarak atandı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 24. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye giren Güler, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı'na seçilmişti. Güler, evli ve iki çocuk babası.

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilen Adana Milletvekili Ömer Çelik, AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Adana'da 15 Haziran 1968 yılında doğan Çelik, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisansını da aynı bölümde siyaset bilimi alanında yapan Çelik, 22'nci, 23'üncü ve 24'üncü dönemde AK Parti'den Adana milletvekili seçildi.

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi olan Ömer Çelik, Mart 2010'da AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi danışmanlığını da yapan Çelik, iyi düzeyde İngilizce biliyor.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu

Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilen AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, TBMM'de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Avcı, 8 Ekim 1953 yılında Bilecik'te doğdu.

ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'ni bitiren Avcı, 1974'te Kültür Bakanlığı'nda memuriyete başladı.
Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşunda görev yapan ve İletişim Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalışan Avcı, 2000'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde profesör unvanı aldı.

2003'te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirilen Avcı, TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yaptı.

24. dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı olan Nabi Avcı, çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca biliyor. Avcı, evli ve beş çocuk babası.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun

Sağlık Bakanlığı'na getirilen Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun.

Gümülcine'de 9 Ocak 1955'te doğan Müezzinoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iç hastalıkları ihtisası yapan Müezzinoğlu, Avcılarda bulunan özel bir hastanenin de kurucusu.

Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği'nin kurucu üyesi olan Müezzinoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin de üyesi.

23. dönemde İstanbul'dan milletvekili seçilen Müezzinoğlu, 2011 yılında yapılan seçimde Edirne milletvekili oldu.

Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babası.

Başbakan: Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Yardımcısı: Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı: Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı: Beşir Atalay

Başbakan Yardımcısı: Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı: Sadullah Ergin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Sahin

Avrupa Birliği Bakanı: Egemen Bağış

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Nihat Ergün

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk Çelik

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Erdoğan Bayraktar

Dışişleri Bakanı: Ahmet Davutoğlu

Ekonomi Bakanı: Zafer Çağlayan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız

Gençlik ve Spor Bakanı: Suat Kılıç

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Mehdi Eker

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Hayati Yazıcı

İçişleri Bakanı: Muammer Güler

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz

Kültür ve Turizm Bakanı: Ömer Çelik

Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı

Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu

Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Binali Yıldırım

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAhmet DavutoğluAli BabacanAnkaraAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBeşir AtalayBilimBinali YıldırımBülent ArınçEgemen BağışErdoğan BayraktarErtuğrul GünayErzurumEskişehirGenelkurmay BaşkanıHayati YazıcıİstanbulKayseriMardinMehmet ŞimşekMuammer GülerÖmer ÇelikOrta Doğu Teknik ÜniversitesiRecep Tayyip ErdoğanSamsunSuat KılıçTaner YıldızTürkiye Büyük Millet MeclisiYunanistanZafer Çağlayanrecep akdağ
Görüş Bildir