İMKB’de Bugünkü Beklentiler Ne Yönde?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İMKB’de Bugünkü Beklentiler Ne Yönde?

İMKB’de Bugünkü Beklentiler Ne Yönde?

Gösterge faizdeki düşüş, İMKB’yi desteklemeye devam ederken bugünün en önemli gündem maddesi Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak.

Gedik Yatırım

Bugünün gündemi biraz yoğun! Avrupa MB’nın faiz kararı 14:45´te açıklanacak. Başkan Draghi 15:30´da basın toplantısına baslayacak. Beklenti politika faizinin % 1′den % 0.75′e, mevduat faizinin ise sıfıra çekilmesi yönünde. İngiltere MB’nın da tahvil alım programını 50 milyar sterlin artırarak 375 milyar sterline genişleteceği bekleniyor. ABD tarafında ise Haziran ayı ADP istihdam raporu, ISM hizmet endeksi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri açıklanacak. Bu sabah asya borsalarında Çin’deki % 1.3 kayıp hariç hafif satıcılı bir seyir görülüyor. İMKB dün en düşük 62.500′ü gördü. Burası bugün de destek olarak çalışabilir. Yukarda ise 63.000 ve 63.500 dirençleri bulunuyor.

Şeker Yatırım

Dün kapalı olan ABD borsalarının ardından bu sabah vadeli endeksler ve Asya hafif aşağıda işlem görüyor. Uluslararası piyasalarda dikkatler merkez bankalarına yönelmiş durumda. İlk adımı bugünkü toplantısında Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın atması beklenirken devamında FED’in de devreye girebileceği beklentileri piyasalardaki görece olumlu havanın bu aşamada devamını sağlıyor. ECB’nin bugün AB’li liderlerin geçen hafta aldıkları kararlara faiz indirimiyle destek olacağı beklentisi artmış durumda. 25 baz puanlık indirim önemli ölçüde fiyatlara dahil olmuşken, ancak bunun ötesinde bir faiz indirimi ya da uzun vadeli yeni bir finansman (LTRO) olanağı gibi bir karar piyasalardaki pozitif havanın devamını sağlayacaktır.

Bugün ayrıca dikkatler ABD’den gelecek özel sektör istihdam verisi ve ISM hizmetler endeksi ile İspanya’nın tahvil ihalesinde olacak. Küresel çapta artan risk iştahının riskli varlıklara yönelimi desteklemeye devam etmesini beklemekle birlikte son bir aydır %15 civarında yükselen İMKB cephesinde olası kar realizasyonlarına karşı bir miktar temkinli olunması gerektiği yönündeki görüşümüzü koruyoruz.

Güne yatay başlamasını beklediğimiz İMKB’nin, 62,500 üzerinde kalarak yükselişlerde 63,000-63,300 aralığına doğru hareketlenmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, 63,000-63,300 arasından İMKB’de kar realizasyonu görülebileceği gözardı edilmemelidir.

Marbaş Menkul Değerler

Bugün yukarıda izleyeceğimiz en önemli seviyeler 63,000 ve 63,500 olacak. (ECB) kararı sonrasında bu seviyeler aşılabildiyse ve bu seviyeler üzerinde kapanışlar gerçekleşebilirse yukarı yönlü hareketin güçlenmesi beklenebilir. Aksi takdirde olabilecek sert bir kar realizasyonuna karşı hazırlıklı olunmalı. Bugün aşağıda ise ilk olarak 62,600’ü takip ediyor olacağız. Bu seviye altına sarkılacak olursa trend desteğimiz bugün 61,600 civarında.”

Yatırım Finansman

Hafif gevşeyerek açılmasını beklediğimiz endeksin, ECB faiz kararı öncesinde sıkışık bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz. Güne zayıf satıcılı başlamasını beklediğimiz sözleşmede 62.500-63.000 bandı destek direnç konumunu koruyor. Dün 63.000 direncine yakın kapanış yapan endekste bu seviyenin geçilmesi ile 63.600 zirvesi direnç konumunda olacaktır. 63.600’e kadar yaşanabilecek yükselişler sonrasında ise gelebilecek kar satışlarına dikkat edilmeli.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiÇinİMKBİngiltereİspanyaMerkez Bankasıgündemşekertrend
Görüş Bildir