Facebook'tan Geri Adım!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook'un bu kararı çok tartışılır!

Facebook'un bu kararı çok tartışılır!

Mali sıkıntılar yaşayan Facebook, Avrupa'da güvenlik güçlerine yardım etmek gerekçesiyle kullanıcılarının fotoğraflarını paylaşma kararı aldı. Uzmanlar şirketin bu kararının başta güvenliğe yardımcı olmak için alınmış gibi görünse de, asıl amacının ileride bu yoldan para kazanabilmek olduğunu söylüyor.Uzun zamandır Wall Street tarafından elindeki veri deposunu kâr edebilmek için kullanması yönünde baskı altına alınan Facebook, direnmekten vazgeçti. Kullanıcılar için "etiket önerileri" başlığı altında gelen uygulama sayesinde herkesin yüz bilgilerini kontrol eden Facebook, bundan sonra elde ettiği bu yüz tanıma veritabanını paylaşma kararı aldı.

Şimdilik sadece Avrupa'da çalışacak olan yüz tanıma sistemi hakkında konuşan Kaliforniya Üniversitesi Hukuk Profesörü Chris Hooflnagle, "Bu çok büyük bir anlaşma" dedi. Gizlilik sektörünü etkilyebilecek böyle araçların geliştirilmesi doğrudan sivil insanları da etkiler diyen Prof. Hooflnagle, şirketlere insanları otomatik bir şekilde pazarlama amacıyla fişleme imkanı sağlayan bu gelişmeleri kabul edebilir miyiz diye sordu.

Haberin Tamamı İçin:

Facebook'tan Geri Adım!

Facebook'tan Geri Adım!

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan geri adım... Facebook, fotoğraflardaki ''yüz tanıma'' teknolojisini Avrupa'daki kullanıcıları için askıya aldı. Gerekçe, kullanıcıların bilgilerinin başka kişilerle paylaşılmasını engelleyerek, Avrupa Birliği kanunlarının öngördüğü kişisel gizlilik politikasını ihlal etmemek.

"Kullanıcıların kişisel gizlilik esası" İrlanda merkezli Facebook'un bir süredir başını ağrıtan konu.

Geçtiğimiz sene, İrlandalı Data Koruma Komisyoneri Billy Hawkes, Facebook'u gizlilik politikaları konusunda uyarmış, Avrupa'nın data koruma kanunlarına uygun yeni bir düzenleme istemişti.

Facebook kullanıcılarını kişisel gizlilikleri konusunda bilgilendirecek bir dizi değişiklik için öneride bulunmuştu.

O önerilerden biri de, Facebook'un ''yüz tanıma'' sistemi konusunda, kullanıcılar için ek bir uyarı yapılmasıydı.

Hawkes, her ne kadar sistemin tamamen kaldırılmasını istemediyse de, Facebook, uygulamayı Avrupa'daki yeni kullanıcılar için tamamen kaldırdı.

Facebook Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Richar Allan, Avrupa Birliği konuyu inceleyerek bu gibi teknolojilerle ilgili yeni bir mevzuat oluşturduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiFacebookİrlandadizi
Görüş Bildir