Direksiyonda Mesaj Rekortmeni Olduk!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Direksiyonda Mesaj Rekortmeni Olduk

Direksiyonda Mesaj Rekortmeni Olduk

16 ülkeyi kapsayan bir araştırmada en çok Türk sürücülerin, otomobilin direksiyonunda mesaj yazıp, mail attığı ortaya çıktı. Araştırmada genç Türk sürücülerin pek çok trafik kuralını yerle bir ettiği belirlenirken, Türkiye’de kadın sürücülerin de direksiyon başında ‘makyaj yapmayı ihmal etmediği’ dikkat çekti.

ULUSLARARASI pazar araştırma şirketi IPSOS tarafından Türkiye dahil 16 ülkedeki 25 yaş ve altı, 6 bin 400 genç sürücü ile sürücülük üzerine yapılan ankete Türkler damgasını vurararak ilk sıraya yerleşti. Goodyear tarafından yaptırılan araştırmada Türk sürücülerin otomobil kullanırken cep telefonundan mesajlaştığı, e-posta attığı hatta makyaj yaptığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre ayrıca en çok kırmızı ışıkta geçen sürücüler de yine Türkler oldu. Gençlerin yüzde 68’i arkadaşlarının araç kullanırken cep telefonu ile konuştuğunu, yüzde 62’si de arkadaşlarının araç kullanırken mesajlaştığını, e-posta attığını veya internette gezindiğini ‘gördüğünü’ söyleyerek iddiaları da doğrulamış oldu.

KADINLAR DA KURALLARI YIKTI

Genç sürücülerin yol güvenliği ile ilgili farkındalık, fikir ve tecrübe seviyelerini daha iyi anlamak için gerçekleştirdiği araştırmada Türk genç kadın sürücüler de trafiği tehlikeye sokabilecek davranışlar sıralamasında ilk sırayı aldı. Türk gençleri yüzde 57 oranında araç kullanırken makyaj yapmak, saç düzeltmek gibi aktiviteleri gerçekleştirirken, İngilizler yüzde 20 ile en alt sırada yer aldı.

Yeni ehliyet almış sürücülerin neredeyse yarısı, gidecek belirli bir yer olmaksızın keyif için dolaşmaktan zevk alıyor. Bunların yüzde 22’si de direksiyon başındayken bir ‘adrenalin dalgası’ hissettiğini kabul ediyor. Rus, Türk, Polonyalı ve Güney Afrikalı gençler bu şekilde en çok gezen ve en yüksek adrenalini hisseden grup olarak öne çıkıyor. Türk gençlerinin yüzde 63’ü adrenalin için otomobil kullandığını savunurken, kadınların sadece yüzde 42’si keyif için dolaşmayı tercih ediyor.

YOL HAKKI VERMİYOR

Genç sürücülerin yol hakkı verme konusunda da zayıf olduğu ortaya çıktı. Avrupa bölgesindeki bütün ülkelerdeki erkeklerin yüzde 26’sı kadınların ise yüzde 19’u yol hakkı verebilecğini söyledi. En iyi yol davranışına sahip genç sürücüler Belçikalı, Çek ve Fransız’dan çıktı. Almanlar sarı ışıkta hızlanarak geçmede yüzde 85 ile başı çekerken, Türk gençlerinin yüzde 28’i de kırmızı ışıkta geçtiğini itiraf etti.

Türklerin en iyi dostu otomobili

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre, Güney Afrika, Türkiye ve İngiltere’de 18-25 yaş arasındaki genç sürücülerle yapılan görüşmelerde, katılımcılara; sürüş eğitimi, yoldaki davranışlar, yaşam odağı, toplumsal odak ve kış mevsimi için hazırlık gibi 5 ana maddede 20 farklı soru soruldu. Türk gençleri otomobilleriyle büyük bir bağlılık hissettikleri bir obje olmanın yanında gerçekten en iyi arkadaşı olduğunu da savundu. Türk gençleri yüzde 59 ile otomobilleriyle en yakın arkadaş olan grubu oluşturdu.

Islak yol sevmiyoruz teoriden geçemiyoruz

TEORİK SINAV ZORLUYOR Genç sürücülerin yüzde 84’ü ehliyet sınavını ilk seferde geçiyor fakat kadınlar, erkeklere göre başarısız olmaya daha meyilli. Türkiye’deki gençlerin yüzde 54’ten fazlası teorik sınavda ilk seferde başarısız olurken, bu oran Çeklerde yüzde 5 ve İtalyanlar ile Almanlarda yüzde 8 olarak gerçekleşiyor. Polonya yüzde 59 ile direksiyon sınavında başarısız olmaya en meyilli ülke olarak öne çıkıyor.

TRAFİK İŞARETLERİNE UYMUYOR Hız genç sürücülerin tehlikeli davranışlar sergilediği tek alan değil. Ankete göre, erkeklerin yüzde 43’ü ve kadınların yüzde 35’i trafik işaretlerine uymuyor. Erkeklerin yüzde 41’i ve kadınların yüzde 33’ü virajları çok hızlı aldıklarını ve genç sürücülerin yüzde 50’si iki şeritli bir yolda birden fazla aracı solladıklarını kabul etti.

ISLAK YOLDA KORKU Endişe uyandıran bir diğer durum da, genç sürücülerin ıslak yolda araç kullanırken kendine güven duyamamaları. Yağmurun neredeyse tüm Avrupa’da günlük sıradan bir olay olmasına rağmen, birçok acemi sürücü deneyimsiz oldukları için ıslak yolda araç kullanmak konusunda rahat değil. Islak yolda araç kullanırken kendine en az güven duyan ülke yüzde 67 ile Türkiye oldu.

GECE SÜRÜŞÜ EĞİTİMİ : Genç sürücülerin yüzde 49’u gece sürüş konusunda eğitimli değil. Bu durum, derslerin çoğunun gündüz yapıldığı düşünülürse çok da şaşırtıcı değil. Rus, Çek ve Türk genç sürücüler sırasıyla yüzde 76, yüzde 75 ve yüzde 72 ile en eğitimsiz ilk üçü oluşturuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvusturyaBelçikaÇek CumhuriyetiFransaİngiltereİspanyaİsveçİsviçreİtalyaRusyaTercihcep telefonukadınlarolay
Görüş Bildir