Dinçer'den Çok Önemli Açıklamalar

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dinçer'den Çok Önemli Açıklamalar

Dinçer'den Çok Önemli Açıklamalar

Elif Çakır'ın sunduğu Söz Bitmeden’in bugünkü konuğu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer oldu.

Milli eğitim bakanı Ömer Dinçer Elif Çakır'ın sorularını yanıtladı.

Elif Çakır; Şeker Portakalı kitabını okudunuz mu? Son dönemlerin en çok tartışılan kitabı... Nedir bu sakıncalı kitaplarla ile ilgili tartışmalar?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik, bazı gazetelerdevesosyal medyadasansür olarak yansıtılan ve "Şeker Portakalı" ve "Fareler ve İnsanlar" kitapları ile gündeme gelen tartışmalara nokta koydu. Dinçer, yapılanın "bir kaşık suda fırtına koparmak" olduğunu ve sansürle ilgili bir işlemin sözkonusuolmadığını söyledi.

Her iki kitabı da ilk kez lise çağlarında okuduğunu söyleyen Dinçer, "Sansürmüş" gibi yansıtılan olayın sadece bürokrasi olduğunu ve sansürle ilgili bir işlem olmadığını aktardı. Dinçer prosedürü "Burada sansürle alakalı yapılmış bir işlem yok. Normalde bir veli size mektup yazıp şikayette bulunabilir... Şikayet edebilir bu kontrol altına alınamaz! Bu şikayet gelince dosyasına girer ve ilgilisine ulaşır. İncelenecek konuda ise ön inceleme yapılır sonra gerek görülürse soruşturma açılır... Kitabın biriyle ilgili olarak İzmir İl Müdürlüğü bu konuyu Ankara göndermiş, diğerinde ise yazışma "İl Müdürlüğü" ile okul arasında geçmiş, müdürlük durumun ayrıntısı sormuş! " şeklinde anlattı.

Dinçer "Böyle bir sansür uygulamasının benim bakanlığım döneminde olması mümkün değildir. Ayrıca bakanlığım döneminde okuma kültürü gelişsin diye bakanlık bünyesinde ayrı bir birim kurdum. Dahası bu kitaplar onlarca yayınevi tarafından yayımlanıyor her biri farklı biçimde çevrilebiliyor. Talim Terbiye Kurulu olarak "okuyun-okumayın" diye tartışmanın mantığı var mı? " diye sordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraFırtınaİzmirÖmer Çelikşeker
Görüş Bildir