Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'la Yeni Protokoller İmzalanacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çek Cumhuriyeti Ve Macaristan'la Yeni Protokoller İmzalanacak

Çek Cumhuriyeti Ve Macaristan'la Yeni Protokoller İmzalanacak

TİKA ile Çek Cumhuriyeti'nin köklü üniversitelerinden Prag Charles Üniversitesi arasında imzalanacak protokolle üniversite bünyesinde Türkoloji Bölümü kurulacak.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Çek Cumhuriyeti'nin köklü üniversitelerinden Prag Charles Üniversitesi arasında imzalanacak protokolle üniversite bünyesinde Türkoloji Bölümü kurulacak.

TİKA'dan yapılan açıklamaya göre, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'la yeni protokoller imzalanacak.

TİKA tarafından yürütülmekte olan ''Türkoloji Projesi'' kapsamında Çek Cumhuriyeti'nin 150 yıllık Prag Charles Üniversitesi ile imzalanacak işbirliği protokolüyle üniversite bünyesinde Türkoloji Bölümü kurulacak.

Türkiye'nin katkıları ve TİKA'nın koordinasyonuyla hayata geçirilecek projenin işbirliği protokolü, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Prag Büyükelçiliği adına Büyükelçi Cihad Erginay ve Prag Charles Üniversitesi yetkilileri tarafından 4 Şubat 2013 tarihinde Prag'da imzalanacak. Kurulacak Türkoloji bölümünde devamlılığın sağlanması amacıyla bölüm 5 yıl boyunca TİKA tarafından desteklenecek.

TÜRK-MACAR ORTAK TARİHİNİN KORUNMASI

TİKA ile Macaristan Kalkınma Bankası arasında da bir mutabakat zaptı imzalanacak. İmzalanacak mutabakat zaptı ile Macaristan ile iki ülke arasındaki mevcut dostane ilişkilerin daha da güçlendirilmesi, halklar arasındaki karşılıklı anlayış ve işbirliğinin geliştirilmesi, Macaristan'da bulunan, Türk ve Macar halklarının ortak tarihi mirasını oluşturan yapı ve eserlerin korunması amaçlanıyor.

İmzalanacak zapta göre, TİKA ile Macaristan Kalkınma Bankası'nın ortak koordinasyonunda gerçekleştirilecek öncelikli projeler ise Zigetvar'da bulunan Kanuni Sultan Süleyman Cami'nin rekonstrüksiyonu, Zigetvar'da bulunan Türk Evi'nin restorasyonu ve müze olarak düzenlenmesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu türbenin bulunması ve yeniden inşa edilmesi, Pecs'te bulunan İdris Baba Türbesi'nin restorasyonu, Budapeşte'deki Gül Baba Türbesinin restorasyonu ve Macaristan'daki Osmanlı Dönemi Hamamlarının restorasyonu olarak belirlendi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BudapeşteÇek CumhuriyetiMacaristanPrag
Görüş Bildir