Bu İddia Berlin'i Karıştırdı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu İddia Berlin'i Karıştırdı

Bu İddia Berlin'i Karıştırdı

Alman haber dergisi Spiegel'in, askeri yardım anlaşması çerçevesinde Almanya'dan aldığı denizaltılara İsrail'in nükleer silah yerleştirdiği iddiası Berlin'i karıştırdı.
Muhalefetteki Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Sol Parti hükümetten ayrıntılı bir açıklama bekliyor.
Sosyal Demokrat Parti, İsrail’e gönderilen denizaltılarda nükleer silah yerleştirilebilecek taşıyıcı bir sistem olup olmadığının açıklığa kavuşturulmasını istedi. Sol Parti'nin Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi de İsrail’e denizaltı ihraç edilmesinin Ortadoğu’ya silah sevkiyatı yapılması gibi kabul edilemez olduğunu savundu.
Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert Sevkiyat koşulları Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Jürgen Trittin "Die Zeit” gazetesine verdiği demeçte, “Dolphin” tipi üç denizaltının sevkiyatının İsrail'in yerleşim politikasını değiştirmesi, Gazze'de bir su arıtma tesisi kurulmasına imkan sağlaması ve Filistin makamlarına ödemelerin tam olarak yerine getirilmesi koşuluna bağlanmış olduğuna dikkat çekti.
Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, denizaltılara daha sonra silah yerleştirilmesini önlemek üzere bağlayıcı yasal bir düzenleme bulunmadığını belirterek nükleer silahlarla ilgili spekülasyonlara katılmak istemediğini kaydetti.
Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Jürgen Trittin İsrail'e yapılan denizaltı sevkiyatlarını savunan Seibert, bunun önceki hükümetlerin aldığı bir kararın devamı olduğunu ifade ederek Schröder dönemine atıfta bulundu. Seibert, söz konusu askeri anlaşmanın 2005 yılındaki Sosyal Demokrat – Yeşiller koalisyonu sırasında yapıldığını söyledi.
Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz de Almanya’nın İsrail’e askeri yardımlarının koşullarını dikte ettiremeyeceğini vurguladı.
Spiegel'in iddiaları Spiegel dergisi Almanya'da üretilen ve büyük bir bölümü de Alman hükümeti tarafından finanse edilen denizaltılara İsrail’in nükleer silah yerleştirdiğini iddia ediyor. Haberde, ayrıca İsrail’in bu şekilde yüzer bir nükleer cephaneliğe sahip olduğu öne sürülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaFilistinGazzeİsrail
Görüş Bildir