Boyner: 'Kayıt Dışı Özendiriliyor'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kayıt Dışı Özendiriliyor

Kayıt Dışı Özendiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın alınan önlemlerle büyümesinin durdurulduğunu ileri sürdüğü kayıt dışı ekonomi için TÜSİAD Başkanı Boyner; vergi gelirlerindeki dengesizlik nedeniyle oluşan en önemli olumsuzlukların başında kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin aksaması ve hatta kayıt dışının özendirilmesinin geldiğini dile getirdi.

Cumhuriyet- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner , Türkiye’de artık bir vergi reformunun elzem olduğunu belirtti. Boyner, Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) düzenlediği “Kayıtdışı Ekonominin Etkileri” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Strateji Eylem Planı’nın 2011’de güncellendiğini hatırlattı.

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Boyner, Türkiye ekonomisi açısından dolaylı vergilerin payının artışı nedeniyle oluşan en önemli olumsuzlukların başında kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin aksaması ve hatta kayıt dışının özendirilmesinin geldiğini söyledi.

Dolaylı vergilerin toplam içinde büyük paya sahip olmasının gelir dağılımı, vergi adaleti, kayıt dışı ve vergi bilinci açısından önemli olumsuzluklar oluşturacağının tartışıldığını aktaran Boyner, “Ülkemizde de giderek dolaylı vergilere dayalı hale gelen vergi sisteminin düşük gelir gruplarına zarar vereceği açık. Ayrıca dolaylı vergide harç ve ceza gibi kamu tahsilatları artırılarak kamu geliri elde edilmesi, düşük gelir grupları açısından vergi adaletinin ve sosyal adaletin bozulmasına yol açıyor” diye konuştu. Boyner , “Kamu harcamalarında krizlere karşı direnç ve esneklik getirecek bir reformla beraber vergi ve gelir dağılımı adaleti, rekabet ortamı ve kaynak dağılımı etkinliği alanlarında katkıda bulunarak kayıt dışıyla mücadeleyi güçlendirecek yeni ve kapsamlı bir vergi reformunun artık elzem hale geldiğini bir kez daha dikkatinize sunmakta fayda görüyorum” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

vergi
Görüş Bildir