Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Blackberry'nin 2013 Bilançosu Açıklandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Blackberry'nin 2013 Bilançosu Açıklandı

Blackberry'nin 2013 Bilançosu Açıklandı

BlackBerry , yılın son finansal raporunu kamuoyuna duyurmak için Noel'den önceki son Cuma gününü seçti. Finansal sonuçlar büyük sürprizlerle gelmezken gelirlerin 2012 'ye kıyasla yüzde 58 daha düşük olduğu ve toplamda Kanadalı şirketin 4 milyar 400 milyon ABD Doları zararla 2013 'ü noktaladığı belirtildi.

Mobil teknoloji pazarında Apple ve Google 'ın mobil işletim sistemleri adeta hegomonya yaratırken BlackBerry 'nin işletim sistemi daha az kişinin ilgisini çekme ve satışların da buna paralel şekilde gerileme eğilimi 2013'te de sürdürdü. Para ve müşteri kaybının 2014 'te de devam etmesi yönündeki beklenti ise oldukça güçlü bir şekilde sürüyor.

BlackBerry 'nin akıllı telefonlarına dair adet bazlı veriler de paylaşıldı. Buna göre şirket, 'da biten çeyrekte toplamda 3,7 milyon adet akıllı telefon satılırken bu veri, 'ı içine alan dönem için 1.9 milyon adet seviyesine geriledi.

Samsung 'un 2012 Mart ile 2013 Mart arası dönemde tümü akıllı telefon segmentinde olmamak üzere 500 milyon ünite telefon sattığını da bu noktada belirtmek yerinde olabilir. Apple'ın iPhone satışları da son dönemlerde 1 yıl/150 milyon ünite civarında bir ortalamaya sahip.

Tek parlak nokta BBM ve Obama!

Diğer yandan BlackBerry 'nin nakit likitidesi ise 3,2 milyar ABD Doları düzeyine geriledi. BlackBerry için tek parlak nokta ise BlackBerry Messenger uygulamasının Android ve iOS sürümlerinin yakaladığı başarı oldu.

Uygulama , iki mobil işletim sistemi için yayınlandığı tarihten raporun açıklandığı güne kadar 40 milyon kullanıcıya ulaştı. ABD Başkanı Barrack Obama 'nın da hala güvenlik nedeniyle BlackBerry kullanıyor olması da şirketin 2013'e dair eğlenceli tek yanı olabilir.

:: BlackBerry'deki düşüş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan : Ferhat Verdi

SDN - ShiftDelete.Net

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAmerika Birleşik DevletleriAndroidAppleBarack ObamaBlackberryDeepMindSamsungiOS
Görüş Bildir