Beyninizi Teknolojiden Arındırın

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Beyninizi Teknolojiden Arındırın

Beyninizi Teknolojiden Arındırın

Teknoloji zihninizi bulandırabilir. Üretkenliğinizi azaltmasına izin vermeden teknolojiyle bütünleşmenin yolları var.

İnternet üzerine araştırmalar yapan eMarketer’ın tahminlerine göre, yetişkin bireyler bir günün 8,5 saatini internette dolaşarak ya da mobil cihazlar kullanarak harcıyor. Kaliforniya Üniversitesi Psikiyatri ve Biyolojik Davranış Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. Gary Small’a göre, günlük hayatımızda fazlasıyla teknolojik aletlere yapışık yaşıyoruz. Çevrim dışı bir hayatımız da olduğunu unutuyoruz. Siz siz olun, teknolojinin hayatınızı yönetmesine izin vermeyin. Men’s Health’in sizin için uzmanlara danışarak öğrendiği püf noktalarına dikkat edin.

SORUN

Aynı anda bir sürü işi yapmaya çalışmak

Daha fazla işi daha az sürede başarmaya çalışıyorsunuz değil mi? Oysaki Stanford Üniversitesi’ndeki bir deney, aynı anda birçok işi birlikte yürütenlerin, tek bir işe odaklanan kişilere göre daha verimsiz olduğunu ortaya koydu. Bu tip insanlar, ilgilendikeri şeyle alakası olmayan bilgiyi dışarıda tutma ve göz ardı etmekte de zorlanıyor. Prof. Dr. Small, hızlandığımız ölçüde özensizleşmeye başladığımızı söylüyor. Deneyde, aynı anda birçok iş yapmanın yarattığı kronik stresin, beynin hafıza merkezini güçsüzleştirip, sorunlara karşı savunmasız kıldığı da belirlendi. Yani çok iş, zayıf hafıza.

Azalan sosyal hayat

Prof. Dr. Small “iBrain” adlı kitabında, teknolojiyle şaşkına dönen beynin, sohbet sırasında yüz ifadelerini okumak ya da jest ve mimiklerin duygusal içeriğini anlamak gibi temel sosyal becerileri kaybettiğini belirtiyor.

Teknolojik tükenmişlik sendromu

Uzun saatler boyunca internet kullanarak çalışan insanlar dalgın, yorgun, asabi ve dikkati dağınık hissediyor. Prof. Dr. Small bu dijital donuklaşmaya ‘teknolojik tükenmişlik’ adını veriyor. Böyle durumlarda beyniniz stres hormonu olan kortizol ve adrenalin salgılamak için böbrek üstü bezlerinizi uyarıyor. Ve zamanla bu hormonlar kavrama yetisine zarar veriyor. Bunun yanı sıra, beynin düşünce ve ruh halini kontrol eden bölgelerindeki sinirsel devreleri değiştiriyor.

ÇÖZÜM

Ânı yaşayın

Yediğiniz her yemeğin fotoğrafını çekip, hiç ilgilenmeyen insanlarla paylaşmayın. Konser izlerken bir yandan Twitter’da yayın yapmayın. Yeni ufuklar açan deneyimlerin tadını iyice çıkarmadan internette yazmaya kalkışmamanız gerektiğini belirten “The Digital Diet”in yazarı Daniel Sieberg, “Sosyal paylaşım sayfanızı güncellemek için her zaman vaktiniz olur. Sizin ânı yaşamanız gerekiyor” diyor. Prof. Dr. Small ise e-postalarınızla sabah saatlerinde ilgilenmenizi öneriyor. Böylece tüm gününüzü buna harcamamış olacaksınız.

Sessizlik sağlayın

Prof. Dr. Small, endişe duygusunu gidermek için geçici de olsa sessiz bir ortam yaratmanızı tavsiye ediyor. Bu da alarmları kapatmak, cihazları susturmak ya da telefonu bulunduğunuz yere sokmamak anlamına geliyor. Akıllı telefonunuzu yatak odanızda şarj etmeyi yasaklayan Sieberg, odayı bir mabet haline getirmenizi öğütlüyor. Böylece tamamen mahremiyet sağlayabilirsiniz.

Uyku zamanını esnetmeyin

Harvard Üniversitesi’nde davranış bilimi deneyleri yapan Prof. Dr. Sara Mednick ve çalışma arkadaşları, teknolojik tükenmişlik yaşayan gönüllülerdeki negatif etkileri azaltmayı başardı. Bunu da zihinsel görevlere çeşitlilik ekleyerek ve stratejik güç uykuları denen kavramla tanıştırarak sağladılar. Aslında yaptıkları sadece teknolojik aletlerdeki ‘uyku modu’nun insanlar için de faydalı bir şey olduğunu hatırlatmaktı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KonserTwitter
Görüş Bildir