Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ayrımcılığa Uğrayıp İşini Kaybeden Eşcinsel Eğitimci Müslüman Öğrencilere Öğretmen Oldu

14PAYLAŞIM

Azınlıklara ve farklı görülen kimliklere yapılan ayrımcılık, en gelişmiş toplumların dahi kaçınılmaz bir gerçeği olmaya devam ediyor. Derslerinde ayrımcılığa karşı bir doktrin yürüten ve eşitliği aşılayan bir eğitimcinin işinden olması da, bu durumun en tuhaf örneklerinden birisi.

Andrew Moffat, eşcinsel kimliğini saklamayan ve azınlıkların uğradığı ayrımcılığa dikkat çeken çalışmalar yürüten bir ilkokul öğretmeni.

Chilwell Croft Akademisinde yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken öğretmen, okul velileri tarafından toplu bir şikayet dilekçesinin öznesi haline gelince işinden ayrılmak zorunda kaldı.

Hristiyan ve Müslüman kimliğiyle ön plana çıkan ailelerin bulunduğu veli grubuna göre, “Eşcinsel olmak normaldir” fikrini aşılayan bir öğretmenin çocuklarına eğitim vermesi mümkün değildi. 

Yaşadığı yıkıcı olayın ardından okulundan ayrılmak ifade eden Moffat, “Bunun ileride LGBT’nin bir parçası olabilecek öğrencilerim için iyi bir örnek teşkil etmediğinin farkındayım, ancak yapmam gereken buydu” diyerek kendini ifade etti.

Bu olayların ardından hiç beklenmedik gelişmeler yaşandı.

Moffat, hiç ayrımcılığa uğramamışcasına cesur bir harekete imza attı ve öğrencilerin neredeyse tamamının Müslüman ailelerden geldiği bir okulda işe başladı.

Yeni okulunda çalışmalarına devam eden ve Britanya’da yaşanan ayrımcılıklara dikkat çeken öğretmenin ve öğrencilerinin mutlu olduğu görülebiliyor.

Başarı seviyesi epey yüksek olan okulun müdürü “İslam’a, farklı fikirlere ve kitlelere saygı duyuyoruz. Moffat’ın çalışmalarını önceden beri takip ediyor ve biliyorduk” diyerek duruma açıklık getirdi.

Peki siz, çocuğunuzun eşcinsel birinden eğitim almasını nasıl karşılardınız?

Normal karşılardım.
Kabul etmezdim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
obirseydio

kendini saklamadan gizlemeden ne oldugunu ifade adamdan zarar gelmez. benim cocuk olsa gozum kapali boyle bir ogretmene teslim ederdim.

sadece-tan...

Halbuki şeriata göre kellesi gitmeliydi farkında mı acaba... homoseksüelliğe tüm ibrahim dinleri aşırı tepkilidir... Homoseksüel bir hocanın olması, çocukların onun efemine davranışlarını (varsa) taklit edecek olmasından ve bunu alışkanlık yapacaklarından dolayı tehlike taşır. Ancak bu durum gelecek hayatına pek etki etmeden ilginç anılar olarak kalır gibi düşünüyorum... yine de islamiyet açısından kelle gitmeliydi, götü kaybeden kelleyi de kaybeder düz mantığındalar ya hani...

doctor-what

herkes şu okul müdürü kadar düşünceli ve anlayışlı olsa dünyada sorun morun kalmazdı. Oysaki millet en basitinden dini bir ritüeli bile benim gibi yapmıyor diye birbirini parçalamakla meşgul

Gizli Kullanıcı

İnsan olsun. Öğrencilerine örnek, yol gösteren öğretmen olsun da ne olursa olsun.

ayna-efendi

çocuklara zarar vermedikten sonra sorun yok, öğretmenden görüp de eşcinsel olmazlar, eşcinsellik genlere bağlı bir olay tercih değildir

Görüş Bildir