Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı Tarih Oluyor!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversite Sınavında 'Çok Önemli' Değişiklik!

Üniversite Sınavında 'Çok Önemli' Değişiklik!

Sınava yaklaşık 2 hafta kala, ÖSYM'den son dakika sürprizi geldi. 1.8 milyon genç etkilenecek... LYS’lere yaklaşık 2 hafta kala üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanma yöntemi değiştirildi. ÖSYM’nin dün yayımladığı kılavuza göre artık yerleştirme puanı hesabında okulların başarısı dikkate alınmayacak. Yalnızca bireysel başarı önemli olacak. Uzmanlar, “Bu uygulamayla en iyi okullar boşalır, parayla not satışı başlar” d...

Haberin Tamamı İçin:

ÖSYS Kılavuzu, 4+4+4 kanuna göre yeniden düzenlendi ZAMAN

ÖSYS Kılavuzu, 4+4+4 kanuna göre yeniden düzenlendi ZAMAN

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunda yer alan yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeler uyarınca yeniden düzenledi.

Bu çerçevede ÖSYS Kılavuzu'nda yer alan puan hesaplama, değerlendirme ve yerleştirmeye ilişkin temel ilke ve kuralların, söz konusu kanunun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri uyarınca yeniden düzenlenerek, adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulduğu kaydedildi.

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve yerleştirme işlemleri bu kılavuz esasları doğrultusunda yapılacak.

-Ortaöğretim Başarı Puanı'na dönüştürülecek-

Kılavuzdaki düzenlemeye göre, açıköğretimin kontenjan sınırlaması olan programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puanının en az 140 olması gerekir (Sınavsız Geçiş sonrası boş kalan kontenjanlar buna dahil). Açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına YGS puan türlerinin en az birinden 140 ve üzeri puan alan adaylar tercih ettikleri takdirde yerleştirilecek.

2012-ÖSYS'de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacak. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak ortaöğretim başarı puanına (OBP) dönüştürülecek. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacak. 50'nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacak.

Her aday için hesaplanmış ortaöğretim başarı puanı, 0,12 ile çarpılarak sınav puanlarına katılacak ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı Tarih Oluyor

Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı Tarih Oluyor

ÖSYM, 2012-ÖSYS kılavuzunda büyük değişiklik yaptı. Yeni düzenlemeye göre Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’ndan (AOBP) bu yıldan itibaren vazgeçilecek. AOBP yerine öğrencinin kişisel başarı puanı baz alınacak.

Üniversite sınavlarında puan hesaplama, değerlendirme ve yerleştirmeye ilişkin değişikliklere gidildi. Liselerin YGS başarı puan ortalamaları sisteme dahil edilmeyecek. Yeni düzenlemeye göre; 100 üzerinden hesaplanan lise diploma puanları 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülecek. Böylece en düşük Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) 250, en yüksek ise 500 olacak. OBP alan farkı gözetmeksizin tüm ham puanlara 0,12...

Haberin Tamamı İçin:

3 Hafta Kala Puan Hesabı Değişti

ÖSYM, 2012-ÖSYS kılavuzunda büyük değişiklik yaptı. Yeni düzenlemeye göre Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'ndan (AOBP) bu yıldan itibaren vazgeçilecek.
Yeni düzenlemenin bu yıldan itibaren uygulanmasının yanlış olduğunu dikkat çeken uzmanlar bu durumun haksızlıklara yol açacağını savunuyor. Uzmanların görüşleri şöyle:

Haksızlıklar olacak
Kariyer Danışmanı Oktay Aydın: Kılavuzda standart hesaplamadan bahsetmiyor. Diploma puanlarının 5 ile çarpılmasından bahsediyor. Bu çok kötü. Objektif notlar verilmediği için büyük haksızlıklara neden olacak.

1999 öncesine dönüş
Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt: 1999 öncesine geri dönüş niteliği taşıyor. Yüksek not almanın çok zor olduğu okulların öğrencileri diploma notlarını yüksek tutmak adına başka okullara gideceklerdir. Sınava üç hafta kala yapılmasını da hiç pedagojik bulmuyorum.

Kültür Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Salim Ünsal: Değişikliklerin bu yıldan itibaren uygulanması yanlış. Böyle bir yasa ile karşı karşıya kalacağını bilmeden sınava hazırlananlar var. Bu duruma hazırlıklı değiller.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4AydınLYSÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziTercihYGS
Görüş Bildir