Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adana'da 'Gezi Parkı' Direnişi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Adana'da 'Gezi Parkı' Direnişi

Adana'da polis biber gazı müdahalesinde bulundu göstericiler gözaltına alındı. Mehmet KAYMAK- Çilem ANITKAN- Akif ÖZDEMİR- Çağlar ÖZTÜRK / ADANA, (DHA) - ADANA'nın merkez Çukurova İlçesi'nde toplanan yaklaşık 100 kişi, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı olaylarında polisin sert müdahalesini protesto etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla hükümet aleyhine slogan atan göstericileri polis tazyikli su ile dağıttı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dün akşamki olaylarda 23 polisin yaralandığını, 31 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bugün saat 12.00 sıralarında Güzelyalı Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Gökkuşağı kavşağında bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, yolu trafiğe kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar attı. Çevredeki apartmanlarda oturanlar da balkonlara çıkıp, tencere ve tavaları birbirine vurarak ve alkışlayarak eyleme destek verdi.

Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen grup, İller Bankası kavşağına yaklaştığında, TOMA aracından dağılmaları için anons yapıldı. Bir polis amiri, "Türk Bayraklı gruba müdahale etmek istiyoruz. Aranızdaki provokatörlerin oyununa gelmeyin. Eyleme son verip, dağılın" diye çağrıda bulundu. Bunun üzerine gruptan bazı kişiler, yolun kenarından aldıkları taşları ve turunç ağaçlarından kopardıkları turunçları polislere fırlattı. İki TOMA aracı, grubun üzerine ilerleyip, tazyikli su sıktı. Polisin müdahalesiyle göstericiler ara sokaklara dağıldı. Balkonlardaki vatandaşlar da Türk bayrakları açıp, tencere ve tavaları birbirine çarparak tepkilerini sürdürdü.

VALİ: 23 POLİS YARALANDI, 31 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dün akşam saatlerinde merkez Seyhan İlçesi'nde Atatürk Caddesi ve Sular semtinde yaşanan olaylarda 23 polisin atılan sert cisimlerle yaralandığını, şiddet uygulayan 31 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilik toplantı salonunda yanında Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan'la basın toplantısı düzenleyen Vali Hüseyin Avni Coş, Atatürk Parkı'ndaki gösterilere hoşgörülü yaklaşım gösterdiklerini ancak kalabalık arasındaki marjinal grupların iyi niyetlerini suistimal ettiğini söyledi. Coş, vatandaşlardan yaralanan olmadığını, atılan gazlardan olumsuz etkilenen kişilerin de ayakta tedavi edildiğini bildirdi.

Coş, "Kalabalığın arasındaki marjinal gruplar yüzünden böyle sonuçlar doğdu. Vatandaşlarımızın bu kişilerin tahriklerine karşı duyarlı olmalarını, galeyana gelmemesi gerekiyor" diyerek sağduyu çağrısı yaptı.

'GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILSIN'

Adana'daki sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, dün akşam Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto ederken gözaltına alınan 31 kişinin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Olayların çıktığı Atatürk Caddesi üzerindeki Abidin Dino Parkı önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, hükümet aleyhinde sloganlar atarak Atatürk Parkı'na yürüdü. Burada bekleyen 2 bin kadar vatandaş da gelen grubu alkışlarla karşıladı. KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, gözaltına alınan kişi sayısının 37 olduğunu öne sürdü. Karaca, gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasını isteyip, "Halkın emekçilerin, ezilenlerin geleceklerine, doğaya sahip çıkmaları ve sermayenin acımasızlığına tepki göstermesine karşı, hükümetin insanlık dışı saldırısını kınıyor, protesto ediyoruz" dedi.

'POLİS BİBER GAZI SIKTI'

Basın açıklamasının ardından kalabalık, Atatürk Caddesi'nden Uğur Mumcu Meydanı'na yürüyüşe geçti. Protestocular arasından bazı kişiler, parktan yaklaşık 200 metre uzakta önlem alan çevik kuvvet polislerine taş atarak saldırdı. Polisler de gruba biber gazı ile müdahale etti. Gazın etkisiyle ara sokaklara dağılan göstericiler, zaman zaman ana caddeye çıkarak, polisle çatışmayı sürdürdü.

Cadde üzerindeki apartmanlarda oturan vatandaşlar, balkonlara çıkıp, ellerindeki tencere ve tavaları birbirine vurarak, protestoculara destek verdi. Bazı apartmanların balkonlarından aşağıdaki eylemcilere limon atanlar da oldu.

POLİS GÖSTERİCİLERİN ARASINDA

Adana'da, İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto eden gruplar, akşama doğru Atatürk Caddesi Sular semtinde toplandı. AKP il binasına yürümek isteyen gruplara karşı, polisin yanı sıra 50 kadar jandarma robocop da güvenlik önlemi aldı.

Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan da göstericilerin yanına gelip, gerginliğin sona ermesi için uyarıda bulundu. Bu sırada eylemciler arasında provokasyon yapanlara karşı güven timleri devreye girdi.

Protestocuların arasına katılarak, onlar gibi sloganlar atan güven timlerinde görevli polisler, göstericilerden bazılarını biber gazıyla müdahale ederek gözaltına aldı.

Çok sayıda gösterici kelepçelenip, minibüslere bindirilerek götürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaBiber GazıGezi ParkıİstanbulPolisTurgut Özal
Görüş Bildir