Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7-12 Yaş Yaz Sanat Atölyeleri

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

7-12 Yaş Yaz Sanat Atölyeleri

7-12 Yaş Yaz Sanat Atölyeleri

İstanbul Modern, okulların yaz tatilinde olduğu 2 Temmuz – 31 Ağustos 2012 tarihleri arasında 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. Her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği 7-12 Yaş Yaz Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, fotoğraf, animasyon, yerleştirme ve performans gibi disiplinlerin yanı sıra edebiyat ve mimarlık alanlarını da içeren uygulamalar yapıyorlar.

Yaz tatili boyunca çocuklara, sabah ve öğleden sonraları için iki program seçeneği sunuluyor.Atölyelere beş günlük ya da günübirlik kayıt yaptırmak mümkün. Atölyelerin beşini de tamamlayarak sanatsal yaratım sürecini farklı boyutlarıyla deneyimleyen çocuklar, katılım belgesi almaya hak kazanıyorlar.

4 saatlik sabah atölyelerine 5 günlük kayıt

Peşin: 340 TL (İstanbul Modern Üyelerine 305 TL)

Kredi Kartına 3 taksit*: 360 TL (İstanbul Modern Üyelerine 330 TL)

4 saatlik sabah atölyelerine günlük kayıt: 80 TL (İstanbul Modern Üyelerine 72 TL)

2 saatlik öğleden sonra atölyelerine 5 günlük kayıt

Peşin: 200 TL (İstanbul Modern Üyelerine 180 TL)

Kredi Kartına 3 taksit*: 225 TL (İstanbul Modern Üyelerine 192 TL)

2 saatlik öğleden sonra atölyelerine günlük kayıt: 50 TL (İstanbul Modern Üyelerine 45 TL)

Programlar hakkında detaylı bilgi ve kayıt için 0212 334 73 52 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

4 SAATLİK SABAH ATÖLYELERİ

BENİM OYUN ÇADIRIM

Çocuklar programa evlerimizin, bahçelerimizin ve odalarımızın benzer veya farklı özelliklerini tartışarak başlıyorlar. Yaşam biçimlerinin farklı mekanları nasıl belirlediğini, İstanbul Modern’in koleksiyonunda yer alan yapıtları inceleyerek araştırıyorlar. Çocukların çevrelerine ve içinde yaşadıkları mekanlara karşı farkındalıklarını geliştirmeyi amaçlayan etkinlik, önceden hazırlanmış tuvalden çadırların kurulmasıyla devam ediyor. Çocuklar kurdukları çadırlara sevdikleri kişilerin ve nesnelerin resimlerini yaparak kendi oyun alanlarını tasarlıyorlar. Programın sonunda tasarladıkları oyun çadırlarını günün hatırası olarak yanlarında götürebiliyorlar.

BENİM ŞATOM

Çocuklar bu atölye çalışmasına sevdikleri masallarda geçen şatoları hayal ederek başlıyorlar. Ülkemizdeki saraylardan bazılarının tarihini öğreniyor ve mimari yapıları hakkında bilgi ediniyorlar. Programda her çocuk kendine ait bir şato maketi yaratıyor ve şatosunu sevdiği renklere boyayarak atölye çalışmasını tamamlıyor.

DİNOZORLAR YAŞASAYDI

Çocuk kitapları yazarı Anna Milbourne’un bir stegosaurus yavrusunun başından geçen olayları anlattığı "Dinozor" adlı masalını okuyarak etkinliğe başlayan çocuklar, "Dinozorlar hala yaşıyor olsalardı dünya bugün nasıl bir yer olurdu?" sorusunun yanıtını arıyorlar. Çocukların, hayal güçlerini kullanmalarını amaçlayan programda dinozor oyuncakları boyanıyor ve çeşitli yapıların bulunduğu bir maket hazırlanıyor.

KÜÇÜRÜ'NÜN ORMANI

Cırcırböceği Küçürü’nün macerasını konu alan, György Kopányi’nin yazdığı "Ay’a Aşık Olan Küçük Cırcırböceği" adlı masalın okunmasıyla başlayan atölye çalışmasında çocuklar, dinledikleri masaldan yola çıkarak doğaçlama bir tiyatro oyunu oynuyorlar.

OLMAYAN YER

Bu atölye çalışmasında çocuklar, James Matthew Barrie’nin Peter Pan adlı kitabında geçen "düşler ülkesi"nin bir maketini yaratıyorlar. İlk olarak Peter Pan’ın bir özetini dinliyor, ardından hikayenin geçtiği mekanı hayal ediyor ve son olarak maketlerini kurup boyuyorlar.

DENİZLER ALTINDA

Bu atölyede çocuklar, Jules Verne’in ilk kez 1870 yılında yayınlanan "Denizler Altında 20.000 Fersah" isimli bilimkurgu romanından yola çıkıyorlar. Henüz modern denizaltıların olmadığı, su altı dünyasının büyük sırlarının bugünkü kadar bilinmediği bir dönemde kaleme alınan bu başyapıtın belirli bölümlerini okuyor, yorumluyorlar. Ardından yarattıkları dev narval ve hayali balık heykelleriyle su altı dünyasının gizemlerini su üstüne çıkarıyorlar.

CECÜ’NÜN CÜCELERİ

Günümüzün önemli düşünürlerinden Umberto Eco’nun "Cecü’nün Yer Cüceleri" adlı masalını okuyarak etkinliğe başlayan çocuklar, Dünya’ya masalın kahramanları gibi Cecü gezegeninden bakıyorlar. Trafiğin, doğal kaynakların kullanımının, yerleşim biçimlerinin, metropol yaşantısında insan ilişkilerinin konu alındığı program, çocukların doğal yaşama duyarlılıklarını artırmayı amaçlıyor. Çocuklar, programda fikirler geliştiriyor ve dünyaya bakış açılarını birlikte sahneleyecekleri bir oyuna taşıyorlar. Gerçekleştirdikleri oyun kayda alınarak, günün hatırası olarak çocuklara veriliyor.

AYAKKABI FABRİKASI

Programda çocuklar, farklı tarihlerde farklı coğrafyalarda kullanılmış ayakkabıları inceliyorlar. Ayakkabı tasarımını işleviyle, malzemesiyle, estetiğiyle, kullanılabilirliğiyle değerlendiriyorlar. Atölye çalışması, çocukların bugün ya da 3000 yıl sonrası için ayakkabılar tasarlamalarıyla tamamlanıyor.

RESİM AVCILARI

İstanbul Modern’in kütüphanesinde araştırmalar yaparak etkinliğe başlayan çocuklar, edindikleri bilgilerden yola çıkarak büyük bir tuvali birlikte boyuyorlar. Etkinlik, çocukların sevdikleri bir sanatçının çalışmalarından esinlenerek, gazete kağıtlarının üzerine çeşitli şekiller çıkarmalarıyla başlıyor. Daha sonra bu şekilleri keserek biriktiren çocuklar, büyük bir tuval resminde topladıkları imgeleri hayalleriyle birleştirerek resimlerini tamamlıyorlar.

GÖLGE RESİMLER

Programda çocuklar gölgelerinden yola çıkarak duvar kağıtları üzerine kolektif resimler oluşturuyorlar.

2 SAATLİK ÖĞLEDEN SONRA ATÖLYELERİ

GENÇ MÜZECİLER

Bu etkinlikte çocuklar müze kavramına odaklanıyorlar. Koleksiyonu, hedef kitlesi, işlevleri ve mekan düzenlemesiyle İstanbul Modern’i tanıyor ve ardından bu kavramlardan yola çıkararak kendi müzeleri için fikirler geliştiriyorlar. Fikirlerini maket çalışmalarına taşıdıktan sonra, müze tasarımlarını birbirlerine sunuyorlar.

SİHİRLİ IŞIK

Işığın yaşamımızdaki önemini vurgulayan atölye çalışmasında çocuklar, ışığın rengi ve bu renklerin çağrışımlarını konuşarak atölye çalışmasına başlıyorlar. Program çocukların bir aydınlatma aksesuarı tasarlamasıyla tamamlanıyor

BİR KOSTÜMÜN ÖYKÜSÜ

Bu etkinlikte çocuklar, uzman rehber eşliğinde İstanbul Modern’i gezerek yapıtlardaki renk kullanımını ve lekeci anlatımları inceliyorlar. Ardından inceledikleri yapıtlardan hoşlarına giden renkleri ve lekeleri tasarlayacakları kostümlere taşıyorlar.

GÖLGE KUKLALAR

Çocuklar programa, gölge kuklaları yaratarak başlıyorlar. Renkli kağıtlardan oluşturdukları gölge kuklalarıyla bir gölge tiyatrosu hazırlayan çocuklar, program sonunda hazırladıkları oyunu sahneliyorlar.

GEO-YARATIKLAR

Çocuklar etkinliğe, İstanbul Modern’i rehber eşliğinde gezerken, soyut ve geometri arasındaki ilişkiyi inceleyerek başlıyorlar. Ardından, önceden hazırlanmış geometrik şekilleri farklı biçimlerde bir araya getirip, tasarımlarına göz, kulak, boynuz, tüy gibi öğeler ekleyerek sevimli canavarlar yaratıyor ve onları en sevdikleri renklere boyuyorlar.

TAKI TASARIM

Bu atölye çalışmasında çocuklar boncuk, kağıt, deri gibi çeşitli malzemeleri kullanarak bugün ya da 3000 yıl sonrasında kullanabilecekleri takılar tasarlıyorlar.

UZAYLI KUKLALAR

Etkinliğe, İstanbul Modern’in sergi salonlarında bulunan figüratif eserleri inceleyerek başlayan çocuklar, gördüklerinden yola çıkarak yeni figürler tasarlıyorlar. Uzuvların yer değiştirdiği, biçimlerin değişime uğradığı tasarım çalışmasından sonra, kağıttan kuklalar yaratıyorlar.

ŞAPKA TASARIM

Farklı tarih ve coğrafyalarda kullanılmış şapkaların değerlendirildiği bu atölye çalışmasında çocuklar, kağıttan şapkalar tasarlıyorlar.

GÖKDELEN ATÖLYESİ

Bu etkinlikte çocuklar İstanbul Modern’in sergi salonlarında yer alan yapıtlardaki mekan kavramını çözümlüyorlar. Mekanın yaşam biçimleriyle ilişkisini sorgulayan sergi gezisinin ardından çocuklar karton kutulardan her katında farklı bir yaşam alanı bulunan gökdelenler kuruyorlar.

FANTASTİK HAYVANLAR

Programda çocuklar, onlar için önceden hazırlanan figüratif görsel baskıları istedikleri gibi kesiyor, farklı biçimlerde yeniden bir araya getiriyor ve resimlerini tamamlamak için boyama çalışmaları yapıyorlar. Farklı görsellerin, fantastik figürler oluşturacak biçimde yeniden bir araya getirilmesiyle başlayan ve boyamalarla devam eden atölyede çocuklar, gazlı kalem ve pastel boya kullanarak, kolajlar yapıyorlar. Atölyenin sonunda ortaya çıkardıkları tasarımlarını yanlarında götürebiliyorlar.

*İş Bankası Maximum ve Garanti Bankası kredi kartları için geçerlidir. BU AY HANGİ EĞİTİM ETKİNLİKLERİ VAR?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Garanti BankasıİstanbulTiyatrooyun
Görüş Bildir