100 Yıllık Rüyaya Geri Sayım

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

100 Yıllık Rüyaya Geri Sayım

100 Yıllık Rüyaya Geri Sayım

Konya Ovası'nı suyla buluşturacak olan ''100 yıllık rüya'' Mavi Tünel Projesi'nde çalışmalar sürerken, yıl sonunda tünelden ovaya su verilebileceği bildirildi.

DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göksu Havzası'ndan Akdeniz'e boşa akıp giden suların bir kısmını Konya Kapalı Havzası'na çevirmek amacıyla bir kısım proje yürüttüklerini söyledi.

Bu projelerden Bozkır Barajı'nın inşaatına geçen yıl başlandığını ve çalışmaların devam ettiğini anlatan Uzun, Avşar Barajı'nın ihalesinin henüz yeni tamamlandığını, önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağını dile getirdi.

EN UZUN TÜNEL

Uzun, kilit projelerden olan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in ise bitme aşamasına geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Mavi Tünel'deki delgi işlemleri 1 yıl önce tamamlandı. Şu anda içinde enjeksiyon işlemleri devam etmektedir. Devasa büyüklükte bir proje olan Mavi Tünel, Türkiye'de tünel delme makinesi ile delinen en uzun tüneldir. Mavi Tünel, 17 bin 43 metre uzunluğunda, içinden büyük kamyonların dahi geçebildiği bir tüneldir. Tünelin içi beton segmentlerle kaplanmıştır. 52 bin 240 adet, her biri 25 santimetre kalınlığında tünel kaplama elemanı olan segment kullanılmıştır. Tünel inşaatında 67 bin metreküp beton, 4 bin 350 ton da demir kullanılmıştır. Kazı çalışmaları sırasında 803 bin 470 ton hafriyat çıkmıştır. Bu hafriyat lokomotifli demiryolu vagonlarıyla tünel dışına çıkarılmıştır. Tünelden çıkarılan hafriyat ve kullanılan malzemelerin miktarına bakıldığında işin ne kadar devasa boyutta olduğu daha net görülüyor. Tünel, 120 personelle 36 ay boyunca günde 3 vardiya sistemiyle çalışılarak bitirilmiştir.''

KONYA OVASI'NA SU VERME İMKÂNI

Bağbaşı Barajı'nın da bu ay içinde su tutma aşamasına geleceğini dile g

etiren Uzun, Mavi Tünel'deki çalışmaların da tamamlanmasıyla yıl sonuna doğru Konya Ovası'na su verme imkanı oluşacağını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir