'Türkiye'nin Müzakere Sürecine Canlılık Kazandırılmalı"

-

'Türkiye'nin Müzakere Sürecine Canlılık Kazandırılmalı"

'Türkiye'nin Müzakere Sürecine Canlılık Kazandırılmalı"

Füle, Alman "Tageszeitung" (Taz) gazetesinde yayımlanan makalesinde, Suriye'deki gelişmelerin Avrupa'nın dış politika ve enerji güvenliği konusunda Türkiye'nin rolünün ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Türkiye'deki reform süreci için AB'nin bir ölçü olarak kalması gerektiğini ifade eden Füle, müzakere sürecinin yeniden canlılık kazanmasının Türkiye ve AB'nin çıkarına olduğunu kaydetti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin geciktirme taktiği uygulayarak Türkiye'nin AB müzakerelerini duraklama noktasına gelmesine katkı sağladıklarını belirtti.

Özdemir, avro krizinin ve Orta Doğu'daki gerilimin, demokratik ve ekonomisi gelişen Türkiye'nin Avrupa ile uyumlu dış ve güvenlik politikasıyla AB'nin değerli bir üyesi olacağını gösterdiğini ifade etti.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Üyesi Hans-Peter Uhl ise, Türkiye için AB perspektifi görmediğini belirtti.

Uhl, Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, AB'nin gelecek yıllarda çözmesi gereken sorunları olduğunu belirterek, Türkiye;de de bu ülkenin geleceğinin AB;de olmadığı yönünde sesler yükseldiğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiSuriye
Görüş Bildir