Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nden Türkiye'ye Çok Sert Rapor

 > -

'Türkiye Gazeteciler İçin Dünyanın En Büyük Hapishanesi'

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü'nün son yayımladığı 2013 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması'nda Türkiye 179 ülke içerisinde 154'üncü sırada yer aldı. Türkiye 2005'ten bu yana geriye gidiyor.

Örgütün 30 Ocak 2013'de Paris'ten “Baharlardan Sonra Umutlar Kırık” başlığıyla duyurduğu raporda, Türkiye'ye “Yakışıksız bölgesel modeller” başlığı altında yer verildi. RSF'nin Türkiye tespitlerinde, “Türkiye hedeflediği ‘bölgesel model’ rolüne yakışmayan bir konumda kök saldı” dedi.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, sıralamada kıstas olarak doğrudan ülkelerdeki rejimlerin niteliğinin dikkate alınmadığını, buna karşın çalışmayla, demokratik ülkelerin insan haklarını ihlal eden ülkelere göre haber üretme ve yayma özgürlüğünü daha etkin şekilde koruduklarının ortaya çıktığını açıkladı. Deloire; “Diktatörlüklerde, haberin aktörleri aileleriyle birlikte acımasız baskılara maruz bırakılıyor. Birçok demokratik ülkedeyse haberciler, basının ekonomik krizi ve çıkar çatışmalarıyla karşı karşıya. Tüm bu şartlar birbiriyle kıyaslanamayacak olsa da, ister şiddete isterse yayın kısıtlamalarına karşı olsun, baskılara karşı direnenleri anıyoruz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir