Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘İstanbul'un İhtiyacı Vardı’

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

‘İstanbul'un İhtiyacı Vardı’

‘İstanbul'un İhtiyacı Vardı’

Önümüzdeki sezon 3 Broadway şovuna ev sahipliği yapacak Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, ekim ayında perdelerini açıyor. Merkezi son hazırlıkları tamamlanırken gezdik, direktörü Ray Cullom'a merak edilenleri sorduk** New York'a gidince bir Broadway şovu izlemeden dönülmez. Artık dünyaca ünlü o şovlar ayağımıza geliyor. Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi pek çok Broadway şovunu İstanbul'a getirmek için imzaları attı, perdelerini açabilmek için sahne tasarımının bitmesini bekliyor. Gösteri dünyasında 101 yıllık tecrübeye sahip Nederlander'la anlaşan Zorlu, 350 milyon dolara mal olan merkezini de Queens Ticaret Odası tarafından 2013'te Yılın İş İnsanı seçilen Nederlander'dan Ray Cullom'a emanet etti. Cullom'un hedefi, müzikallerin New York-Broadway ve Londra-West End'den sonraki yeni adresi olmak.

Meşhur Broadway şovlarının büyük küçük hepsini izleyebilecek miyiz?

Broadway'de oyunlar sahneye uzun bir çalışmanın çıkıyor. Hem sahnenin hazırlanması hem de prodüksiyon uzun süreçlerden geçiyor. O şovu turneye çıkarmanın da ayrı bir süreci var. Konteynırlara alınıp TIR'larla gönderilmesi gerekiyor. Sonuçta bu şovlar yurtdışında sahne alabilecekleri donanıma ihtiyaç duyuyorlar. Bizim sahnemiz hem teknik hem de büyüklük olarak bütün bu prodüksiyonları karşılayabilecek kapasiteye sahip.

The Phantom of The Opera gelecek mi mesela?

The Phantom of the Opera'nın kostüm ve tasarımları 25 TIR'la taşınabiliyor. Bu 2 haftalık yükleme boşaltma süresi demek ama biz bunu rahatlıkla yapabilecek kapasitedeyiz.

Sadece Broadway değil başka organizasyonları izleyeceğiz değil mi?

İlki Cats müzikali olmak üzere ilk sezon 3 Broadway şovu olacak. Eylülde programı açıklayıp biletleri satışa sunacağız. Her sene farklı Broadway şovları sergileyeceğiz. Ancak sadece Broadway olmayacak, klasik müzik, dans, bale yani aklınıza gelecek her türlü performans sanatı sergilenecek. İlk sezon 50'nin üzerinde gösteri var. Türk sanatçıların oynayacağı müzik ve dans içeren, Türk kültürünü yansıtan son derece modern bir gösteri de olacak.

Neler var?

20 yılı aşkın süredir yapıyorum bu işi, farklı acente ve artistlerle yakın ilişkilerim var. Tecrübemi ve ilişkilerimi Türk izleyici kitlesinin hoşuna gidecek derlemeyi yapmak için kullanacağım.

'AMAÇ EN İYİLERİ GETİRMEK' İstanbul için derleme yaparken kriteriniz neydi, bizim için neleri, niye seçtiniz?

Bu sene iki kriterimiz vardı, en iyileri ve daha önce gelmemiş olanları getirmek. Amacımız ilk sezon insanları denemek, faklı farklı gösteriler sunarak hangilerinin ilgi göreceğini görmek, gösteriler hakkındaki düşüncelerini ve beğenilerini almak. Bu arada performans sanatı konusundaki bilgilerini geliştirebileceklerini düşünüyoruz. Bir de "PSM'de sahneleniyorsa, bu iş iyidir" algısını oturtmak istiyoruz.

İstanbul'un sanat hayatıyla ilgili yorumlarınızı merak ediyorum.

Pazarda iyi bir data vardı zaten, iyi sanatçılar da gelmiş, Itzhak Perlman gibi... İstanbul'un böyle bir yere ihtiyacı vardı. Aynı zamanda yurtdışındaki sanatçıların da artık Türkiye'de performanslarını sergileyecekleri bir mekân var bunu bilecekler.

Komşu ülkelerden de gelen olacaktır...

Popüler şovlar, Phantom of the Opera mesela, 6-8 hafta sahnede kalacak. Amaç sadece İstanbul izleyicisi için değil dışarıdan gelenler için de yeterli zamanı sağlayabilmek. Zorlu Center PSM, New York-Broadway, Londra-West End'den sonra üçüncü adres olacak.

Dünyada üçüncü adres büyük iddia...

Sezonda 400 aktivite, iddialı bir rakam evet ama giderek artacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulmüzik
Görüş Bildir