Yunan Hükümeti Sallantıda!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

`Büyük Buhran` Yaklaşıyor

`Büyük Buhran` Yaklaşıyor

Son yıllarda borç krizi ve bütçe açığıyla boğuşan Yunanistan için bir kötü senaryo daha ortaya atıldı. Yunanistan'ın son zamanlarda gerçekleştirdiği düşüş, ABD ve Almanya'nın Büyük Buhran yıllarında yaşadığı gerilemeye paralel istatistikler ortaya çıkarırken, kemer sıkma politikaları üzerinden rekabet ortamının sağlanması için bekleyen zorlukların önemini göstermiş oldu.

Yunan ekonomisi geçtiğimiz 4 yıl boyunca toplam yüzde 18.4 daralırken, Uluslararası Para Fonu (IMF), 2013 yılı için Yunan ekonomisinde yüzde 4 daralma olacağını öngörüyor. Gelişmiş ülke ekonomilerinde neredeyse son 30 yıldır görülen en büyük toplam üretim kaybı, ABD'nin Ekonomik Analiz Bürosu'nun verilerine göre ABD ekonomisinin 1929 ve 1933 yılları arasında yaşadığı buhranın çok az uzağında kalıyor.

Londra merkezli danışmanlık firması Lombard Street Research başkanı Charles Dumas, "Kemer sıkma politikaları vergi gelirlerini yok ediyor ve o yüzden asıl amacına ulaşamıyor" dedi. Dumas, "Fakat kemer sıkmayı göz ardı etmenin imkanı yok, çünkü bu insanların borçlanabilme gücü yok. Bütçe açıkları orada duruyor" dedi.

2023 yılı vadeli Yunan tahvilleri Mayıs ayı sonunda yüzde 30'un üstünde iken, şimdi yüzde 16.4'e indi. Yunanistan'a yapılacak yardımın bir sonraki adımı genelde bankalar için kullanılacak 31 milyar euroluk (40.5 milyar euro) bir paket olacak.

Haberin Tamamı İçin:

Yunan Hükümeti Sallantıda!

Yunanistan'da IMF, Avrupa Merkez Bankası(ECB) ve Avrupa Birliği'nin(AB) oluşturduğu Troyka'nın son talepleri ülkede büyük tepkiye yol açtı. Bu talepler kabul edilirse Yunanistan'a bundan sonra yapılacak mali yardımlar Troyka'nın kontrolündeki emanet bir hesaba aktarılacak ve ülke borç alabilmek için Avrupa Komisyonu'ndan izin almak zorunda kalacak.Gerektiğinde bazı vergi gelirleri ise oluşturulan emanet hesaba aktarılacak.

Yunan basını bu taleplerin kabul edilmesi halinde Yunanlılar'ın kendi bütçeleri üzerinde söz sahibi olamayacağını söyleyerek ülkenin bağımsızlığının tehlikede olduğunu belirtti. Özellikle bu taleplerin hükümete direkt olarak Alman Maliye Bakanlığı tarafından iletmesi 'bağımsızlık' tartışmasını alevlendirdi.

DEMOKRATİK SOL VETOSU

Bu talepler sadece basından tepki almadı, hükümette de çatlağa yol açtı. Koalisyonun küçük ortağı Demokratik Sol Parti Ta Nea gazetesinin haberine göre bu istekleri veto etti. Haberde Başbakan Antonis Samaras'ın istenilen reformlar için gerekli meclis onayını alsa bile koalisyonda değişikliğe gidebileceği iddia edildi.

YENİ TASARRUF ÖNLEMLERİ

Bunun yanında Yunanistan'da 4 aydır beklenen tasarruf önlemleri sonunda ortaya çıktı. Planlanan önlemlere göre:

-Emeklilik yaşı 65'ten 67'ye çıkarılacak

-2013'te 20 bin, 2014'te ise 5 bin kamu çalışanı işten çıkarılacak

-Gelir vergisinde geçen yıl uygulanan 'acil' yüzde 5'lik artış 2018'e kadar geçerli olacak.

-Üniversitelerdeki doçent sayısı 15.226'dan, 20002e düşürülecek.

-Mevsimsel işsizlik yardımı kaldırılacak.

Özellikle muhalefetteki Bağımsız Yunanlılar Partisi ve destekçileri Atina sokaklarına çıkarak Bu tasarıya karşı öfkelerini dile getitrdi.

İSPANYA DA KARIŞTI

Dün gece İspanya'nın başkenti Madrid'de onbinler kemer sıkma politikalarını protesto etmek için bütçe görüşmelerinin gerçekleştirildiği sırada meclis binası dışında toplandı. Politikacılar içeride 150 milyar Euro'luk tasarruf paketini tartışırken, işsizliğin yüzde 25'i aştığı ülkede halk tepkisini gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanIMFİspanyaMerkez BankasıYunanistanvergi
Görüş Bildir