Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Benim Annemin Yemekleri En Güzelidir - Müge Akgün

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

'Benim Annemin Yemekleri En Güzelidir'

'Benim Annemin Yemekleri En Güzelidir'

Neredeyse her gün yeni bir yemek kitabı yayımlanıyor. Yemek kitaplarının tuhaf bir cazibesi var. Kiminin adı, kiminin fotoğrafları, kiminin tasarımı, kiminin tarifleri insanı kendine çekiyor. Mutlaka açıp karıştırıyor, tariflere bakıyorsunuz. Son altı-yedi yıllık gözlemlerim bana, kadınların yemek kitabı yazmayı yemek yapmaktan, mutfakta vakit geçirmekten daha çok sevdiğini düşündürüyor. Bir dönem mankenlerden yaşam koçlarına, oyunculardan üst düzey yöneticiye mutfağa girmeye vakti bile olmayan birçok kadın yemek kitabı yazdı. Bu kitapların büyük bir çoğunluğu da dürüst olmak gerekirse çok sıradandı. Toplama tarifler birbirinin kopyasıydı.

Son dönemin modası ise ‘anne ya da aile mutfağı’. Aslında bunlara ‘anı yemek kitabı’ da denebilir. Çünkü hemen hepsi aile fotoğraflarıyla ve öyküleriyle destekleniyor. Yemekli aile albümü olmaları onları cazip kılıyor. Hepimiz bu fotoğraflara bakarken kendi çocukluğumuza dönüyoruz. Kimileri anlattıkları öyküler ve tarifleriyle bir bölgenin, kültürün karakteristik özelliğini, kimileri de mutfak sahiplerinin yaratıcılığını yansıtıyor. Kimileriyse sadece bir tekrar, bir derleme olarak raflarda yerini alıyor. Ama bu kez tümünün ortak özelliği, yolu mutfaktan geçen kadınlar tarafından yazılması...

Özgün ve yöresel tarifler

Arap Ortodoks anne, Ermeni kökenli babanın kızı olan Muna Taşçı, Arap mutfağı ve yöresel yemeklerle büyümüş. Yemek

pişirmeyi öğrendikçe, yaptıkları da çok sevilince bu yeteneğini iyice geliştirmiş. Ve yıllar sonra ortaya hem unutulmaması gereken aile yemekleri, hem de kendi mutfağında geliştirdiği farklı mutfak kültürlerine ait yemek çeşitlerinin yer aldığı çok kapsamlı bir kitap çıkmış. Ancak ilk sayfada ilk yemek olarak ‘Gazpacho’ karşıma çıkınca gülümsemekten kendimi alamadım. Muna , ‘gazpacho’, minestrone, tavuklu şehriye gibi çorbaları, kıyması unutulmuş spagetti bolonez, etli yaprak sarma, Çin usulü kızarmış karides, rosto, fırında kuzu budu, ızgara şiş gibi ne sadece o yöreye ait ne de farklı bir özelliği olan ve birçok farklı yemek kitabında da bulunan tarifleri bir kenara bırakırsak tasarımı, fotoğrafları ve tabii ki özgün ve yöresel tarifleriyle son dönemde çıkan en başarılı yemek kitaplarından biri. Çünkü dalak dolması, tantuni, ızgara kıbbe, viskili tandır, kaymak ve portakal çiçeği reçeli taş kadayıfı, bırbıra, patlıcan tatlısı, kıyma tava, Lübnan sucuğu, topik, felafel, fatte, acabek, biralı peynirli yufkalar, patatesli çiğ köfte, Lübnan lahmacun ve hindi dolması gibi kimi yöresel, kimi yaratıcı mutfak örneği yemekler de var. Eleştirilerimin arasına ayçiçek yağı ve margarinin çok bol kullanılmasını, kimi tariflerde malzemelerin eksik yazılmasını da eklemek isterim.

MUNA

Muna J. Taşçı

Denizler Kitabevi

2012, 351 sayfa,

89 TL.

Anılar ve aile fotoğrafları eşliğinde...

Küçüktüm, Ufacıktım, Top Oynadım, Acıktım... , dört kız kardeşin en büyüğü, kız okulunda lise, Paris’te üniversite, halkla ilişkiler, reklam, dergicilik, yoga eğitmenliği gibi çeşitli iş deneyimleri, aromaterapi ürünleri, gurme dükkânı gibi iş girişimleri, evlilik, iki kız çocuk derken kendini mutfakta bulan Teri Roditi Aksel tarafından yazılmış. Teri Roditi, çocukluğunu, ailesini sevdiklerini, gezdiklerini, gördüklerini, tattıklarını bu kitapta toplamış. Yazarın çocuklarına ithaf ettiği kitap aile büyükleri, kardeşler, yakın arkadaşlar ve MSA ekibinin desteğiyle imece usulü hazırlanmış. Bu kitap yazımın başında okuduğunuz gibi benim ‘anı yemek kitabı’, ‘anılar, fotoğraflar eşliğinde yemekler’ gibi yeni kavramlar aramama sebep olan çalışma aslında.

Anılar ve aile fotoğraflarının eşlik ettiği kitap hem tasarım hem de içerik olarak türünün en iyi örneklerinden biri. Başlangıçlar, salatalar, çorbalar, ana yemekler, makarnalar ve sosları, eşlik edenler, tatlılar, çay saati, kahvaltı brunch piknik sandviç, içecekler, ekmekler, sos yağları tereyağları, reçeller, temel malzemeler başlıkları altında toplanmış. Tariflerin hemen hepsinde özel dokunuşlar var. En sıradan olabilecek tavuklu şehriye çorbası tarifi bile içine eklenen tavuk köfteleri ve otlarla bambaşka bir hale bürünmüş. Teri Roditi Aksel’in annesi yemek yapmayı sevmezmiş. Sanıyorum o annesi yemek yapmayan kızların yaratıcılığına ve hevesine sahip. İster kendi yaptığı, ister bir başka yemek kitabından aldığı, ister arkadaşının verdiği bir tarif olsun hepsinin enerjisi çok yüksek. İnsana hemen oturup yapma isteği veriyor. Ancak Teri Roditi de mücver, kırmızıbiber közleme, balkabağı pastası gibi her kitapta karşımıza çıkan sıradan tariflerden kurtulamamış.

Küçüktüm, Ufacıktım,

Top Oynadım, Acıktım...

Teri Roditi Aksel

Ofset Yapımevi Yayıncılık

2012, 430 sayfa, 74 TL.

506 yemek tarifi

Türk ve Batı Mutfağı’ndan Yemek Tarifleri , Notre Dame de Sion mezunu, edebiyat, tarih, klasik müzik sanatla ilgilenen Ülkü Necipoğlu’nun kitabı. Yaşamını Nişantaşı, Büyükada ve Yeniköy’deki evlerinde sürdüren Necipoğlu kitapta yıllar içinde yaptığı ve dostlarının sofralarında beğendiği yemeklerin tariflerini veriyor. Necipoğlu da kitabının referans kitabı olacağını düşünmüş olmalı ki içinde çok geniş bir yelpazede 506 tarif yer alıyor. Gerçekten de yeni yemek yapmaya başlayanlar için kıymalı patates gibi çok kolay tarifler de, Arjantin usulü gnocchi, istiridye kabuğunda deniz ürünleri ograten gibi kompleks yemekler de var. Hepsinin altında da kimden alındığı yazıyor. Benzerlerinden farklı bir kitap.

Türk ve Batı Mutfağı’ndan

Yemek Tarifleri

Ülkü Necipoğlu

Remzi Kitapevi

2012, 384 sayfa, 40 TL.

Teknede yemek

Vira Mutfak , son dönemde beni heyecanlandıran “nihayet farklı bir şey denendi” diyebildiğim kitap oldu. Apa Tasarım ve Yayıncılık’ın sahipleri Lale ve Cem Apa’nın ortaklaşa hazırladığı, sadece teknede yaptıkları yemeklerden oluşan Vira Mutfak: Dar Alanda Sürpriz Lezzetler tam anlamıyla özgün bir çalışma. Onu özel kılan sadece tasarımı, insana hemen bir deniz yolculuğuna çıkma hissi veren, mavi yolculuk sırasında çekilen muhteşem fotoğrafları değil.

Ekmek, yumurta ve peynir gibi üç basit malzemeden bile sıradışı bir lezzet yaratmaları. Fırında arpa şehriye, pancarlı bulgur salatası, domates soslu ve yoğurtlu közde patlıcan, kasede suşi, muffin kalıbında omlet, palamut saşimi, patlıcan rulo, Brüksel tatlısı, tatlı şarap ve nane soslu meyve topları hangi birini saysam hepsi birbirinden yaratıcı. Vira Mutfak sadece teknede değil, özellikle dar zamanlarda evde de kurtarıcı olacak bir yemek kitabı. Kitabın övgüye değer bir diğer

yanı da yemeklerde sadece zeytinyağı ve tereyağı kullanılması.

Vira Mutfak

Lale ve Cem Apa

Apa Tasarım

2012, 260 sayfa, 55 TL.

Sade ama lezzetli

Deniz Alphan’nın on yıl kadar önce yazdığı bu ay yeni baskısı yapılan Dina’nın Mutfağı: Türk Sefarad Yemekleri türünün en başarılı örneklerinden biridir. Deniz Alphan bu kitabında annesi Dina Mitrani Mebahar’ın mutfağından yola çıkarak bize aslında çok da fazla bilinmeyen Sefarad mutfak kültürünü tanıtıyor. Dina’nın Mutfağı tam anlamıyla ‘basit ve yalın’ bir kitap.

Ancak içinde yer alan Sefarad yemekleri gibi tüm sadeliğine, zarifliğine karşın bir o kadar da lezzetli. Ben, Deniz’in kitabı

sayesinde çocukluğumdan beri en sevdiğim yemekler olan ‘ekşili beyin’, ‘pandispanya’, ‘pırasa köftesi’, bir Şabat

akşamı klasiği dediği bezelyeli tavuk ve pilavın ve sakatatlı çorbanın Sefarad mutfağının çeşitleri arasında da olduğunu öğrenmiştim.

Dina’nın Mutfağı

Deniz Alphan

Boyut Yayınları

2012, 143 sayfa, 29.9 TL.

Her şey doğal

Gökkuşağından Lezzetler Peru’da doğup, Venezuella’da büyümüş, İsviçre’de yemek, Carakas’ta hukuk okumuş şimdi babasının ve kocasının memleketi İstanbul’da yaşamını sağlıklı yaşam koçu olarak sürdüren Clara Seren Amram tarafından yazılmış. Kitap adını doğadaki doğal besinlerin renklerinden alıyor. Kitapta yeşil, mavi, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, bej, mor ve siyah olmak üzere on farklı renkte sebze, meyve, baklagil ve tahıllarla hazırlanmış yemekler yer alıyor. Clara Amram tariflerin yanı sıra her sebze ya da meyvenin özelliklerini, vücuda yararlarını da anlatıyor.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ArjantinÇinEvlilikİstanbulİsviçreKitapLübnanNişantaşıŞarapçaykadınlarkıymameyvemücvermüzikomlettarifitatlıtereyağıyemek tarifiyumurta
Görüş Bildir