Yeni Risk: Batı Ekonomileri

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Risk: Batı Ekonomileri

Yeni Risk: Batı Ekonomileri

Kemer sıkma önlemlerinin sorunlu ülkelerde protesto ile grevleri de beraberinde getirmesiyle pay kapma yarışlarının başladığı belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta Yunanistan’da güvenlik güçlerinin darağaçlı protestosunu yeni haftada İspanya’da grevler izledi.

Kemer sıkma hamleleri çerçevesinde, maaşlarında yüzde 6’lık indirimi ve sosyal haklarında yapılacak kesintileri protesto eden Yunan polisinin ardından, İspanya’da hükümetin aldığı kemer sıkma politikaları kapsamında demiryolu sektörünün özelleştirilecek olmasına karşı çıkan sendikalar, 3 Ağustos'tan sonra ikinci kez 24 saatlik greve gitti.

Söz konusu protestolar nedeniyle batıda büyüyen siyasi riske dikkat çeken uzmanlar, batının 70’li yıllardan bu yana görülmemiş pay kavgalarına sahne olacağı görüşündeler.

Politik kargaşa ile Avrupa ülkelerine hakim olan hoşnutsuzluk 2012 yılının büyük belirsizliklerin yılı olduğunun işaretini veriyor.

Hermes Fund Managers Yöneticisi Saker Nusseibeh, CNBC’ye yaptığı açıklamada, önceki dönemlerden farklı olarak politik riskin batıda giderek büyüdüğünü ve çok daha önemli hale geldiğini belirtti.

Nusseibeh, giderek küçülen doğal ve ekonomik kaynakların, payın daha da küçülmesine neden olduğunu kaydederek giderek büyüyen dünya nüfusunda tansiyonu kaçınılmaz olarak daha da artmasına neden olacağını ifade etti.

70’li yıllardan bu yana görülmemiş kavgaların görüleceğini bildiren Nusseibeh, kişilerin payları için birbirleriyle kıyasıya mücadeleye girmelerinin yanı sıra ülkeler arasında da benzer çatışmaların yaşanacağını savundu.

Emergent Asset Management CEO’su David Murrin, batının gücünün giderek azaldığına değinerek, Çin öncülüğünde yükselen gelişmekte olan ülkelere karşı Hristiyan Batı İmparatorluğu’nun giderek güç kaybettiğini dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOÇinİspanyaYunanistan
Görüş Bildir