Yeni Bir Solar Projesi: Otopark Elektrik

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Bir Solar Projesi: Otopark Elektrik

Yeni Bir Solar Projesi: Otopark Elektrik

Enerji Günlüğü - Genellikle boş duran otopark çatılarının güneşten elektrik üretimek amacıyla değerlendirilmesine yönelik bir proje geliştirildi.

Denizli’de 1983’den bu yanan faaliyet gösteren Akgün Elektrik & Mühendislik, araçlar için hem otopark hem de elektrik üretimiyle ilgili konstrüksiyon ve dizayn’ı kendilerine ait elektrik otopark projesini devreye aldı. 35 m2 alanda 20 panel kullanılarak kurulan bu otopark 4.8 kw gücünde.

*4.8 KW İLE BİR AYDA 850 KWH*

Haziran ayı boyunca yaklaşık 850 kwh saat elektrik üreten sistem, enerji verimliliği açısından da bakıldığında boş ve atıl duran otoparkların elektrik üretmek amacıyla kullanılabileceğine çok iyi bir örnek olarak gösteriliyor. Akgün Elektrik & Mühendislik şirketinin bu konudaki çalışmaları Almanya’da yayınlanan sektör dergisi PV Magazine tarafından da haberleştirildi.

*KONSTRÜKSİYON BEĞENİLDİ*

PV Magazine'de yer alan haberde, Elektrik Otopark'ın Türkiye’de henüz gelişme sürecindeki güneş enerjisinden elektrik üretim sisteminin maliyet ve çalışma prensipleri açısından şirketler tarafından anlaşılmasını kolaylaştıracağı belirtildi. Akgün Elektrik & Mühendislik yetkilisi Serdar Ekiz, Enerji Günlüğü'ne yaptığı açıklamada, "Maliyet açısından oldukça uygun olan bu sistemi herkese öneriyoruz. Almanya’da haber olma meselesi de Almanya’da faaliyet gösteren çözüm ortağımızın konstrüksiyonu çok beğenmesinden kaynaklandı" dedi.

*KÜÇÜK AMA DİKKAT ÇEKİCİ*

Alman dergi, küçük ölçekli olmasına rağmen, araçların gölgede korunmasına ihtiyaç duyulan özellikle Türkiye gibi bir coğrafyada böyle bir sistemin tercih edilirliğine dikkat çekti. Serdar Ekiz, "Almanya’da PV Magazine gibi önemli bir sektör dergisinde böylesi küçük bir kurulumla haber olmamızın dikkate değer olduğunu düşünüyorum, ki Türkiye gibi bir yerde böylesi bir otopark uygulamasının da ilklerden biri olduğunu söyleyebilirim" diye konuşutu.

*ALFA SOLAR PANELLERİ KULLANILDI*

Akgün Elektrik & Mühendislik tarafından geliştirilen Elektrik Otopark modelinde Alfa Solar panelleri kullanıldı. Bu paneller, TUV Reighland tarafından yapılan bir senelik performans testinde 14 ünlü marka arasında 2011-2012 yılı performans şampiyonu olarak belirlendi. Söz konusu paneller, Türkiye’de ilk defa Akgün Elektrik & Mühendislik tarafından kullanıldı.

*PİRAMİT CAM, HAREKETLİ KONSTRÜKSİYON*

Elektrik Otopark modelinde kullanılan camın yüzeyi piramit şeklinde, yani düz değil. Konstruksiyon ise kuzey güney ekseninde hareket ediyor. Böylelikle sabit sistemlere göre yüzde 7 daha fazla elektrik üretimi sağlanıyor.

Yapı Kredi Bankası, EBRD'nin Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Ek Programı’na (TurSEFF) sürdürülebilir enerji projelerine finansman sağlayan Türk özel bankalarının arasına katıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş, güneş enerjisi lisansına yapılan başvurularla, yabancılar Türkiye'ye yatırım yapmaz tezinin boşa çıktığını söyledi.

Çataklı Enerji, 5-7 Temmuz'da Ankara'da, 8-10 Temmuz'da ise İstanbul'da Fotovoltaik Uzmanlık Temel Eğitimi düzenledi. Sınavda başarılı olanlara Alman DGS Sertifikası verilecek.

EPDK'nın açtığı 600 MW kapasite için yapılan güneş lisansı başvuruları yatırıma dönüştüğü anda Türkiye güneşten elektrik üretiminde Avrupa'da ilk 10'a girecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Yerli Güneş Enerjisi Santral Teknolojilerinin Geliştirilmesi (MİLGES) Çağrısı açtı.

Yaklaşık 8900 MW Güneş Enerjisi Santrali (GES) önlisans başvuruları için yatırımcıların sunduğu ölçüm raporlarına ilişkin teknik incelemeleri önümüzdeki günlerde başlatılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAnkaraİstanbulKuzey GüneyTercih
Görüş Bildir