3 Bin Silahla Yakalanan Türk Gemisinde Yabancı İstihbarat Şüphesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yemen'de Türk Gemisi 3 Bin Silahla Yakalandı!

Yemen'de Türk Gemisi 3 Bin Silahla Yakalandı!

Yemen gümrük yetkilileri, cumartesi günü ülkenin en büyük limanı olan Aden Limanı’na yanaşan bir Türk gemisinde 3 bin parça kaçak silah bulunduğunu açıkladı. Arap Baharı’nın 22 yıllık Abdullah Salih diktatörlüğünü devirdiği Yemen’de, Sünni-Şii çatışması sürerken Türkiye bir anda hedef oldu. Yemen güvenlik kaynakları, gemideki konteynırlar X-Ray cihazlarıyla kontrol edilirken, içinde şüpheli metal parçalar tespit edildiğini söyledi. Koyteynırlar açılınca 384 bisküvi kutusunun içine parçalar halinde ‘dikkatlice yerleştirilmiş’ 3 bin kadar Glock benzeri tabanca, otomatik silah ve susturucu bulundu. Tamamı Türk yapımı olan silahların değerinin 120 milyon doları bulduğu belirtilirken, kargonun sahibi, silahların kime gönderildiği, geminin adı gibi detaylar hakkında hiçbir bilgi verilmedi.

‘Güvenliğimize tehdit’

Yemen Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “sivil olmayan kargo Türkiye’den yüklenmiş. Silahlar kargo içindeki bisküvi kutularına saklanmış” denildi. Açıklamada, “Yemen güvenlik yetkilileri Aden Limanı’nda, Yemen’in güvenliğini ve istikrarını hedef alan sevkiyat konusunda kapsamlı bir soruşturma başlattı” sözlerine de yer verildi. Yemen basınına konuşan yetkililer soruşturmada Türk makamlarıyla işbirliği yaptıklarını da söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Susturuculu Türk Bisküvisi

Susturuculu Türk Bisküvisi

Arap Baharı'nın 22 yıllık Ali Abdullah Salih iktidarını devirmesinin ardından halen daha istikrarı yakalayamayan Yemen'de, Türkiye'den gönderildiği iddia edilen binlerce kaçak silah ele geçirildi. Bisküvi kutularında bulunan silahların, Yemen'deki muhalefet liderlerine yapılması planlanan suikastlarda kullanılmak üzere yollandığı öne sürüldü.

Yemen Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan ve Fransız haber ajansı AFP’nin yansıttığı açıklamaya göre Türkiye’den deniz yoluyla Yemen’in güneyindeki Aden Limanı’na gönderilen bisküvi kutularından silah çıktı.

Silahların Yemen’in güvenlik ve istikrarına zarar vermek üzere gönderildiğini belirten Bakanlık, soruşturma başlattığını açıkladı. Göndericinin veya alıcının kimliği belirtilmedi. Irak merkezli internet sitesi Nahrainnet ise Yemen’deki medya kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bisküvi kutularından çok sayıda tabanca ve susturucu çıktığını iddia etti. Site bu silahların Yemen’de tansiyonu yükseltmek amacıyla önde gelen muhalefet liderlerine suikastta kullanılmak üzere gönderildiğini öne sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

Yabancı İstihbarat Süphesi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Yemen’de bisküvi kolileri içinde bulunan silahların Mersin gümrüğünde kırmızı hat uygulamasından geçirildiğini duyururken, Ankara’nın olayda yabancı istihbarat birimlerinin parmağı olup olmadığını da araştırdığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı, Yemen makamlarıyla nota teatisinde bulunarak bilgi paylaşımında bulunurken, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile devletin diğer ilgili birimleri de devreye girdi.

YEMEN’LE TEMAS

Edinilen bilgiye göre Türkiye, Sana Büyükelçiliği üzerinden Yemen makamlarıyla irtibata geçerek, özel bir şirkete ait kuru yük gemisi ile yine özel bir şirkete ait bisküvilerle ilgili talep yazışmalarını ve konşimento numaralarını istedi. İstihbarat birimleri de gemiye yüklemenin yapılış şekli ve seyrüseferiyle ilgili bilgi toplamak için harekete geçti. Bir yetkili, “Yemen tarafından ayrıntılı bilgiler geldiğinde de bunu istihbarat birimleriyle paylaşacağız. Biz de elimize geçecek diğer bilgileri de Yemen’e ileteceğiz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraHayati YazıcıIrakMersin
Görüş Bildir