Windows 8 Uygulama Sayısı 100 Bine Ulaştı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Windows 8 Uygulama Sayısı 100 Bine Ulaştı

Ticari bilgisayarların yaygınlaşmasındaki büyük etmen, farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitli programların varlığı olmuştu. Kişisel bilgisayarların yükselişe geçtiği dönemlerde bu konuda en başarıl firmanın Microsoft olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmaz. Aynı esnada Microsoft’un en önemli rakiplerinden biri olan Apple ise geliştiricileri, Mac için daha fazla ve çeşitli programlar üretmeye ikna etmeye uğraşıyordu.

Aradan geçen yıllar sonrasında denge büyük oranda kuruldu fakat bu kez de program veya uygulama rekabeti mobil cihazlara taşındı. Bu alanda yarışa erken başlayan Apple’ın uygulama mağazası hemen her ihtiyaca yönelik bir uygulama içeriyor. Apple’ın ünlü “There’s an app for that” (bunun için bir uygulama var) sloganını öne çıkarmasının nedeni de bu. Rakibi Google ise Android’in uygulama sayısının ne kadar yüksek olduğunu her fırsatta vurguluyor.

Bugün hem kişisel bilgisayarlarda, hem de mobil cihazlarda uygulamaların önemi giderek artıyor. Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in 100 bin uygulamaya ulaşmış olması ise bu açıdan oldukça önemli.

Microsoft’un “Windows App Builders” Twitter hesabından duyurduğu habere göre uygulama mağazası Windows Store’da ki uygulama sayısı yaklaşık 7 ay içerisinde 100 bin barajını geçti.

Microsoft’un uygulama mağazasına özel önem verdiği zaten biliniyor. Daha Ekim ayında Steve Ballmer, Windows 8 uygulama sayısının artış hızına dair ilk tahminlerini duyurmuş ve Windows 8’in 100 bin uygulamaya Temmuz ayında ulaşacağını öngördüğünü açıklamıştı. Böylece henüz Temmuz’un ilk günlerinde Ballmer’ın tahmini de doğru çıkmış oldu.

Bu sırada geliştiricilerin de Windows 8 uygulamalarına oldukça yoğun bir ilgi gösterdiklerini söylemek mümkün. Pek çok önemli uygulama geliştirici var olan popüler uygulamalarını Microsoft’un yeni işletim sistemine özel olarak hazırlamaya başladılar bile. Örneğin bundan yaklaşık 1 hata önce Steve Ballmer Facebook’un Windows 8 uygulamasını hazırlamakta olduğunu söylemişti. Diğer yandan Google Reader’ın vedasının ardından daha da popüler hale gelen haber okuyucusu Flipboard da resmi Windows 8 uygulamasını duyurmuştu.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

Windows 8 Sadece 8 Ayda 100 Bin Uygulama Barajını Geçti

Windows 8 Sadece 8 Ayda 100 Bin Uygulama Barajını Geçti

Geçtiğimiz yıl köklü değişiklikler yaparak hem işletim sistemi hem de mobilde yeni bir döneme giren Microsoft, henüz beklediği kullanıcı sayılarına ulaşamasa da uygulama çeşitliliği bakımından önemli bir dönemeci geride bıraktı. Zira şirketin Twitter üzerinden yaptığı duyuruda geçtiğimiz Ekim ayında kullanıcıların karşısına çıkan Windows 8′in uygulama sayısını 100 bine çıkardığı açıklandı.

Windows 8 ile birlikte aynı zamanda tablet sektöründe de iddialı olmayı hedefleyen yazılım devi açısından uygulama mağazasında kullanıcılarına sunacağı çeşitlilik bir hayli önemli. Zira mobilde hem Apple ve hem de Google ile rekabet etme planı bulunan şirketin, şimdiden 1 milyon uygulama sayısına doğru ilerleyen App Store ile Google Play’e yetişebilmek için elini çabuk tutması gerekiyor.

Bugüne kadar kullanıcı tarafında Windows 8 ve Windows Phone 8 ile beklenenin altında bir performans gösteren Microsoft, buna rağmen 100 bin uygulama barajına ulaşma konusunda her iki rakibini de geride bırakacak bir büyüme hızı yakalamış durumda. Zira Windows 8 100 bin uygulama sayısını yedi ay içinde görürken, iPad kategorisinde App Store 14 ay, Android ise 18 ayda bu rakama ulaşabilmişti.

Bu tür rakamların kullanıcılarla paylaşılması ve gelinen nokta uygulama mağazaları açısından şüphesiz önemli bir gelişme. Ancak mağazalar açısından kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verebilecek nitelikte bir ekosistemin oluşturulması uygulama sayısından daha hassas bir konu olduğunu da gözardı etmemek gerekiyor. Bu anlamda Microsoft’un Windows 8 Market’teki uygulama kalitesi ve işlevselliği konusunda kat edeceği yol şirketin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için kilit role sahip.

Mac App Store’un 30 ayda 15 bin uygulamaya ulaştığı göz önünde bulundurulduğunda Windows 8 ekosisteminin son yedi aydaki gelişimi gerçekten dikkat çekici. Aynı zamanda şirketin CEO’su Steve Ballmer’ın Temmuz ayında 100 bin uygulamaya erişme hedefini de gerçekleştiren Windows 8, geliştiriciler için artık her zamankinden daha cazip bir platform.

Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidAppleCEODeepMindFacebookGoogleMicrosoftTwitterWindows 8
Görüş Bildir