Tüm Zamanların En Ürkütücü Trendi! Kertenkeleye Benzemek İçin Dillerini İkiye Böldüren İnsanlar

-

"Çatal dil" adıyla bilinen dili ikiye yarma çılgınlığı insanları hemoraji, mikrop kapma ve sinirlerin zarar görmesi gibi ciddi risklere açık hale getiriyor. Doktorlar ise uyarıyor.

Ayrıntılar Daily Mail kaynaklı haberimizde:

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/articl...

Bir kertenkelenin diline benzemesi için dilin kesilmesini içeren işlem, son yıllarda küresel bir fenomen halini aldı.

Popülerliğine rağmen, uzmanlar bu beden modifiyesini yaptıranların çoğunun uzun süreli yan etkilerinin üzücü şekilde farkında olmadığını düşünüyor.

Özellikle kan kaybı, enfeksiyon, sinirlerin zarar görmesi ve nefes alma ve yutkunma yetisi ile ilgili problemlerin dahil olduğu çeşitli "korkunç sonuçlar" olduğundan bahsediyorlar.

Bu durumun ayrıca kök çatlaklarına ve acı verici diş eti hasarlarına da neden olabileceği söyleniyor.

Bu uyarı Diş Cerrahisi Fakültesi, Kraliyet Cerrah Okulu ve Britanya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahları Birliği'nin Cuma günü ortak yayınladığı bir bildirinin parçasını oluşturuyor.

Kraliyet Cerrah Okulu Diş Cerrahisi Fakültesi'nden Selina Master diş doktorlarının bu işlemlerin ardından bazı korkunç sonuçlara tanıklık ettiğini söylüyor.

"Bu insanların kendilerini önemli kan kaybı, enfeksiyon, sinirlerin zarar görmesi ve nefes alma ve yutkunma yetisi ile ilgili problemlerin dahil olduğu ciddi risklere attıklarını anlamaları çok önemli."

Britanya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahları Birliği'nin başkanı David Ward ise şu sözleri ekliyor: "Saygıdeğer hiçbir cerrah bu işlemi gerçekleştirmezdi çünkü hem işlem sırasında hem de uzun vadede yüksek risk taşımakta. Bunu yapmak için ne İngiltere'de ne de Galler'de bir tıbbi neden bulunmamakta."

"Kozmetik nedenlerden dolayı ameliyat olan hastalar preoperatif değerlendirmeden geçiyorlar, çoğu zaman psikolojik muayene de dahil olmak üzere. Fakat çatal dil işlemini uygulayan kişiler bu tür değerlendirmeler için gerekli eğitime ve yeteneğe sahip olmayacak ve müşterilerini önemli riske sokacalardır."

Ayrıca, yakın zamanda gerçekleştirilen bir Temyiz Mahkemesi'nde İngiltere ve Galler'de bunu gerçekleştiren herhangi birinin, illegal bir iş yapıyor olacağı kararı verildi.

Fakat, hiçbir yasallaştırmanın kapsamında olmadığı için çatal dil işleminin legal durumu ile ilgili bir belirsizlik bulunmakta. Bu da işlemin tamamen kaçak olduğu anlamına geliyor.

"İngiltere'de ve Galler'de çatal dil hizmeti sunan kişiler şu anki hukuk çerçevesinde bunu illegal oalrak yapıyorlar.

"Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerindeki kanun için de acil bir netleştirme gerekmekte.

"Ayrıca Diş Cerrahisi Fakültesi ve Britanya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahları Birliği de legal tartışmalara rağmen çatal dil işlemlerine rağbetin devam edeceğinden fakat yeraltında gerçekleştirileceğinden endişeliler."

Kayda geçen ilk çatal dil olayı 1996'da ABD'de 19 yaşındaki vücut piercingcisi Dustin Allor'un kendi dilini ikiye bölmesi ile yaşanmıştı. O zamandan beri de dövme hayranları tarafından global bir popülerlik kazandı.

Anekdotsal kayıtlara göre istenilen doğaüstü ve dünya dışı görünmekken, bazı doktorlar bunun psikolojik olarak taraftarları yaygın kültürden ayrıştırdığını düşünüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-ates15

hayır insanlar sizin hakkınızda ''ne kadar havalı ve çekici wayy'' diye düşünmek yerine maymunumsukertenkelemsigillerden birşey gibi bakıyor çünkü maalesef insana benzer bi yanınız kalmıyor. -Ayrıca bunu yaptıranların tipleri Rio Karnavalı'ndan çıkmış gibi-

lemonadeandpiee

Kötü bir eleştiri yapmak istemiyorum ama korkudan bakamadım bile doğru dürüst 😅

duygusal_panda

Korkunç

birinci-tekil-birey

Ne gereksiz....

melonsapka

kafasız ucubeler

Görüş Bildir