The Guardian: 'Erdoğan Tiyatroları Tehdit Ediyor'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakanlık Devlet Tiyatroları'nı kapatıyor! / Radikal

Başbakanlık Devlet Tiyatroları'nı kapatıyor! / Radikal

Başbakan tarafından özelleştirileceğinin duyurulmasının ardından hızla bakanlar kurulunda gündeme alınan 'Devlet Tiyatroları'nın geleceği için iki ayrı taslak çalışma yürütülüyor. Radikal, Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı'nın iki koldan yürüttüğü taslaklara ulaştı. Birinci senaryo DT'yi kapatırken, ikincisinde yola sözleşmeli sanatçılarla devam ediliyor.

Tiyatroların özelleştirilmesi ile ilgili hem Başbakanlık hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrı ayrı çalışma yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül’ün koordinasyonunda Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Opera ve Bale Genel Müdürü ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ortak bir yasa tasarısı hazırladı. Bu taslağa göre Devlet Tiyatroları (DT) kapatılmıyor, sanatçılar sözleşmeli hale getirilip, repertuvar kurulu oyunlara müdahae ediyor. Diğer yandan Başbakanlık’ta ise Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı başkanlığında bir başka yasa taslağı hazırlanıyor. İşte bu çalışmanın ayrıntıları Kültür Bakanlığı’nın hazırladığı taslaktan çok farklı: DT kapatılıyor, sanatçılar emekli ol...

Haberin Tamamı İçin:

CNNTurk.com - Türkiye, Dünya, Ekonomi, Finans, Spor, Sağlık,

CNNTurk.com - Türkiye, Dünya, Ekonomi, Finans, Spor, Sağlık,

İngiliz The Guardian gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tiyatroları özelleştirmeyle ilgili planlarını konu alan bir yazıda, "Türkiye'nin başbakanı, kızı bir aktör tarafından 'küçük düşürüldü' diye tiyatroları tehdit ediyor" diye yazdı.

CNNTürk'ten Metin Güneş'in haberine göre, gazete Erdoğan'ın entellektüelleri "haddini bilmeyen despotlar" diyerek kınayarak tiyatroları devlet desteğini kesmekle tehdit ettiğini belirtiyor. Fiachra Gibbons imzalı yazıda, durumun tek bir yanlış kelimenin bile insanların kaderini belirlediği "sultanlar devrinden" kalma bir masal gibi olduğunu, Erdoğan'ın kızı bir oyun sırasında bir aktör tarafından hakarete uğradı diye ülkenin tiyatrolarından devlet desteğini çekme tehdidinde bulunduğu ifade ediliyor.

Gazete, ayrı bir gelişmede "açık saçık" bir oyun yüzünden çıkan tartışmada İstanbul tiyatrolarının sanatsal kontrolünün devlet memurlarına devredilmesi nedeniyle aktörlerin sokaklarda protesto gösterileri düzenlediği belirtiliyor.

Yazı şu sözlerle noktalanıyor:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanEskişehirİngiltereİstanbulRecep Tayyip Erdoğanoyun
Görüş Bildir