LGBT Onur Yürüyüşüne Binlerce İnsan Katıldı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Taksim'de Lezbiyen Gay, Biseksüel, Travesti, Transeksüel Yürüyüşü

İstanbul LGBT (Lezbiyen, gay, biseksüel, travesti, transeksüel) Dayanışma Derneği, yaklaşık 2 bin kişiyle İstiklal Caddesi'nde 4. Trans Onur Yürüyüşü'nü "Ekmek Adalet Özgürlük" sloganıyla yaptı.

Saat 17.00’de Tünel’den başlayan, yürüyüş Taksim Meydanı’na ilerlerken, İstiklal Caddesi’ndeki halk alkışlarla destek verdi. Ellerinde gökkuşağı renginde bayraklar taşıyan LGBT Dayanışma Derneği üyeleri, yol boyunca “ Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa”, “Her yer Taksim her yer dreniş”, “Transfobik devlet istemiyoruz”, “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganlar attılar. Sloganlara, bir davulcu, bir de darbukacı eşlik etti. Rengarenk giyisilerle yürüyüşe katılanlar “Direniyoruz ayol”, “Yasak da neymiş ayol”, “Her yerdeyiz ayol” yazan dövizler taşıdılar.

Haberin Tamamı İçin:

Lgbt Onur Yürüyüşüne Binlerce İnsan Katıldı!

Taksim Tramvay durağında buluşan İstanbul LGBTT üyeleri “Ekmek adalet ve özgürlük için haydi barikata“ şiarıyla 4’üncü Trans haftasını bir yürüyüşle kutladı. Ellerinde gök kuşağı renkli LGBTT bayrakları ve “Trans kimliği hastalık değildir” dövizleriyle Tünel’e yürüyen LGBTT üyeleri ve dostları, ülkenin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı isyanını “Diren Taksim translar yanında” mesajıyla selamladı.

ÇOK DİLLİ PANKARTLAR

Türkçe, Kürtçe, Ermenice “Ekmek, adalet özgürlük için” ve “Trans cinayetlerini durdur” pankartları ve Kürtçe ve Türkçe “Trans fobî dikuje” , “ Trans kimlikleri hastalıklı değildir” dövizlerin taşındığı trans yürüyüşünde, CHP Milletvekillisi Sezgin Tanrıkulu , Prof. Binnaz Toprak, İnsan hakları savunucusu avukat Eren Keskin ve sinema sanatçısı Füsun Erdoğan da katıldı.

Darbukalar eşliğinde, sık sık, “Diren Taksim traslar yanındadır “, “Durma haykır transseksüeller vardır” , “ Dünya yerinden oynar translar özgür olsa”, “Bijî Biratiya gelen” , “Her yer Taksim her yer direniş “ sloganlarını atan LGBTT’liler, şenlikli eylemleriyle Taksim’de 20 gündür yaşanan polis terörünün yarattığı havayı bir anda değiştirdiler.

1 SENEDE 18 TRANS BİREY NEFRET CİNAYETİNE KURBAN

Tünel’de oturma eylemi gerçekleştiren LGBTT’liler adına açıklamayı İstanbul LGBTT aktivisti Beren Azizi okudu. “ Merhaba sevgili dostlarım, direniş ve devrim kardeşlerim. Bugün her sene olduğu gibi zulme ve baskıya karşı tek ses ve çok renk olmak için buradayız" diye sözlerine başlayan Azizi; son bir sene içersinde 18 trans bireyin nefret cinayetine kurban gittiğine dikkat çekti. Azizi, başta Meis sitesi ve Bayram sokak olmak üzere trans kadınlarının evlerinin mühürlendiğini ve çalışma barınma gibi temel haklarının gasp edildiğini de söyledi.

"DİRENİŞLE FAŞİZAN İDEOLOJİSİNİN KİRLİ OYUNU BOZULDU"

Taksim Gezi Parkı direnişinin mahalle baskısını, ırkçılığı, cinsiyetçilik ve her türlü ayrımcılığı, faşizan ideolojinin kirli oyununu bozduğunu vurgulayan Azizi, şöyle dedi:

“Bir ay boyunca dünyaya kardeşliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerini verdik. Polisiniz aracıyla kurduğunuz mahalle baskınız ve nefreti kışkırtan kirli medyanız hayatımızdan çıktığı günden itibaren, eşit ve özgür bir toplumu hemen orada, bulunduğumuz noktada kurabileceğimizi gördük. Zalimlerden insaf, adalet beklemek gibi bir saflık içinde değiliz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak."

"DOĞRU YOLDAYIZ !"

“Çok zor kavuştuk, çok geç barıştık ve artık birbirimizi bırakmayalım” diyen Azizi, sözlerini şöyle sürdürdü, “ Yüzümüzü birbirimize dönelim ve artık gerçekten birbirimize kulak vermeye başlayalım . Gezi kardeşliği hepimize çok şey kazandırdı ve kardeşleşerek devam edersek daha da çok kazanacağız. Bu şanlı direniş bize doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Dün olduğu gibi bugün de direnme umudu taşımaya devam edeceğiz. Özgürlüğü ve adaleti, sokaklarda, meydanlarda aramaya devam edeceğiz. Adliye ve karakol kapılarını her gün birlikte zorlayacağız.”

Turnusol

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiEşcinselGezi ParkıİstanbulPolisRengarenkSinematrans
Görüş Bildir