Selahattin Demirtaş'tan Tartışma Yaratacak 'AKP'li İşadamları ve PKK' İddiası

 > -

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili yasal değişiklikle ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümetin, bu doğrultuda yasal hazırlık yapmasını ‘eşkıyalık’ ve ‘darbe’ diye nitelendiren Demirtaş ekledi: 'Eğer bazı kişiler ve şirketler PKK’ya yardım yaptı diye suçlanacaksa Rizeli iş adamlarından başlayabilirler. Özellikle Doğu’da; baraj, yol ve köprü ihalesi almış AKP’li Karadenizli iş adamları...'

HDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş, bir grup gazetecinin sorularını yanıtlarken önemli açıklamalar yaptı. 

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili yasal değişiklik hakkında soruya verdiği cevapta "AKP’li iş adamlarının PKK’ya yardım yaptığını" söyledi ve "Bunlar PKK’ya ciddi yardımlarda bulunduklarını da saklamıyorlar” dedi.

Demirtaş’a yöneltilen soru ve yanıt şöyle:

  •  Hükümet kanadında belediyelere kayyum atanmasına yönelik yasa hazırlıkları sürüyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Bunun adı kayyum değil, darbedir. İsmine kayyum demekle kayyum atamış olmuyorsunuz. Kayyumun hukukta tanımı bellidir. Hükümetin hem bazı şirketlere uyguladığı kayyım uygulaması hem de belediyeler için düşündüğü tümüyle gasptır, eşkıyalıktır, darbedir. Hükümetin yanıldığı şudur: Gerçekten toplumu belediyelere el koyma suretiyle PKK’yi bitireceğine ve ‘terörle mücadelede’ etkili olacağına inandırmış durumda. PKK ve belediyeler bağlantısı kesinlikle bir yalandır. PKK’nin belediyelerden destek aldığı tümüyle bir iftiradır. İkincisi kayyum atanmış hiçbir belediye o belediyeyi yönetemeyecektir. Halk ve personel buna izin vermeyecektir. Tümüyle boşa çıkmış bir belediye olacaktır. Belediye hizmetleri belki de duracaktır. Kayyum atanmış şehirlerde artık belediyecililk faaliyeti uygulanamayacaktır.

Eğer bazı kişiler ve şirketler PKK’ye yardım yaptı diye suçlanacaksa Rizeli iş adamlarından başlayabilirler. Özellikle Doğu’da ihale almış; baraj, yol ve köprü ihalesi almış AKP’li Karadenizli iş adamları... Erdoğan bunları ismen biliyor. Bunlar PKK’ye ciddi yardımlarda bulunduklarını da saklamıyorlar. Erdoğan’a bunu defalarca gidip şikâyet babında da ifade etmişlerdir. ‘Biz PKK’ye vergi ödemeden orada çalışamıyoruz’ diye. Erdoğan da bunu engellemediğini birkaç defa üstü kapalı toplantılarda söyledi. O AKP’li şirketlere kayyum atayacaklar mı? Çünkü onlar bildiğim kadarıyla PKK’ye çok büyük paralar verdiler. Gönüllü mü yoksa mecburi mi verdiler bilemem. Ama belediyeler PKK’ye yardım yaptı yalanına sığınmak yerine mümkünse kayyum atayacaklarsa bu AKP’li büyük şirketlere atasalar daha iyi olur."

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDarbeHalkların Demokratik PartisiSelahattin Demirtaşvergi
Görüş Bildir