Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sanık Armstrong Ayağa Kalk!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Sanık Armstrong Ayağa Kalk!

Sanık Armstrong Ayağa Kalk!

Yıllardır Lance Armstrong’u doping yapmakla itham edenler, başta da İrlandalı spor yazarı David Walsh, onun asıl ifadesini USADA (Amerikan Anti-Doping Ajansı) ve WADA’nın (Dünya Anti-Doping Ajansı) uzmanlarına vermesini, daha sonra uzmanların raporları doğrultusunda savcıların harekete geçmesini savunuyor.

Burada bir paragraf açıp, Walsh’tan iki satır bahsedeyim: 1996’dan beri İngiliz Sunday Times’ta bisiklet üzerine yazan deneyimli gazeteci, Lance’e ilişkin doping iddiasını ilk olarak 2001 yılında gündeme taşıdı. Batı’da bu işler zordur, bilirsiniz. Elinizde delil olmadan, girdiği tüm testlerde ‘temiz’ çıkmış bir adamı suçlayamazsınız. Suçlarsanız hakkınızda davalar açılır, zor durumda kalırsınız. İşinizi kaybedebilirsiniz. Walsh ve gazetesi, Lance’in avukatları tarafından şiddetle yalanlandı elbette... Mahkemelik oldular; “Yalancı” diye yaftalandılar. Önce dava, sonra para ve itibar kaybettiler. Ama Walsh işin peşini bırakmadı. Araştırmalarını derinleştirdi. Bir zamanlar Armstrong’un ekibinde yer almış insanlara ulaştı, ağır tehditlere rağmen onları konuşturdu ve elindeki malzeme zenginleştikçe kitaplar yazdı. Lance de buna karşılık ona “Troll” (Cüce) diye isim taktı ve adı her geçtiğinde, adamcağızdan öyle söz etti.

İki sözcükle biter mi?

Armstrong cephesi, itirafla beraber bir de halkla ilişkiler atağı başlatmış durumda. Bunu, ESPN yorumcularından Rick Reilly’nin yazısından öğreniyoruz: “Geçen çarşamba elektronik posta kutumda Lance Armstrong’dan bir mesaj buldum. Açtım; ‘Çok üzgünüm. Şu anda tek söyleyebileceğim ama aynı zamanda kalbimin derinliklerinde tüm hissettiğim, bu iki sözcük’ yazıyordu. Ben yıllar boyu adımı ve mesleki onurumu ortaya koyarak, onun temiz olduğunu iddia ettim. Radyolara, ekranlara çıktım, yazılar yazdım, ‘tweet’ler attım. Lance için “O dünyanın en çok doping kontrolüne giren sporcusu. Ona inanın” çağrısı yaptım. O beş yüz kontrolden geçtiyse, ben bin defa ‘temizdir’ dedim. Bütün bunları neden yaptım? Çünkü bana temiz olduğunu söylemişti. Sadece herkesle beraber olduğu ortamlarda değil, baş başa kaldığımızda da... Defalarca. ‘Off-the record’ konuşmalarda, telefon görüşmelerimizde... Şimdi bütün bu hikâye, onun iki sözcüğüyle mi bitecek? Yoo, henüz buna hazır değilim.”

Weisel diye biri

Evet, intikam soğuk yenen bir yemek... Herkes adaletin tecelli etmesini istiyor ama linç etmek için Lance’in üstüne atlamıyor. Önce sis bulutunun dağılması lazım. Çünkü Lance’in de ifade ettiği gibi, onun forma giydiği US Postal Service takımında bütün sporcular doping yapıyordu. Onlardan biri, Tyler Hamilton, geçen gün CNN’e çıkıp, “Bu çok uzun, karmaşık ve zahmetli bir süreçti. Kan nakli yapıyorduk mesela... Biz Avrupa’da ülkeden ülkeye geçtikçe, kanlarımız da bizimle beraber taşınıyordu. İlaçları kullandıktan sonra delilleri hemen yok etme zorunluluğu vardı. Bu işlerden sorumlu profesyoneller vardı” dedi.

Armstrong itiraf konuşmasında isim vermekten özellikle kaçındı ama anlatılanlar, geniş bir ekip olmadan buralara gelinemeyeceğini doğruluyor. Organize bir suç var önümüzde. O zaman da bütün başlar aynı yöne dönüyor: Thomas Weisel... 71 yaşında bir banker. San Francisco’da yaşayan, çok zengin, çok güçlü bir adam... Bisiklet sevdalısı ve Lance’in yakın dostu. Lance Armstrong markasını yaratan, ona bütün sponsorlarını bulan ve takımın gelirlerini inanılmaz rakamlara doğru roketleyen kişi dersek yalan olmaz. Oprah’nın programında Lance, Nike’la başlayan sponsorların çorap söküğü gibi çözülmesi hadisesini, “75 milyon dolarlık bir gündü” diye özetledi. Bu, sözleşmeler gereği sponsorlardan yakın gelecekte alacaklarının toplamıymış. Bir de bugüne kadar alınanı düşünün!..

Rezalet ayyuka çıktığından beri Weisel ortalıkta yok. Tartışmalar alevlendiğinde de “Bu konulardan hiç anlamam. Oturur yarışımı izlerim. Sonra da ticari bağlantılar kurarak Lance’e finans danışmanlığı yaparım” anlamına gelen demeçler vermişti zaten... Yahoo, Sunglass Hut ve Amgen gibi devlere danışmanlık yapan, US Postal Service gibi aslında reklama hiç ihtiyacı olmayan bir markayı bisiklet sporuna çeken bu becerikli iş adamının haberi olmadan, o karmaşık doping organizasyonunu tereyağdan kıl çeker gibi yapabilmek mümkün mü sizce?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltere
Görüş Bildir