Rasgele Değil, Artık Sadece 1 Kilo!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rasgele Değil, Artık Sadece 1 Kilo!

Rasgele Değil, Artık Sadece 1 Kilo!

İstanbul Boğazı ve Haliç başta olmak üzere sahil bölgelerinde oltayla avlanan amatör balıkçılara kısıtlama getirilmesi gündemde.

Olta balıkçılarının halen 5 kilogram olan günlük avlanma limitinin 1 kiloya indirilmesi isteniyor. Böylece ticarî balıkçıların korunması hedefleniyor. Karar, geçen hafta sonu Kuzey Kıbrıs'taki ‘1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayı'nda alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Su Ürünleri Kooperatifler Birliği ile üniversite öğretim üyelerinden oluşan çalıştay heyeti, yeni düzenleme ve kanunlara altyapı oluşturması amacıyla 30 maddelik öneri listesi hazırladı. Biyolojik koridor olarak adlandırılan İstanbul ve Çanakkale boğazlarında dalyan ve gırgır avcılığının yasaklanması tavsiye ediliyor. Haksız rekabete yol açtığı belirtilen sonar cihazlarının yasaklanması da öneriler arasında.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sürkoop) ile üniversite öğretim üyelerinin katıldığı ‘1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayı’nda konuya ilişkin yeni düzenleme ve kanunlara altyapı oluşturması amacıyla önemli kararlar alındı. Toplantıda, Marmara Denizi içinde koruma alanları ilan edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca belirli büyüklüğün üzerindeki teknelerin sadece açık denizlerde avcılık yapmasına izin verilmesi gerektiği belirtildi. Haksız rekabete yol açtığı belirtilen sonar cihazlarında sınırlamaya gidilmesinin yerine tamamen yasaklanması da istendi. En dikkat çeken kararlardan biri ise Boğaziçi başta olmak üzere sahil bölgelerinde olta balıkçılığı yapanlar için 5 kg olan yasal sınırın 1 kiloya indirilecek olması. Çalıştay kararlarında bunun, gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla yapılması gerektiği belirtildi.

Balık neslinin devamı ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için bu sezon başında bakanlık tarafından yayınlanan tebliğde yeni yasaklar ve uygulamalar dikkat çekmişti. Balıkçıların bir kısmı yeni tebliğe karşı çıkarken bir kısmı ise balıkçılığın devamı için bu tedbirlerin yerinde olduğunu savunmuştu. Bakanlık yetkilileri de yayınladıkları tebliğde kuralların ilerleyen yıllarda daha da sertleşeceğini belirtmişti.

İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, çalıştayda alınan kararlarla, balıkçılığın sürdürülebilirliğinin devamını amaçladıklarını söyledi. Bazı büyük firmaların bu kararlara karşı çıkacağını bildiklerini de ifade eden Kartal, “Biz hâlâ ziraat işçisi olarak görünüyoruz. Yani tarım işçisi ne ise biz de oyuz. Ayrı bir meslek tanımıyla tanınmamız gerekiyor. Çalıştayda tartışılan birçok yeni madde bu mesleğin sürdürülebilmesi için gerekli olan konular.” dedi. Bakanlık yetkilileri ise bu çalıştayın öneri ve tartışma amaçlı olduğunu belirterek, “Bu konular yayınlanan haliyle tebliğe girecek diye bir şey yok. Sadece biz mesleki bir ortak akıl toplantısı gerçekleştirdik. Ancak ilerleyen yıllarda burada konuşulan ve ortaya atılan maddeler şartlar uygun olursa değerlendirilebilir.” açıklamasında bulundu.

KAZIM PIYNAR HABERLER GÜNDEM

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulİstanbul Boğazıgündem
Görüş Bildir