Pulitzer Ödüllü 10 Etkileyici Fotoğraf ve Hikayeleri

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

En iyi haber fotoğrafının Oscarları sayılan Pulitzer Ödülleri 1942'den beri dağıtılıyor. Başlangıçta sadece bir ödül verilirken 1967'den beri ödül iki dala ayrıldı: En iyi haber fotoğrafı ve en iyi son dakika haberi fotoğrafı. Sizin için Pulitzer ödülü kazanan 10 fotoğrafı seçtik tabii ki hikayeleri ile birlikte.

10- Güney Vietnam'da çekilen bu fotoğraf, Long Tan muharebesinin hemen sonrasında, Avustralyalı askerlerin aracın arkasına bağladıkları Viet Cong askerini gösteriyor.

Savaşın vahşetini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren fotoğraf batı dünyasının savaşa ve ahlak anlayışına bakış açısını sonsuza kadar değiştirdi.

Kyoichi Sawada, 19 Ağustos 1966

ABD Başkanı John F. Kennedy kendisinden önceki başkan Dwight D. Eisenhower ile Camp David'de uzun ve ciddi bir yürüyüş yapıyor. İkilinin konusu Domuzlar Körfezi.

Paul Vathis, 1962

Bu fotoğraf ırkçılığın sporu nasıl baltaladığının ilk kanıtlarından biri. Drake Bulldogs isimli oyuncu kasıtlı olarak Afro Amerikan sporcu Johnny Bright'a yumruk atıyor.

Bu hareket hiçbir ceza almasa da daha sonra alınacak önlemlerin başlangıcı oldu.

Don Ultang ve John Robinson, 20 Ekim 1951

Fotoğrafçı Anthony Roberts Hollywood'da bir otoparkta yürürken bir kadının çığlıklarını duyuyor ve olay yerine ulaştığında dehşet verici bir manzara ile karşılaşıyor.

Etkisiz hale getirdiği kadını vahşice döven bir adam etraftakilerin engelleme çalışmalarına kulak asmıyor. Can havli ile bağıran kadının çığlıkları güvenlik görevlisinin adamın kafasına bir kurşun sıkması ile son buluyor. Fotoğraf güvenlik görevlisi silahını ateşlemeden hemen önce çekilmiş.

Anthony Roberts, 1973

Bu fotoğraf İsrail'in Batı Şeria bölgesindeki Amona şehrinde çekildi. İsrail hükümeti bölgeye izinsiz yerleşen halkı çıkarmak için silahlı kuvvetlerini Amona'ya yolluyor.

Yalnız bir Yahudi kadın ise tek başına tüm gücü ile polis kuvvetlerine karşı koymaya çalışıyor.

Oded Balilty, 1 Şubat 2006

Fotoğrafta acı içinde bağırıken gördüğünüz kişi insan hakları savunucusu James Meredith.

Saçma atan bir tüfekle vurulduktan sonra yardım çağrılarına cevap veren olmadı ama gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Vücudundan 63 saçma çıkartılan James Meredith ölmedi, sakat da kalmadı. Ama sırtındaki dev deseni ömrünün sonuna kadar taşıdı.

Jack Thornell, 6 Haziran 1966

4- İşte dünyanın en meşhur fotoğraflarından biri. Aslında fotoğrafçı Eddie Adams bu kareyi çekmekten ötürü biraz da pişmanlık duyduğunu ifade ediyor çünkü fotoğrafın arkasındaki hikaye düşündüğümüzden biraz farklı. Silahı ateşleyen kişi Nguyễn Ngọc Loan, Güney Vietnam Ordusu Generali ve ulusal Polis şefi. Hedefindeki ise Nguyễn Văn Lém, Viet Cong ordusunda görevli ve Saygon bölgesindeki bir çok cinayetten sorumlu tutuluyor.
Arkasındaki hikaye ne olursa olsun bu şok edici fotoğraf savaşa bakışımızı tamamen değiştirdi.

Eddie Adams, 1968

3- 1941 yılında, Detroit Ford Otomobil Fabrikası işçileri greve gitti. İstekleri daha iyi çalışma koşulları ve daha yüksek ücretlerdi. Fotoğrafta işçilerin araya giren bir grev kırıcıyı dövdüklerini görüyoruz. Fotoğrafçıdan öğrendiğimiz kadarı ile dayak kısa sürmüş ve işçiler greve devam etmişler.

Milton Brooks, 1941

2- Amerikan otobüslerinde ırk ayrımının kaldırılması 1965'de gerçekleşti ancak sular 70'lerin sonuna kadar durulmadı. Burada siyahi bir avukat ve insan hakları aktivistinin ırkçı bir Amerikan genci tarafından "bayrakla" saldırıya uğradığını görüyoruz.

Stanley Forman, 5 Nisan 1976

1- Fotoğrafta gördüğümüz kişiler elektrik işçileri Randall Champion ve J. D. Thompson. İkili rutin bakımlarını gerçekleştirirken Randall Champion yanlışlıkla bir elektrik teline dokunuyor ve vücudundan tam 4000 volt akım geçiyor. Güvenlik kemeri sayesinde direkte asılı kalan Champion'a takım arkadaşı kalp masajı yapamıyor ama hayat öpücüğü veriyor. Nabzı atmaya başlayan ve hemen aşağıya indirilen Champion hastanede gördüğü tedavi sonrası sapasağlam hayatına devam ediyor.

Rocco Morabito, 1967

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jamyang

ödülleri hak ediyorlar

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİsrailPolisolay
Görüş Bildir