Ziyaret Var Tespit Yok

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Ziyaret Var Tespit Yok

Özgür Gündem - Ziyaret Var Tespit Yok

Avrupa Konseyi (AK) İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), dün yayınladığı yıllık raporunda, Türkiye’ye yapılan ziyaretler ve görüşmeler dışında herhangi bir tespite yer verilmedi. Ancak raporda AK’nin üye devletlerine BM’nin bir sözleşmesini imzalamaya ve özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilere yönelik muameleyi denetleyen bağımsız ulusal yapılar oluşturma çağrısı yapıldı.

CPT 2011-2012 arasındaki yıllık programı çerçevesinde AK üyesi ülkelere 12 ay içinde 146 günlük toplam 18 ziyaret gerçekleştirdi. Bunlardan 102 günlük 10 ziyaret yıllık periyodik ziyaretler olurken, diğerlerinin ise koşulların dayattığı ad hoc (8 ziyaret-44 gün) ziyaretler olduğu bildirildi.

Türkiye aynı!

Bu çerçevede Türkiye’ye de haziran 2012’de bir ziyaret gerçekleşti. Ancak raporda, Türkiye’ye ilişkin yıl içinde söylenenlerin tekrarı dışında yeni bir ifadeye yer verilmedi.

Raporda Adana’daki Pozantı Cezaevi’nde çocuk tutuklulara yönelik kötü muameleye ilişkin bu ziyaretin gerçekleştiği ifade edilirken, CPT’nin bu çerçevede Pozantı’daki çocukların sevk edildiği Ankara-Sincan cezaevinin yanı sıra İstanbul-Maltepe çocuk cezaevi ile Diyarbakır ve Antep E Tipi çocuk koğuşlarını ziyaret etti. CPT heyetinin ayrıca Haziran ayında birçok cezaevinde çıkan yangınlar konusunda da Türk yetkililerle görüşmelerde bulunduğu ifade edildi.

Öcalan’ın durumu

PKK Lideri Abdullah Öcalan konusunda ise, “10 Şubat 2012’de CPT temsilcileri Strasbourg’da üst düzey Türk memurlarla Abdullah Öcalan ve İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki diğer tutukluların durumuna ilişkin görüşmeler gerçekleştirdi. Bu kişilerin yakınları ve avukat ziyaretlerini kabul edebilmeleri için pratikteki imkana özel bir dikkat gösterildi. Haziran 2012’de Türkiye’ye komitenin gerçekleştirdiği ad hoc ziyareti vesilesiyle Ankara’da bu konuda başka tartışmalar da oldu” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdanaAnkaraBirleşmiş MilletlerDiyarbakırİmralıİstanbulgündem
Görüş Bildir