Şahin Öner'in Otopsi Raporu Açıklandı: 'Ölüm Sebebi Bomba Değil'

 > -

Otopsi Raporu Tamamlandı!

19 yaşındaki Şahin Öner'in otopsi raporu açıklandı.

DİYARBAKIR'DA GÖSTERİDE ÖLEN GENCİN OTOPSİ RAPORU:

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nde otopsi raporunu değerlendiren Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş, Şahin Öner'in araç dışı trafik kazasına bağlı, göğüs ezilmesine bağlı, göğüs iç kanamasından öldüğünü söyledi. İHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serdar Çelebi, Diyarbakır Valisi'nin yargıyı yönlendirmeye çalışarak suç işlediğini iddia etti.Diyarbakır'ın Şehitlik Semti'nde geçen pazar günü Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının yıldönümü nedeniyle düzenlenen gösteride çıkan olaylarda Şahin Öner, hayatını kaybetti. Güvenlik güçleri Öner'in polise atılan el yapımı patlayıcının infilakı sonucu öldüğünü belirtirken, yakınları ise zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybettiğini iddia etti. Ölüm sebebi tartışmalara neden olan Öner'in otopsi raporu ailenin avukatları tarafından alınarak kamuoyuna açıklandı. Raporun açıklanması için İnsan Haklar Derneği Diyarbakır Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenlendi.

İHD BAŞKANI BİLİCİ: PATLAYICI KULLANILMAMIŞ

Toplantıda konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, raporu aldıklarında Adli Tıp Uzmanları Derneği ile konuştuklarını ifade ederek, "Kesinlikle elinde el bombası veya patlayıcı madde söz konusu değil. Kafası, karın, kaburga ve ayaklarının ezilmesi ile ölmüş. Hiç bir şekilde patlayıcı kullanılmamış. Çocuğun elinde bir şey patlamamış. Bu çok net ve açık, belirgin bir şekilde raporda da görülüyor" dedi.

Yetkililerin, ölüm şekli açığa çıkmadan bilgi verilmemesi veya doğru verilmesi gerektiğini belirten Bilici, "Bu cinayetleri işleyen veya bu tür insan hak ihlalleri yaratanların arkasında durmayın ve hesap sorun. Hesap sormadığınız zaman, her gün böylesi bir cinayetle karşı karşıya kalabiliriz" diye konuştu.

AVUKAT SERDAR ÇELEBİ: HASTANE YERİNE KARAKOLA GÖTÜRDÜLER

İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı avukat Serdar Çelebi, olayın ardından Valiliğin açıklama yaptığını belirterek, şöyle dedi:

"Elinde bomba patladığı ve bu şekilde öldüğü söyledi. Daha sonra fotoğraflar çıktı, elleri sağlamdı. Daha sonra rapora ulaştık ve buna ilişkin bir bulgu olmadığını gördük. Valinin görevi nedir? Polisi korumak mı, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak mı? Adli bir vaka ile ilgili bir Vali niye açıklama yapar? Savcılığa intikal etmesi gereken bir olayda, bir Vali adli makamları yanıltacak, baskı kuracak veya 'böyle karar verin' diyecek şekilde bir açıklamayı niye yapar? Bu adli makamları yanıltma, yöneltme suçudur" dedi.

VALİ GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRDİ

Savcılık dosyasında olay tutanağı bulunmadığını; polisin açıklama yaptığını ama o verilerin dosyada bulunmadığını, olayın oluşu konusunda savcılığın bilgilendirilmediğini iddia eden Çelebi, şöyle devam etti:

"Savcı bunları bilmiyor, emniyet bunu göndermemiş. Savcının sonraki gün olay yerine gittiğine ilişkin bir tutanak var. Polisin anlatımına göre elinde bomba patladığı iddia edilen kişiyi alıp karakola götürüyor. Hastane yerine acil müdahale yapılması gereken bir kişiyi karakola götürüyor. Polisin beyanı bu. Tırnaklarını çekiyor ve parmak izi alıyorlar. Mantık bu olduğu sürece daha çok ölümler olur ve üstü çok çabuk kapatılır. Fail korunmaya çalışılınca savcılar, doktorlar bundan etkilenebilir. Adli Tıp uzmanı olmayan hekim arkadaşımız çok rahatlıkla bunun ölüm sebebini açıklayabilirken, otopsi raporunu yazan doktor bunu yazamamış. 4 tane kaburgası kırılmış bir insanın ölüm sebebini az çok tahmin edebiliriz. Böyle bir Vali bu aile nezdinde güvenilirliğini yitirmiştir. Bu Vali'nin bu saatten sonra bu ilde görev yapmaması lazım."

KEMAL KARADAŞ: ÖLÜM NEDENİ TRAFİK KAZASI

Otopsi raporu ile ilgili değerlendirme yapan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş ise, rapor ellerine ulaşana kadar bir açıklama yapmadıklarını söyledi. Karadaş şu değerlendirmede bulundu:

"Otopsi raporu elimizde. Tek kelimeyle 'araç dışı, trafik kazasına bağlı, göğüs ezilmesine bağlı, göğüs iç kanamasından ölmüştür hasta. Çünkü rapora göre göğüs boşluğunda iki litre kan mevcut. Olay bu kadar basit. Sürtünmeye bağlı yüzünde, kolunda, bacaklarında sürtünmeler var. Otopsi raporuna göre göğüs kanamasına bağlı bir ölüm şekli. Kesici alet, ateşli silah yaralamasına rastlanılmamıştır. Ben Genel Cerrahi uzmanıyım. Rapora baktığımda şahsın göğüs boşluğunda iki litre kan mevcut. Muhtemelen göğüs boşluğundaki kanamaya bağlı olmuştur. Akciğer travması, akciğer parçalanmasına bağlı göğüs içi kanamadır. Cesette başkaca darp, cebir, ateşli silah, kesici alet yarası tespit edilmemiştir. Bu kadar açıktır. Raporda, 'Parmak izi alındığı, tırnak örneği alımına bağlı tırnak yataklarının kanamalı olduğu görüldü' yazılmış. Raporda patlayıcı madde izine rastlandığı belirtilmiyor.

Felat BOZARSLAN - Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Şahin Öner'in Ön Otopsi Raporu Açıklandı

Diyarbakır’da polis müdahalesi sırasında zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirtilen Şahin Öner’in ön otopsi raporu açıklandı. Raporda, resmi makamlar tarafından iddia edildiği üzere, Öner'in elinde bomba patladığına dair herhangi bir veri bulunmuyor.

Diyarbakır’da 10 Şubat akşamı yapılan gösteriler sırasında polis müdahalesi sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki Şahin Öner’in ön otopsi raporu, Öner’in ailesinin yaptığı başvuru üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

Şahin Öner'in ölüm sebebine dair yapılan resmi açıklamalarda, Öner'in polise el yapımı bomba ile saldırmaya hazırlanırken bombanın elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Görgü tanıkları ise Öner’in zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybettiğini öne sürmüştü.

Raporda, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın "Elinde bomba patladı." ve ardından yaptığı "Elinde bomba patladığını düşünüyoruz." şeklindeki açıklamalarını kanıtlayan herhangi bir veri bulunmuyor.

Zırhlı araç çarpması iddialarını doğrular nitelikte verilerin bulunduğu raporun "Dış Muayene" bölümünde şu ifadelere yer verildi:

"172 santimetre boyunda, 60-65 kilogram ağırlığında, 20-25 yaşlarında siyah saçlı, kahverengi gözlü, ölü lekelerinin vücut sırta bası görmeyen alanlarda hafif şiddette oluşmuş olduğu görüldü. Sağ yüz ve yanak tamamını içine alan sağ kulağı ileri derecede deforme halde parçalanmış SÜRTÜNME tarzı yaygın ekimoz olup yanak üzerinde yer yer siyah renkte daha koyu olarak izlenebilen alanlar dikkat çekti. Sağ omuz ve sağ kol arka yüz tamamında 18x17 santimetrelik bir alanda sağ dirsek bölgesinde 8x6 santimetrelik, sağ bel bölgesinde 4x5 santimetrelik, sağ diz üzerinde 2x3, 3x1.5, 2.5, 1.5, 3x2 santimetrelik sol diz üzerinde 6x3, 5x2.5, 7x3.5, 3x4.5, 5x4.5 santimetre ebatlarında sıyrıklı ekimozlar olduğu görüldü."

Raporda , "Her iki el parmaklarının parmak izi alımına bağlı siyah renkte mürekkeple boyalı olduğu ve tırnak örneği alımına bağlı sağ ve sol eldeki tırnaklarının tırnak yataklarının kanamalı olduğu görüldü." şeklindeki ifade, Şahin Öner'in hastaneye götürülmeden önce Şehitlik Polis Karakolu'na götürüldüğüne ve burada parmak izinin alındığına dair şüpheleri güçlendirdi.

Şahin Öner'in vücudunda, 'harici muayene tarif edilenler dışında başkaca darp, cebir izi, ateşli silah yarası, kesici delici alet yarası, boyunda boğma-boğulma, ya da asıya ait telem izi tespit edilmediği' belirtildi.

Raporun boyun ve göğüs kısmına ilişkin bölümünde Öner'in 4 kaburgasıın kırık olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Sağ kaburga kemikleri sağlam bulundu, sol 1,2,3 ve 4'üncü kemiklerinin mitskapüler hattan ekimozlu kanamalı kırık olduğu görüldü."

Raporun sonuç bölümünde, Öner’in kesin ölüm nedeninin, kan, idrar ve iç organ örnekleri üzerine yapılacak toksikolojik ve histopatolojik neticeler sonucunda belirlenebileceği belirtildi.

SoL Haber

Haberin Tamamı İçin:

'Ölüm Sebebi Bomba Değil'

Diyarbakır'daki eylemde hayatını kaybeden 19 yaşındaki Şahin Öner, otopsi raporuna göre "trafik kazasına bağlı ezilme sonucu" öldü.

İHD Diyarbakır Şubesi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serdar Çelebi, bianet'e yaptığı açıklamada, Öner'in otopsi raporunu incelediklerini ve raporda, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın iddiasının aksine patlayıcı izine rastlanmadığını belirtti.

10 Şubat akşamı kent merkezindeki Yenişehir İlçesi Şehitlik semtinde meydana gelen olayla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Kulağında yaralanma söz konusu olduğundan el yapımı patlayıcıyı atmaya çalıştığı sırada göstericinin elinde patladığını düşünüyoruz. Olayla ilgili soruşturma sürüyor'' demişti.
Ancak Fırat Haber Ajansı'na (ANF) konuşan görgü tanıkları Öner'in patlama nedeniyle değil, polisin kullandığı zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitirdiğini ifade etti. Dicle Haber Ajansı'nda (DİHA) yayınlanan ve ailenin cenazeyi morgtan alırken çekildiği iddia edilen görüntülerde de Öner'in ellerinin sağlam olduğu ve vücudunda ezilme yaraları olduğu görülüyordu.

"İç kanama ve ezilme"

Avukat Çelebi görgü tanıklarına ulaşmaya çalıştıklarını söyledi ve "İnsan öldürme veya bir insanın ölümü konulu bir soruşturmayı neden Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili bir savcının yürüttüğünü anlamadıklarını" söyledi.

Çelebi, Öner'in, bir aracın ezmesi sonucu öldüğünün açık olduğunu belirtti:
"
Otopsi raporunda Öner'in vücudunda ezilmeye bağlı iç kanama ve ezilme olduğu yazılı. Patlayıcıyla ilgili hiçbir iz yok. Kesin ölüm sebebinin ise belirlenemediği yazıyor."

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş da bugün İHD Diyarbakır şubesinde yaptığı basın açıklamasında, Adli Tıp raporunda ateşli ve kesici hiçbir ize rastlanılmadığı ibaresine dikkat çekti:
"Otopsi raporu elimizde. Trafik kazasına ve göğüs ezilmesine bağlı iç kanama geçirmiştir. Çünkü rapora göre, göğüs boşluğunda iki litre kan mevcuttur. Ayrıca, kafa, kol ve bacağında sürtünmeye bağlı çeşitli izler var.

Özetle göğüs kanamasına bağlı bir ölüm şekli gerçekleşmiştir."

Öner ailesinin Avukatı Gamze Yalçın, bianet'e yaptığı açıklamada, hem otopsi raporuna hem de soruşturmadaki diğer evraklara ulaşmak için bu sabah Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na başvuru yaptıklarını söylemişti.

Ayça Söylemez / Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanDiyarbakırPolisolay
Görüş Bildir