Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Osmanlı'da "Star Wars" olsaydı...

Osmanlı'da "Star Wars" olsaydı...

Genç tasarımcı Murat Palta'nın “Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri” adlı çalışması internette yayıldıkça şöhreti Holywood'a kadar ulaştı. Palta bitirme tezi olarak başladığı projesinde kült film afişlerini geleneksel minyatür tekniğiyle yorumluyor.

Ortalama bir internet kullanıcısı, kült film afişlerinin değişik versiyonlarıyla sıklıkla karşılaşır; Simpson’lar, legolar, 16 bit afişler vs. Ancak bu kez gördüğümüz hiçbirine benzemiyor, bu kez karşımızda kült film afişlerinin geleneksel minyatür tekniğiyle yorumlanmış tasarımları var. Üstelik dünyaca ünlü yapımcıların tezahüratta bulunduğu bu çalışmanın sahibi de Türkiye’den genç bir tasarımcı: Murat Palta.

Dünya çapında pek çok sanatçıdan olumlu eleştiri alan Murat Palta Cnnturk.com’un sorularını yanıtladı. Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan Palta, mezuniyet projesi için “Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri” çalışmasına başlamış.

Baba'dan Kill Bill'e sinema geçidi

Doğuyla batıyı, gelenekselle güncelin bir arada güzel bir uyum içinde olabileceğini göstermek istemiş. Birkaç denemeden sonra ise kararını verip bu projeye girişmiş. Böylece de Baba, Otomatik Portakal, Star Wars, Kill Bill, Ucuz Roman, Alien, Terminatör, Shining gibi kült filmler geleneksel minyatür tarzına bürünmüş oldular.

Haberin Tamamı İçin:

Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri!

Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri!

Murat Palta: 'Tepkiler arasında en çok şaşırtan Miramax tarafından yollanılan mesaj oldu.'

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Murat Palta “Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri” isimli lisans bitirme tezi hakkında T24'e konuştu. Tez çalışması "Behance" üzerinden yayımlandıktan sonra dünyanın birçok yerinden farklı tepkiler aldığını söyleyen Palta, “Hepsi ama hepsi olumlu yöndeydi, fakat beni en çok şaşırtan tez içeriğinde yer alan Kill Bill ve Pulp Fiction filmlerinin sitelerinde yayımlanması yönünde yapımcı firma Miramax tarafından yollanılan mesaj oldu" dedi.

Palta, geleneksel (Osmanlı) motifleri ve çağdaş Batılı sinemayı karıştırdığı bu deneysel çalışmaya 2 yıl önce başladı. Tezi hakkında aldığı olumlu tepkiler ardından Palta, aynı tekniği kullanarak daha fazla film posteri geliştirdi. Bugüne kadar 11 film için Osmanlı tarzı poster hazırlayan Palta'nın ilk olarak "Osmanlı Star Wars" çalışması dikkat çekti.

Son olarak, İspanya’nın Toledo şehrinde Astrolab Estudio’da 3 aylık staj yapan Palta, mevcut çalışması hakkında "Şehri illustrasyon yöntemiyle tanıtan ve android uygulamalarıyla desteklenecek bir multimedya projesi üzerinde fikir yürütüyoruz. Eğer gerçekleşirse oldukça başarılı bir çalışma olacağı kanaatindeyim” yorumunu yaptı.

Işıl Öz / T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidİspanyaSinemaStar Wars
Görüş Bildir