Nükleere Karşı 200.000 İmza

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nükleere Karşı 200.000 İmza

Nükleere Karşı 200.000 İmza

AKP hükümeti tarafından ısrarla ve milyarlarca liralık harcamalarla yabancı şirketlerle anlaşma yapılarak kurulmak istenen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı Mersin’den 200 bin imza ve bilim insanlarının hazırladığı rapor ile dilekçeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edildi.

ÇED sürecine itiraz eden Mersin Nükleer Karşıtı Platform Mersin’den Ankara’ya gelerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde toplandı. Platform üyeleri, “Nükleer Santral İstemiyoruz”, “Nükleere hayır” pankartları açtılar. “Nükleer Santral ölüm demektir” dövizleri taşıyan platform üyelerine Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile KESK Ankara Şubeler Platformu ve çok sayıda kurum ve temsilcisi de destek verdi.

Burada konuşan platform sözcüsü Sabahat Aslan, projenin Rusya ile yapılan uluslararası bir sözleşme ile gerçekleştirildiğini ifade etti. ÇED raporu sürecinin anti-demokratik ve hukuksuz şekilde devam ettiğine vurgu yapan Aslan, raporun bilimsellikten uzak, yalan ve yanlış bilgilerle hazırlandığını söyledi. Bu duruma itiraz ettiklerini kaydeden Aslan, Akkuyu’da yapılması istenen santralde uygulanması düşünülen VVER1200 reaktör modelinin yada denenmemiş bir teknoloji olduğunu ifade etti.

FAY HATTINA RAĞMEN RİSKLİ DENİLMİYOR!

Tarıma, turizme vereceği zararların hiçbir çalışma ile tespit edilmediğini belirten Aslan, “Depremsellik bakımından Akkuyu’ya yakın Ecemiş fay hattının bulunduğunu, ÇED raporunda santralin bu bölgeye hiçbir zarar vermeyeceğinin yazıldığını” aktardı. Aslan bu duruma itiraz ederek, “santral neye göre depreme dayanıklı olacak?” diye sordu ve benzeri bir çok tehlike arz eden durumun raporda belirtilmediğinin altını çizdi.

Aslan, “Mersin halkı santrale karşı çıkmaktadır. Bu iradenin karşısında içi boşaltılmış ÇED sürecinin durdurularak, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nden derhal vazgeçilmelidir” dedi.

200 BİN İMZA TESLİM EDİLDİ

KESK Ankara Şubeler Platformu adına konuşan ismail Kaygusuz ise Türkiye’de nükleer santralleri yapımına karşı olduklarını ve Nükleer karşıtı mücadele yürütenlere KESK’in desteğinin tam olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından 200 bin imza bakanlığa teslim edildi.

TÜZEL: EMPERYALİST ÇIKAR İÇİN YAPILACAK!

Açıklamada konuşan İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de AKP hükümetinin santralde ısrar ettiğini belirterek, nükleer santrallerin güvenli olmadığını söyledi. Yeni Fukuşimalar, yeni Çernobil’lerin istenmediğini kaydeden Tüzel, bu santrallerin Türkiye’nin ihtiyaçları için yapılmadığını, emperyalist ülkelerin çıkarları için yapıldığını söyledi. Tüzel, “Santrale yapılacak külfet, olası tahribatlar, çevre felaketleri ve uluslararası güçlerin yatırım planları açısından olası tehlikelerin sorumluluğunu taşıyabilecek midir?” diye sordu. Meselenin sadece enerji ihtiyacını karşılamak olmadığını ifade eden Tüzel, bu projelerin aynı zamanda bölge ülkleri ile birlikte nükleer silahlanma hazırlığı bakımından da tehlikeli bir girişim olduğuna dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBilimİstanbulMersinNükleer SantralRusya
Görüş Bildir