Dikkat! Norovirüs Sahnede

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norovirüs Sahnede

Norovirüs Sahnede

İngiltere’de lüks bir yolcu gemisinde 150’den fazla yolcunun ‘norovirüs’e yakalandığı bildirildi. Norovirüs Türkiye dahil her yerde karşınıza çıkabilir.

Norovirüs dışkı bulaşmış gıdaların yenmesiyle bulaşıyor. Hasta kişilerle direkt temas ya da bu kişilerin temas ettiği yüzeylere dokunmak da bulaşmada etken. Her yıl norovirus bulaşmış gıda veya su kaynaklı salgınlar rapor ediliyor. Enfekte kişilerin dışkıları, kusmukları salgında kaynak olabiliyor. Ayrıca kusma sırasında çevreye saçılan virüs partikülleri hava yoluyla bulaşmaya yol açıyor.

BULANTI VE KARIN AĞRISI YAPIYOR

Norovirüs bütün yıl boyunca görülebiliyor. Her yaştan insanı etkiliyor. Yuva, tatil kampları, hastane, okul, restoran, gemi yolcuları, askeri birlik ve aile içi bireylerde etkili oluyor. Salgınların kaynağı genellikle virüslü su (içme suyu, havuz suyu, göl suyu, buz küpleri) ve gıdalar (midye, istiridye gibi kabuklular, salata, dondurma, soğuk yiyecekler, taze sebze ve meyve).

Virüsün alınmasından 24-48 saat sonra belirtiler başlıyor. Bazen ilk 12 saatte de belirti veriyor. Hastaların çoğunda öncelikle bulantı ve karın ağrısı görülüyor. Hastalık küçük çocuklarda, yaşlılarda, düşkünlerde ve vücut direncinin düşük olduğu kalp, akciğer, şeker, kronik böbrek hastalıkları bulunanlarda şiddetli seyrediyor.

Hastalık sağlıklı bireylerde özel bir tedavi gerektirmiyor. Kaybedilen sıvı ve tuzun ağız yoluyla alınmasıyla kendiliğinden iyileşme oluyor. Ancak hastalığı ağır seyredenlerde hastanede yatarak tedavi uygulanması gerekebiliyor.

Korunmak için:

Sık sık ellerinizi yıkayın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngilteredondurmameyveşekertatil
Görüş Bildir