Moody's Nokia'yı 'Çürüğe' Çıkardı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nokia, 10 Bin Çalışanı ile Yollarını Ayırıyor

Nokia, 10 Bin Çalışanı ile Yollarını Ayırıyor

Firma, üç üst düzey yöneticisini ve 10 bin çalışanının işlerine son verecek. Uzun yıllardır cep telefonu üreticisi olarak tanıdığımız Nokia, akıllı telefon pazarında yeni bir soluk arıyordu. Fin kökenli şirket, Microsoft’un da desteğini arkasına alarak akıllı telefon piyasasında Lumia markası ile bir düzeye gelmeyi başardı.

The Next Web’in haberine göre; Nokia’nın maliyet düşürücü politikasının bir parçası olan çalışan eksiltme işlemi için planlar yapıldı. Firma, üç üst düzey yöneticisini ve 10 bin çalışanının işine son vermek zorunda kalacak.

Nokia yönetiminden hedeflenen yatırımlar, operasyonel değişiklikler ile güncel maliyetleri azaltma hedefi ve diğer planlar hakkında bir açıklama geldi.

Sabah yapılan sıcak açıklamada, eskiye nazaran daha çok akıllı telefon üzerine yoğunlaşmak ve Nokia’nın Navteq teklojisini daha da geliştirmek amacı ile oluşturulan strateji sonucu, karı ve rekabeti arttırıcı girişimlerde bulunulmak istendiği paylaşılıyor. 2012’nin sonundan itibaren yürürlüğe girecek olan bu karar için dünya çapındaki fabrikaların daha verimli çalışması ve faaliyet giderlerinin düşmesi hedefleniyor.

Planlar doğrultusunda Almanya, Kanada ve Finlandiya’daki bazı Nokia yerleşkeleri kapatılacak. 2013 yılında yeni yapılandırmanın tamamlanacağı Nokia tarafından yapılan açıklamada belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Nokia 10 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

Nokia 10 Bin Kişiyi İşten Çıkarıyor

BBC Türkçe'nin haberine göre, Nokia küresel operasyonlarında toplam 10 bin kişiyi işten çıkarıyor. Bu arada Finlandiya'da bulunan son fabrikasını da kapatmaya hazırlanıyor.

Şirket yılın ikinci çeyreğinde mobil telefon satışlarında beklediğinden daha fazla zarara uğrayacağı uyarısında bulundu.

Finlandiya merkezli şirkette Stephen Elop'un yönetimi üstlendiği 2010 yılından bu yana 40 bin kişi işten çıkarıldı.

Nokia bir milyar euroyu bulan yeniden yapılanma masraflarını da kayıtlarına düşmeye hazırlanıyor.

Elop, yazılı açıklamasında "Bu işten çıkarmalar Nokia'nın rekabetçi yapısını uzun vadede güvence altına almak için daha önce planlanan kararların zorluk çektiğimiz bir sonucudur" dedi.

Nokia, geçen sene Symbian denilen akıllı telefon işletim yazılımını terk etmiş ve Microsoft'un Windows Phone sistemini kullanmaya başlamıştı.

Azalan maliyetler
Nokia şimdi Finlandiya'da bulunan son fabrikasını da kapatmaya hazırlanıyor. Marka ile ilgili araştırmalar ise devam edecek.

Paralel olarak. Almanya'nın Ulm ve Kanada'nın Buraby kentindeki araştırma ve geliştirme tesisleri de kapatılıyor.

Firma, merkez kapatılması ve işten çıkarmalar ile ilgili operasyonları 2013 yılında tamamlamayı planlıyor.

Firma, söz konusu uygulamaların bu yıl boyunca 650 milyon evroya, gelecek sene de 600 milyon euroya mal olmasını bekleniyor.

Nokia, bütün bu operasyonların sonucunda faaliyet masraflarını yıllık bazda 3 milyar dolar euro düşürmeyi planlıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Moody's Nokia'yı 'Çürüğe' Çıkardı

Kredi değerlendirme kuruluşu Moody's, Cuma günü 10 bin kişiyi işten çıkaran Finli telefon üreticisi Nokia'nın kredi notunu "çürük" olarak açıkladı.

Nokia'nın bu yıl beklenenden daha fazla zarar edeceği öngörülüyor. Nakit sıkıntısı çektiği düşünülen şirket, yeni Windows ile çalışan telefonlarının satışlarından beklediği geliri henüz elde edebilmiş değil.
İlgili Konular
Ekonomi, Şirket Haberleri, Avrupa
Uzmanlar Google, Apple ve Samsung karşısında sürekli pazar payı kaybeden Nokia'nın hisselerinin de değer kaybedeceğini düşünüyor.
Moody's, Nokia'ya şirketin yatırım yapılmaya uygun olmadığı anlamına gelen bir kredi notu veren üçüncü şirket oldu.
Standard & Poor's ve Fitch de Nisan ayında Nokia'ya benzer notlar vermişti.
Nokia, yeni akıllı telefonu Lumia sayesinde kaybettiği pazar payını yeniden arttırmayı ümit etse de, sattığı miktar oldukça düşük.
Nokia kendi ürettiği Symbian işletim sisteminden geçen yıl vazgeçip bu telefonunda Microsoft yazılımları kullanmaya başlamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAlmanyaAppleDeepMindMicrosoftSamsungWindows 8cep telefonuweb
Görüş Bildir