Neden Julia Quinn?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Neden Julia Quinn?

Neden Julia Quinn?

Son yıllarda kitap satışlarna bakacak olursak, “histrocial romance’”olarak adlandırılan tarihi aşk romanları büyük ilgi görüyor . Okurların büyük büyük çoğunluğu kadın desem sizi şaşırtmam, öyle değil mi ? Peki neden tarihi aşk?

Ben bunu günlük yaşantımızın sıkıntısı, beraberinde getirdiği stres ve uzaklaşma arzusuna bağlıyorum . Kitap dünyasına giriş yapan birçok kişi gündelik yaşantısını bir kenara bırakır zaten . Bu kez farklı ? Nesi mi?

Evet kadınlar aşk okumayı, romantizmi sever.. . Ama günümüzde aşk bile yozlaşmışken, yaşadıklarımızın “gerçek aşk” olup olmadığına bile emin olamazken “güncel aşk” okumak daha az ilgi görüyor olabilir . Çünkü kıyaslayabileceğimiz bir ortamdayız zaten, o romandaki karakterin yaşadıklarını biz de yaşamışızdır, yaşarız ya da yaşayamayız…. Onlar mutlu sona kavuşurken biz hüsranla biten bir ilişkinin gölgesinden kurtulamayız . Ya da romanlardaki fazla mükemmel hayatlar bize fazla gelir . İşte bu noktada günümüz aşk romanlarına ilgi biraz azalıyor .

Oysa tarihi aşk romanlarında (örn.) 19 . yy İngiltere’sinde, bir balo salonu, danslar, giysiler, kabarık etekler, saçlar, dükler ve düşes olmayı hayal eden genç kızlar.. . Evet, her şey yine kusursuz . Erkekler itibar, unvan sahibi, sosyetenin gözde bekarları.. . Peki bunları kim biliyor ? Gerçek anlamda kim yaşadı, gördü? Günümüz için hiç kimse . Okurken hayal ediyoruz ve yaşanmışlık örneği olmadığı için kıyaslama, karşılaştırma yapamıyoruz . Sonrası sınırsız hayal gücü… Çocukken bayıldığımız masallar gibi. Ve sonsuza dek mutlu yaşananlar gibi.. .

İşte tarihi aşkları bir adım öne çıkaran somut bir örneğimizin olmaması .

Julia Quinn‘in Bridgerton Serisi’nden yeni romanı Sana Muhtacım çıkacakmış çok yakında ! Dün yayınevinin facebook sayfası üzerinden açıklandı haber, kitap kapağıyla birlikte . Okurlar nasılda heyecanlı ! Elbette ben de alıp okuyacağım ama günümüz aşk romanlarını en az tarihi aşklar kadar sevdiğimi de söylemeliyim .

Keyifli okumalar…

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AşkFacebookİngiltereKate MiddletonKitapaşkkadınlar
Görüş Bildir