Nasıl Çıkarsın O Kürsüye?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nasıl Çıkarsın O Kürsüye?

Nasıl Çıkarsın O Kürsüye?

Suriye devlet televizyonu hafta sonu düzenlenen AK Parti kongresine katılan Hamas lideri Halid Meşal’i çok ağır bir dille eleştirdi. Kanalın Pazartesi akşamı yayınlanan haber bülteninin “Günün Yorumu” kısmında Meşal’in Suriye’deki ayaklanmalar konusunda bir “romantik duygusal kriz” yaşadığı ve “iktidar için direnişi sattığı” belirtildi.

New York Times’ın aktardığına göre, programda Meşal’e hitaben sert ve alaycı bir tonla, “1999 yılında Ürdün’den kovulduğunda Arap ülkelerinin hiçbiri seni kabul etmek istememiş, öksüz bırakmıştı” denildi.

Sunucu Meşal’in kendini İsrail’e sattığını ima ederek, başka türlü olsa Katar’ın Hamas liderine kapılarını açmayacağını öne sürdü.

Ak Parti KONGRESİNE TEPKİ

Çok büyük ihtimalle Şam yönetiminin direktifleri doğrultusunda yapılan bu yayının, Meşal’in hafta sonu yapılan AK Parti kongresine katılmasından ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin ardından yaptığı konuşmada Suriyeli muhaliflere destek vermesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Dahası Meşal’in Erdoğan’ı Filistin davasının savunucusu ilan etmesi de geçmişten bugüne İsrail karşısında Filistinlilerin destekçisi olarak görülen Esad’ı öfkelendirmişe benziyor.

Şam’ın ayrıca, Meşal’in Suudi Arabistan ve ABD ile birlikte Suriye’deki isyancılara en büyük desteği veren ülkelerden biri olan Katar’a sığınmış olmasına da öfkeli olduğu belirtiliyor.

ARALAR AÇILDI

Suriye yönetimi ile Hamas arasında geçmişte çok yakın bir ilişki vardı. Ancak bu yıl başlarında Hamas, Beşar Esad hükümetiyle arayı açma kararı aldı. Hatta Hamas’ın politbürosu Şam’dan taşındı.

O günden bu yana Suriye yönetimi Hamas konusundaki sessizliğini korumuştu. Dolayısıyla Pazartesi akşamı Suriye televizyonunda yapılan yayın dikkat çekici oldu.

ÇOK SERT SÖZLER SÖYLEDİ

Programda sunucu, Mısır ve Türkiye’yi Filistinlilerin çilesine suç ortağı olmakla suçlayarak, “Meşal, Suriye halkının acıları dediğin şeyle ilgili bir romantik duygusal kriz yaşarken, Filistin halkına neden aynı duygusal tepkiyi göstermiyorsun?” dedi.

Meşal’e 1999 yılını da hatırlatan sunucu, “Onu taşıyan uçak vebalıymış gibi havaalanlarına inemeden geri gönderildi. Doha ve Ankara ve Amman ve Kahire hepsi ondan uzak durdular çünkü o dönemde İsrail Meşal’in kabul edilmesini veto etmişti ve o dönemde Suriye dışında kimse bu vetonun karşısında duramamıştı” ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanBeşer EsadFilistinİsrailKatarMısırRecep Tayyip ErdoğanSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir